UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

05.12.2005.

EU - SRBIJA

TRAJNO I ODRŽIVO REŠENjE ZA KOSMET TRAŽITI KROZ DIJALOG I KOMPROMIS

 

Rešenje za Kosmet mora se tražiti kroz dijalog i kompromis i ono mora biti trajno i održivo. Mora se poštovati princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše države


Predsednik Republike Srbije Boris Tadić i predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica razgovarali su u Beogradu sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom o nekoliko ključnih tema - pridruživanju državne zajednice Srbija i Crna Gora EU, odnosima unutar SCG i o Kosovu i Metohiji.

Solana je pozdravio napredak u pregovorima o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i iskazao punu podršku EU uspešnom završetku pregovora. On je rekao da je za što uspešnije odvijanje ovog procesa neophodan nastavak saradnje sa Haškim tribunalom i ispunjavanje svih međunarodnih obaveza.

Na sastanku je posebno razmatrano organizovanje mogućeg referenduma u Crnoj Gori, a sagovornici su u potpunosti postigli saglasnost o tome da se moraju poštovati mišljenja Venecijanske komisije u vezi sa referendumom. Takođe, ukazano je na važnost dijaloga vlasti i opozicije u Crnoj Gori oko svih pravila za mogući referendum.

Tadić i Koštunica istakli su u razgovoru da se rešenje za Kosovo i Metohiju mora tražiti kroz dijalog i kompromis i da ono mora biti trajno i održivo. Oni su posebno naglasili da se mora poštovati princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše države.

Učesnici razgovora postigli su saglasnost i o tome da je od izuzetne važnosti pronalaženje trajnog i održivog rešenja, posebno u vezi sa ekonomskim razvojem Kosova i Metohije.

Naglašeno je da se tokom političkih razgovora o rešavanju pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije moraju ispunjavati standardi međunarodne zajednice u pokrajini, i u tom kontekstu istaknuto je pitanje decentralizacije vlasti na Kosovu i Metohiji kao ključni element ispunjavanja standarda.

 

05.12.2005.

TOMAS FLAJNER

ŽELIM DA JAVNOST ZNA ISTINU

 

Mediji u Beogradu izneli su sumnje u vezi sa mojom profesionalnom i političkom nezavisnošću kao stranog eksperta u Pregovaračkom timu za Kosmet. To je bilo najuočljivije u intervjuu koji je predsednik Srbije i kopredsednik Pregovaračkog tima, Boris Tadić, dao nedeljniku NIN


Strani savetnik pregovaračkog tima Srbije za Kosovo i Metohiju, švajcarski profesor Tomas Flajner, saopštio je da je, u slučaju da bilo koji član pregovaračkog tima, posebno jedan od njegovih kopredsednika, predsednik Srbije Boris Tadić, i dalje bude imao i najmanju legitimnu sumnju u pogledu njegovog kredibiliteta, spreman da se odmah povuče sa položaja eksperta u pregovaračkom timu.

U saopštenju Flajnera, koje prenosi Fonet, navodi se:

"Pre skoro nedelju dana mediji u Beogradu su izneli sumnje u vezi sa mojom profesionalnom i političkom nezavisnošću kao stranog eksperta u Pregovaračkom timu za Kosovo i Metohiju. To je bilo najuočljivije u intervjuu koji je predsednik Srbije i kopredsednik Pregovaračkog tima, g. Boris Tadić, dao NIN-u 2. 12. 2005. godine, kao i u saopštenju za štampu izdatom iz njegovog Kabineta 3. decembra 2005 godine.

Sa ovim saopštenjem želim da javnost u Srbiji bude ispravno i u potpunosti informisana o pitanjima koja su očigledno bila predmet spekulacija u više navrata.

Uvek sam pretpostavljao da niko od onih koji su me zamolili da učestvujem kao ekspert u pregovaračkom timu nije imao sumnje u moju profesionalnu i političku nezavisnost u ovoj stvari jer je to osnovni preduslov za to da vas neko kontaktira po ovom pitanju. Međutim, da je iko pre toga pokrenuo ovo pitanje, ja bih svakako odgovorio na svako takvo pitanje.

U ovom slučaju, da mi je saopšteno da postoji i najmanja sumnja u pogledu moje nezavisnosti, nikada ne bih prihvatio ovaj zadatak. Ja dobro znam da ovaj težak i vrlo zahtevan mandat mogu da prihvatim uz najveću odgovornost samo ukoliko sam nezavisni ekspert, posvećen nalaženju dugotrajnog mirnog rešenja u okviru kojeg će svi ljudi moći mirno da žive zajedno unutar ekonomski napredne, bezbedne i zdrave sredine na Kosovu i Metohiji.

Sada kada je moja nezavisnost javno i u više navrata dovedena u pitanje u beogradskim medijima, javnost ima pravo da dobije potpunu i transparentnu informaciju o mom položaju. Za sve one koji su zainteresovani za dodatne informacije, postoji veb sajt Instituta za federalizam čiji sam direktor, kao i katedre koja je deo instituta. Tu se mogu naći informacije o mojim nedavnim konferencijama i publikacijama koje sam objavio poslednjih godina na engleskom, nemačkom i francuskom kao i moja kompletna biografija.

Ovo su informacije koje javnost u Srbiji ima pravo da zna kada se obaveštava o meni:

1. Kao univerzitetski profesor dobijam punu platu od Univerziteta i Kantona Friburga. Svi redovni profesori, a ja sam jedan od njih od 1971, imaju stalan posao i ne mogu biti smenjeni zbog svog ličnog mišljenja. Prema tome, Vlada Švajcarske ne plaća za moja profesorska primanja što se moglo čuti u medijima.

2. Kao direktor Instituta za federalizam dobijam i dodatnu platu, koja je mnogo manja od profesorske, za dodatne obaveze i mandat rukovođenja ovim institutom.

3. Za mandat eksperta u pregovaračkom timu već sam usmeno naveo da će Vlada Srbije, a ne Švajcarske, platiti, ali ne meni lično, već Institutu za posao koji budem obavljao u okviru svog mandata. Visina sume će se izračunati u skladu sa standardima i finansijskim mogućnostima Srbije i Crne Gore i biće značajno niža od one koju švajcarska Vlada plaća za madnate stručnjaka. Do sada nije bilo konkretne, a kamoli konačne odluke o sumi.

4. Član 20. švajcarskog Saveznog ustava i član 3. Zakona o univerzitetu Kantona Friburga garantuju slobodu bavljenja naukom, predavanja i istraživanja. Kao univerzitetski institut, Institut za federalizam i svi njegovi saradnjici, uključujući tu i mene, uživaju potpunu nezavisnost i slobodu. Prema švajcarskoj tradiciji i političkoj kulturi, ministar Savezne Vlade se nikada ne bi usudio da direktno ili indireknto pokuša da utiče na naučno mišljenje i konsultantsku stručnost jednog profesora. Takva namera ili delo ne bi se tolerisali u javnosti i mogli bi dovesti do pokretanja postupka pred upravnim sudom. Institut za federalizam kao univerzitetski institut uživa slobodu, autonomiju i nezavisnost bez bilo kakvih ograničenja.

5. Tokom čitavog profesionalnog života nikada nisam prihvatao nikakav zadatak koji bi od mene tražio da podržim stav ili mišljenje koji se ne slažu sa mojim ličnim ili profesionalnim ubeđenjem. Zapravo, tokom čitavog profesionalnog života ja sam stalno i odlučno odbijao sve pokušaje da se utiče na moje lično ili profesionalno mišljenje bilo kakvim argumentom ili ekonomskom dobiti koji ne bi bili u skladu sa javnim interesom. Pored toga, kada je reč o prosesu rastakanja Jugoslavije, uvek sam imao i javno branio svoje mišljenje, čvrsto ubeđen da je to primer objektivnog i nepristrasnog pristupa, bez obzira na preovlađujući ton u medijima, javno mnjenje i zvaničnu politiku u Švajcarskoj.

6. Institut za federalizam (IFF) finansira se delimično od strane Univerziteta, a delimično od zadataka zasnovanih na konkretnim projektima koje on obavlja za različite klijente (npr. Svetsku banku, strane vlade, Švajcarsku agenciju za razvoj i saradnju – SDC, Savet Evrope). Tačno je, međutim, da SDC kao deo švajcarskog Ministarstva inostranih poslova jeste zapravo jedan od najvažnijih klijenata i partnera Instituta za federalizam. Mandat dat IFF-u zasnovan je na trogodišnjem ugovoru koji će se obnoviti početkom 2007. Ovde bih želeo da razjasnim

sledeće: Ministarstvo inostranih poslova Švajcarske nikada nije i neće pokušati da utiče na Insitut u pogledu njegovog naučnog mišljenja i istraživanja, jer bi to bilo protivno osnovnim načelima profesionalizma i slobode naučnog istraživanja što je i švajcarska vlada uvek razumela i podržavala. To je razlog što je od početka ove saradnje Agencija uvek u potpunosti poštovala naučno mišljenje Instituta i njegovih članova.

7. U ovkiru naše dugoročne strategije koju je Savet Insituta formalno usvojio, mi se držimo sledećih načela u našem radu:

'Mi smo politički nezavisni. Naše naučno istraživanje okrenuto je politici. Mi promovišemo interdisciplinarne metode i tražimo praktična rešenja. Poštujemo svoje lokalne partnere, slušamo ih, učimo od njih i podržavamo ih u okviru njihovih odgovornosti'.

Ovo je i moja lična filozofija i ponašanje kojima sam oduvek bio posvećen.

8. Kao međunarodno priznati naučnik, profesor Slobodan Samardžić je već u oktobru 2004. pozvan da se pridruži Institutu kao gostujući profesor. Tada smo se dogovorili da će njegov tromesečni boravak početi 1. oktobra 2005. Profesor Samardžić je zamoljen da nas upozna sa svojim znanjem vezanim za protivrečne aspekte strategije decentralizacije na Balkanu u obliku stručnog analitičkog rada. I ovog puta, bilo bi protivno slobodi akademskog istraživanja i osnovne politike Instituta uticati na mišljenje profesora Samardžića; ni prof. Samardžić nikada nije pokušao da utiče na političko mišljenje instituta i njegovih članova.

9. Kao pravnik, u Švajcarskoj uživam privilegiju profesionalne tajne koja je zakonom zaštićena od strane sudova. Time je u potpunosti obezbeđena poverljivost moje nezavisnosti i profesionalne podrške vezane za pregovarački tim.

10. Neko je u više navrata pomenuo moju suprugu i moje lične veze sa nekoliko osoba u Srbiji. Tačno je da te veze postoje i ja sam ponosan i srećan što imam veoma dobre prijatelje na prostoru bivše Jugoslavije. Ove emotivne veze mi daju motivaciju da se trudim i pomognem svima njima kao i da doprinesem što više mogu nalaženju dobrog rešenja koje je prihvatljivo za sve koji su u sukobu. Ove veze su mi mnogo pomogle da bolje razumem situaciju na Balkanu, ali one nikada nisu uticale na moju profesionalnu nezavisnost u izvođenju zaključaka.

11. U slučaju da bilo koji član pregovaračkog tima, posebno jedan od njegovih kopredsednika, predsednik Republike Boris Tadić, i dalje bude imao i najmanju legitimnu sumnju u pogledu mog kredibiliteta, ja sam spreman da se odmah povučem sa položaja eksperta u pregovaračkom timu", stoji na kraju saopštenja Flajnera.

 

Informativna služba DSS

 

Одговори путем е-поште