VESTI iz Frankfurta, nezavisni I najtirazniji dnevni list dijaspore na srpskom jeziku za Evropu, Ameriku I Australiju,

Obj. 23.maja 2006

UPRAVA CŠO IZ NIJAGARE UZVRAĆA NA SAOPŠTENJE EPARHIJE KANADSKE

ZABRANA MIMO PRAVILA!

• Zabrana bogosluženja u crkvi Svetog Đorđa u suprotnosti je sa krivičnim pravilima i Ustavom SPC-a, ističe se u saopštenju Uprave CŠO

 

Uprava Crkveno-školske opštine Svetog Đorđa iz Nijagare dostavila je "Vestima" saopštenje - "Odgovor sveštenicima i eprhijskim vlastima Eparhije kanadske", povodom javnog obraćanja sveštenika vernicima u eparhiji, objavljenog u našem listu 10. maja ove godine. U odgovoru se podseća da je odlukom od 5. aprila ove godine vladika Georgije "zabranio bogosluženja u crkvi Svetog Đorđa, kao i vršenje obreda, molitvoslovlja i sveštenoradnji za sve one učesnike koji su glasali da se imovina CŠO izuzme iz kanonskih okvira eparhijskih vlasti i preregistruje u korporaciju sa pravilnikom u kome se jasno ta nadležnost potire".
"To je vladika", navodi se dalje u saopštenju, "uradio pre najvećih hrišćanskih praznika - Uskrsa, što nijedan tiranin, a kamoli vladika srpski, nije uradio srpskom narodu. Zabrana bogosluženja u crkvi Svetog Đorđa u Nijagari je u suprotnosti sa krivičnim pravilima SPC, Ustavom SPC i 4-im kanonom 7-og Vaseljenskog sabora. Po ustavu SPC, nadležni vladika ima pravo da samostalno suspenduje prekršioca crkvenog zakona do 15 dana, a u izuzetnim okolnostima i do 30 dana. Osuđivanje neodređenog broja neimenovanih prekršilaca je nekanonsko, neustavno i protivno krivičnim pravilima SPC. Četvrti kanon 7-og Vaseljenskog sabora izričito zabranjuje vladikama da zatvaraju svete hramove ili da u njima zabranjuju bogosluženja. Imovina CŠO u Nijagari uvek je bila punopravno registrovana na CŠO u Nijagari, a ne na Eparhiju kanadsku, niti na eparhijske vlasti. To se lako može proveriti u zvaničnim zemljišnim knjigama. Kako onda ta imovina može da bude izuzeta iz nadležnosti eparhijskih vlasti kada nikada nije ni bila u njihovom vlasništvu?" - pitanje je koje postavlja uprava crkve Svetog Đorđa u svom saopštenju.

Manipulacije

U saopštenju se dalje navodi: "Bestidna je neistina da upravnici i vernici u Nijagari odvajaju imovinu i crkvu od Eparhije i pravoslavlja uopšte, što eparhijske vlasti uporno serviraju javnosti u novinama i sa oltara crkava. Sa oltara narod očekuje istinite reči ljubavi i sloge, a ne podele naroda i sejanje mržnje. Imovina CŠO u Nijagari je inkorporisana odlukom 98 odsto punopravnih članova crkve. U nacrtu pravila korporacije usvojenom opet sa preko 98 procenata punopravnih članova crkve jasno stoji da imovinu CŠO u Nijagari niko ne može da otuđi bez saglasnosti dve trećine punopravnih članova. Kako se i pored toga javnosti zlonamerno potura neistina da samo dva, tri neodgovorna čoveka mogu da prodaju svu crkvenu imovinu u Nijagari?"
Uprava CŠO Svetog Đorđa u svom odgovoru sveštenicima i eparhijskim vlastima dalje navodi: "U 'saopštenju' autor bestidno tvrdi da su vladika i sveštenici 'brojne izgubljene duše okupili na jednom mestu i duhovno okrepili i uza sve to nakon decenija tavorenja, istinski postavili srpstvo na duhovnu mapu Kanade i izveli ga iz geta'. Činjenice govore sasvim suprotno. Među Srbima u Kanadi nikada nije bilo brojnih izgubljenih duša niti ih sada ima. Ima Srba koji ne dolaze u crkvu, ne žele da uzimaju naforu iz ruku vladike i nekih sveštenika. Na žalost, zaslugom vladike i nekih sveštenika, takvih je sve više otkako su saznali pravu istinu, nemoral, nezakonitost i korupciju čime se ponose eparhijske vlasti. Srpski narod u Kanadi nikada nije bio u 'getu' nego naprotiv, uživao je zavidan ugled kao vredan, patrijarhalan, visoko moralan narod koji poštuje građanske i crkvene zakone."

Tužba

"Dolaskom vladike Georgija na čelo srpske crkve u Kanadi", navodi se u saopštenju Upravnog odbora CŠO u Nijagari, "srpski narod doživljava poniženja, moralnu i materijalnu štetu neprocenjivih posledica... Samo, primera radi, navodimo sudski spor koji je pre dvadesetak godina pokrenuo vladika protiv tadašnjeg potpredsednika Eparhijskog saveta. Taj je spor koštao srpski narod preko 300.000 dolara u ono vreme. I mada je vladika izgubio taj spor, i danas u glasilima Eparhije narodu se potura neistina da je vladika taj spor dobio. Sada ponovo taj isti vladika tuži jednoglasno izabrane upravnike CŠO u Nijagari i u tužbi traži 17 miliona dolara odštete. Tužbu je uputio jedan dan pre početka eparhijske skupštine, bez njenog odobrenja. Pored građanskog suda, vladika iste upravnike nastoji da kazni najstrožim crkvenim kaznama ne zato što navodno 'nasilno otrgoše deo Hristovog tela', nego zato što su opravdano postavljali pitanja o nezakonitosti finansijskih transakcija i manipulacija sa parama koje pošteni vernici daju crkvi. Izgleda da vladici i njegovim saradnicima nisu dovoljni prihodi koje uzimaju iz crkava i manastira, nego hoće još i 17 miliona odštete. Zašto je to prećutano u 'Saopštenju?' Nije više narod neobavešten kao ranije i darodavci više nemaju poverenja u vladiku Georgija kao što su ga imali pre 20 godina. Čak su i carinske vlasti počele da pretresaju i anđele u svešteničkim odećama i vladičanske štapove (žezla), iako su to tradicionalno bili simboli strahopoštovanja. Danas se ništa dugo ne može sakriti", kaže se na kraju odgovora uprave crkve u Nijagari sveštenicima i vlastima Eparhije kanadske.

Ucene i pretnje

Uprava crkve na Nijagari tvrdi da "saopštenje" Eparhije kanadske i javno obraćanje sveštenika vernicima eparhije očigledno nisu pisali sveštenici "kako je to protureno u javnosti, nego je autor unapred pripremio tekst i pod pritiskom ucena i pretnji, kao i ranije, iznudio potpise sveštenika. To je najpodliji način na koji eparhijske vlasti obmanjuju i manipulišu sveštenike i narod".

Priredila: G. GLIGOREVIĆ

 

 

Одговори путем е-поште