Dve godine od martovskog nasilja na Kosovu
BEOGRAD, 16. marta 2006. (Beta) - U petak, 17. marta navršavaju se dve godine od izbijanja najvećih etnički motivisanih sukoba na Kosovu od dolaska međunarodnih snaga u pokrajinu, u kojima je 19 civila izgubilo život.
Dvodnevni sukobi su izbili 17. marta 2004. nakon što je UNMIK policija pronašla tela dvojice dečaka u reci Ibar kod sela Čabra na severu Kosova.
Masovne demonstracije kosovskih Albanaca, koji su za nesreću dečaka optužili Srbe, izbile su najpre u južnom delu Kosovske Mitrovice, a tokom dana su se raširile u druge delove Kosova. U dva dana nasilja ubijeno je 19 ljudi (11 Albanaca i osam Srba) a više od 900 osoba je povređeno, među kojima su bili i pripadnici međunarodne i kosovske policije.
U neredima je uništeno ili oštećeno oko 800 kuća, kao i 35 pravoslavnih crkava i manastira srednjevekovne kulture, a nekoliko hiljada Srba napustilo je svoje domove.
Zbog napada na srpske enklave u gradovima u Srbiji protestovalo je više hiljada ljudi. U Beogradu su kolonu od oko šest hiljada demonstranata, predstavnika vlasti i Srpske pravoslavne crkve, predvodili premijer Srbije Vojislav Koštunica i patrijarh Pavle.
Istog dana kada je na Kosovu izbilo nasilje, u večernjim satima su u Beogradu i Nišu zapaljene džamije, a u Novom Sadu su demolirana stakla sedišta Islamske zajednice.
Nasilje na Kosovu osudili su Savet bezbednosti UN i generalni sekretar Kofi Anan, kao i sve značajnije međunarodne institucije i organizacije, vlade mnogih država, uključujući SAD i Rusiju.
Tim povodom NATO je odlučio da na Kosovo uputi dodatne trupe.
Dvodnevno antisrpsko nasilje na Kosovu je nateralo međunarodne faktore da uporedo sa ostvarivanjem standarda, pokrenu i pregovore za utvrđivanje budućeg statusa pokrajine.