UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,
jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala
11.11.2005.
JOVAN PALILIĆ
REZOLUCIJA O KOSOVU USKORO U PARLAMENTU
Nikada nijedan državni funkcioner, nijedan član DSS, neće prihvatiti da Kosovo i Metohija ne bude u sastavu Srbije - to je jasan državni cilj i DSS očekuje da se oko tog važnog državnog pitanja okupe sve stranke i sva politička javnost
Predsednik Izvršnog odbora DSS i poslanik u srpskom parlamentu Jovan Palalić izjavio je Tanjugu da će se rezolucija o Kosovu i Metohiji naći "vrlo brzo" pred poslanicima i da će naš tim za pregovore o statusu Kosmeta "izaći sa podrškom Narodne skupštine". "Spominju se neki termini, ali videćemo da li će to biti narednih dana. U svakom slučaju pred pregovore će se izaći sa podrškom Narodne skupštine - to je normalan sled stvari koji smo kao DSS uvek praktikovali", rekao je Palalić. On je izrazio uverenje "da će svi predstavnici međunarodne zajednice poštovati pravila, Povelju UN i odluke svih međunarodnih organizacija koje se odnose na teritorijalni integritet i suverenitet pojedinh država".
Palalić je istakao da postavljanje pitanje suvereniteta ne dolazi u obzir, a da je "pitanje suštine autonomije stvar o kojoj možemo da razgovaramo". "Nikada nijedan državni funkcioner, nijedan član DSS, neće prihvatiti da Kosovo i Metohija ne bude u sastavu Srbije - to je jasan državni cilj i DSS očekuje da se oko tog važnog državnog pitanja okupe sve stranke i sva politička javnost", rekao je Palalić posle sednice Okružnog odbora DSS za Pomoravski okrug. Na toj sednici za predsednika Okružnog odbora izabran je Dragoslav Stevanović.
10.11.2005.
SAVET BEZBEDNOSTI UJEDINjENIH NACIJA
AHTISARI I ZVANIČNO IZASLANIK UN ZA KOSOVO
Pored Ahtisarija, u međunarodnom timu za pregovore o budućem statusu južne srpske pokrajine, biće i bivši generalni sekretar austrijskog MIP Albert Roan, kao i predstavnik EU Štefan Lene.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i formalno je potvrdio da će bivši finski predsednik Marti Ahtisari biti specijalni izaslanik svetske organizacije za pregovore o Kosovu i Metohiji, saopštilo je danas finsko ministarstvo inostranih poslova. Ahtisarija (68) je na tu dužnost predložio generalni sekretar UN Kofi Anan, podsetio je DPA. Pored Ahtisarija, u međunarodnom timu za pregovore o budućem statusu južne srpske pokrajine, biće i bivši generalni sekretar austrijskog ministarstva inostranih poslova Albert Roan, koji će biti Ahtisarijev zamenik. Predstavnik EU biti Štefan Lene, pomoćnik visokog predstavnika Unije za spoljnu politiku i bezbednost.
U timu bi trebalo da budu i predstavnici SAD i Rusije. Iako je bilo dosta spekulacija o tome da će SAD predstavljati američki državni podsekretar Nikolas Berns, portparol Stejt departmenta Šon Mekormak je pre nekoliko dana odbacio tu mogućnost. Kada je reč o kandidatu Moske za člana tima, do sada se najčešće pominjalo ime Vladimira Čižova, zamenik ministra inostranih poslova Rusije.
10.11.2005.
VLADA SRBIJE
POSEBNA SEDNICA VLADE NA KOJOJ ĆE BITI USVOJEN TEKST REZOLUCIJE O KOSMETU
Vlada Srbije najoštrije osuđuje izjave pojedinih albanskih javnih ličnosti koje su date u prilog nezavisnosti južne srpske pokrajine ili krvoprolića
Ministar prosvete i sporta u Vladi Republike Srbije Slobodan Vuksanović izjavio je da će rezolucija o Kosovu i Metohiji, kao i sastav pregovaračkog tima, biti određeni u pravo vreme. Vuksanović je na konferenciji za novinare, održanoj posle sednice Vlade, rekao da nije važno kojom će brzinom biti sastavljen tekst i pregovarački tim, već je važno da to bude valjano učinjeno kako bi pregovori bili uspešno okončani, uz napomenu da će biti sazvana posebna sednica Vlade Srbije na kojoj će biti usvojen tekst rezolucije. Pre toga, sačekaćemo da se predsednik Srbije Boris Tadić vrati sa puta, iz Izraela, i u konsultacijama sa njim biće predložen tekst koji će biti usvojen na posebnoj sednici Skupštine Srbije, rekao je Vuksanović. On je dodao da je siguran da će svi biti jedinstveni u nastupu pregovaračkog tima o budućem statusu Kosova i Metohije.
Vuksanović je istakao da Vlada Srbije najoštrije osuđuje izjave pojedinih albanskih javnih ličnosti koje su date u prilog nezavisnosti južne srpske pokrajine ili krvoprolića. Prema njegovim rečima, takva vrsta isključivosti i ucenjivanja nikada nije dovela do dobrog rešenja, jer se samo dijalogom može doći do kompromisnog i zadovoljavajućeg rešenja koje će obezbediti mir na Balkanu i jugoistočnoj Evropi.
Ministar je izrazio zadovoljstvo Vlade Srbije povodom stava Evropske unije o referendumu o državnom statusu Crne Gore i ocenio da je sada svima potpuno jasno da standardi EU moraju biti poštovani prilikom organizovanja referenduma u Crnoj Gori. Stručno mišljenje o standardima daće Venecijanska komisija, koja će saopštiti da li će biti primenjeno jedno od dva uobičajena pravila - dvotrećinska većina ili 50 odsto birača upisanih u birački spisak, naglasio je Vuksanović. On je napomenuo da pre referenduma treba da bude uspostavljena saglasnost vlasti i opozicije, medijska ravnopravnost i ono što je potpuno uobičajeno, a to je da u državi odlučuju državljani, što bi trebalo da znači da svi državljani Crne Gore treba da imaju mogućnost glasanja na referendumu. Ono što je dobro, istakao je on, to je da su i vlast i opozicija u Crnoj Gori odustale od svih jednostranih rešenja i da svi najavljuju da će poštovati standarde i pravila EU.
Vuksanović je najoštrije osudio sinoćni ispad huligana na Filozofskom
fakultetu u Novom Sadu i najavio da će počinioci tog nedela biti uhvaćeni u najkraćem mogućem roku. Ministar je upozorio na to da će svaki sličan ispad biti na najoštriji način u najkraćem roku i najstrože sankcionisan i naglasio da Vlada neće dozvoliti da ovakve pojave, bez obzira na to pod kojim amblemom budu učinjene, uzmu maha.
Ministar kulture u Vladi Republike Srbije Dragan Kojadinović uputio je danas poziv novinarima u Srbiji da javno govore o eventualnim pritiscima na medije od državnih organa. On je izrazio uverenje da su u Srbiji stvoreni uslovi za punu demokratizaciju medija. Kojadinović je, komentarišući tvrdnje da je situacija u medijima u Srbiji teža nego ikada, rekao da u Srbiji nema pritisaka na medije od državnih struktura, pogotovo ne onakvog tipa kao iz vremena bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića, ili iz perioda posle 5. oktobra 2000. godine. On je kategorički, kao neosnovane, odbacio komentare da se bilo koje novine ili program nekog elektronskog medija uređuju iz državnog kabineta.
Informativna služba DSS