Glas javnosti,
 
Subota, 21.januar, 2006.
 
Politika:
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P06012003.shtml

Drašković: Nezavisno Kosovo opasan tumor za Evropu

MADRID - Nezavisno Kosovo i Metohija predstavljalo bi "opasan tumor za Evropu", ocenio je u intervjuu španskom dnevniku Pais ministar spoljnih poslova SCG Vuk Drašković, prenosi Tanjug.

Šef diplomatije SCG, koji je boravio u zvaničnoj poseti Španiji, rekao je da je Srbija učinila "ogroman korak u smislu kompromisnog rešenja" kosovskog pitanja, ali je dodao da Kosovo i Metohija ne može dobiti puno međunarodno priznanje i da se ne mogu menjati sadašnje međunarodne granice. "Hoće li biti priznat turski deo Kipra, nezavisnost Albanaca u Makedoniji, šta će biti sa Osetijom, sa Čečenijom, kakve bi bile garancije za održavanje teritorijalnog integriteta Španije, Italije, Kine... Treba da poštujemo principe zaštite teritorijalnog integriteta država", podvukao je Drašković.

On je izrazio nadu da će u tom pogledu "snaga prava nadjačati pravo sile". "Naš stav je sadržan u formuli 'više od autonomije, manje od nezavisnosti'. To znači da će prava Srba i etničkih manjina biti zaštićena, kao i prava albanske većine, ali da će se istovremeno poštovati međunarodno pravo", objasnio je ministar. Drašković je rekao da kosovski Albanci mogu dobiti pravo da budu predstavljeni u međunarodnim organizacijama, ali da ne mogu imati mesto u Ujedinjenim nacijama i da ne mogu dobiti punu nezavisnost.
Na pitanje španskog dnevnika o predstojećem referendumu u Crnoj Gori, Drašković je rekao da se nada da referendum neće uspeti, ali da će, ukoliko uspe, biti formirane dve države. "Crna Gora ima pravo da odluči želi li nezavisnost, s obzirom da je bila jedna od republika bivše Jugoslavije, dok Kosovo nikad nije imalo status republike, već pokrajine", naglasio je ministar, napomenuvši da će se, u slučaju odvajanja Crne Gore, to rešiti u miru.

Drašković je ukazao na aktuelnu borbu između predstavnika proevropske Srbije i Srbije prošlosti. On je rekao i da ne zna gde se nalaze Ratko Mladić i Radovan Karadžić, ali da je "odavno trebalo da se nađu u Hagu", s obzirom na to da su svi građani danas "njihovi taoci". On je rekao da bi njihovo hapšenje bila najbolja vest kojoj bi se mogla nadati Srbija za svoju evropsku budućnost.

######

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P06012001.shtml

Formirane obe delegacije za razgovore o Kosovu i Metohiji

Albanci u Beč nose srpske pasoše

Očekujem da će međunarodna zajednica izvršiti pritisak na Albance kako bi postigli kompromis - kaže Bogdanović

BEOGRAD - Polazimo u Beč sa jasnom platformom za decentralizaciju pokrajine koju smo uradili na osnovu preporuka specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN Kai Ejdea i koju je prihvatila i Kontakt grupa - izjavio je za Glas javnosti Goran Bogdanović, član srpskog tima za razgovore o statusu Kosova i Metohije, uoči početka ovog skupa u Beču 25. januara.

On je podsetio da je Beograd usvojio platformu za decentralizaciju početkom ove nedelje, odredio tim i potpuno spremno čeka početak razgovora. U srpskoj delegaciji su, podsetimo, još i Tomas Flajner, pravni savetnik, savetnici predsednika i premijera Srbije Leon Kojen i Slobodan Samardžić i predstavnici kosmetskih Srba Marko Jakšić, Ranđel Nojkić i Milorad Todorović.

Zlatna ribica za albanske želje

Član srpske delegacije Marko Jakšić ne očekuje da se na susretu u Beču dogodi ništa spektakularno, s obzirom na "tvrdokornost albanske strane i odnos međunarodne zajednice, koja se ponaša kao zlatna ribica za ispunjavanje albanskih želja".
I Milorad Todorović, učesnik prvog sastanka takođe održanog u Beču u septembru prošle godine, od predstojećeg očekuje utvrđivanje pravila i načina rada za buduće sastanke o decentralizaciji. On je decentralizaciju ocenio jako važnom, jer su je i međunarodni pregovarači označili suštinskom u razgovorima o budućem statusu Kosova i Metohije.

"Mi smo uradili ono šta se od nas očekivalo. Prihvatili smo Ejdove predloge o povezivanju opština na Kosmetu, a to će isto morati da urade i Albanci. Oni se takođe zalažu za decentralizaciju, ali samo u nezavisnom Kosovu i Metohiji, što je za nas neprihvatljivo. Zbog toga očekujem da će međunarodna zajednica izvršiti pritisak na Albance kako bi postigli kompromis", ističe Bogdanović. Član srpskog tima kaže da je nezahvalno prognozirati koliko će razgovori potrajati, ali je izvesno da će biti veoma teški.

S druge strane, Hašim Tači, lider Demokratske partije Kosova, predvodiće sedmočlani prištinski tim za razgovore o budućem statusu Kosova koji će biti održani u Beču 25 januara, saznaje Glas u Prištini.

U naredna dva dana trebalo bi da bude imenovano i ostalih šest članova tima među kojima će biti i ministar za lokalnu samoupravu Ljutfi Haziri, obzirom da će tema razgovora biti decentralizacija. Prošlog vikenda je usaglašen stav koji će delegacija zastupati - da je reforma lokalne vlasti moguća jedino u suverenom i nezavisnom Kosovu.

Jedan od članova prištinskog pregovaračkog tima, lider ORA Veton Suroi, kako prenose prištinski mediji, ocenio je da će bečki susret biti samo jedan u nizu i da će razgovori trajati dugo. Tači koji je ove nedelje boravio u Beču, jasno je specijalnom predstavniku generalnog sekretara UN za razgovore o statusu Kosova Martiju Ahtisariju rekao da nezavisnost nema alternativu.

Kosovski mediji pripremama za razgovore daju sve veći značaj, a javnost postavlja pitanje s kojim će pasošima članovi delegacije na put. Dobili su jedino logičan odgovor koji ih nije zadovoljio - sa srpskim.

Lj.S. - P. P.

 

 

 
 
 

Reply via email to