OLIVER IVANOVIĆ, LIDER SRPSKE LISTE ZA KiM

Svet će podržati ograničeni suverenitet

Gotovo kao bomba odjeknula je na Kosmetu vest da je premijer Agim Čeku pozvao parlament Pokrajine da proglasi nezavisnost pre početka druge faze pregovora o konačnom statusu KiM. „Došlo je vreme za proglašenje nezavisnosti, s obzirom na to da su se za to stekli svi uslovi“, izjavio je, prema kosovskoj štampi, Čeku na sastanku prištinskog pregovaračkog tima.



– Da svi albanski lideri na Kosmetu hoće nezavisnost, u to ne treba sumnjati, ali ne verujem da se Čeku osmelio da povuče ovakav potez, pogotovo ne u danu kada mu je u poseti specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari. Pre će biti da je u pitanju ispipavanje pulsa kroz medijsku spekulaciju koja se lako može demantovati – izjavio je za „Dnevnik” lider Srpske liste za KiM Oliver Ivanović. – Kredibilitet Albanaca se ozbiljno urušio 17. marta, da bi poverenje prema njima od tada nastavilo da se tanji, pre svega zato što ne uspevaju da ostvare ono što obećavaju. I praktično jedino što im je ostalo su odmerene izjave, upravo onakve kakve međunarodna zajednica hoće da čuje. Druga je stvar što im mi ne verujemo, ali oni su „na konju” dok još među svetskim zvaničnicima ima onih kojima mogu da prodaju svoju priču. Upravo zato nekakav izlazak Čekua u javnost sa zahtevom da kosovski parlament proglasi nezavisnost doveo bi i njega i zvaničnu Prištinu na prilično tanak led, jer bi takav stav bio u potpunoj suprotnosti s duhom pregovaračkog procesa, na kojem međunarodna zajednica toliko insistira.

lRazgovarali ste s Ahtisarijem tokom njegove posete Prištini?
– Ahtisari nam je rekao da očekuje da će se do kraja ovog meseca još jednom sresti sa članovima Kontakt grupe, te da bi u julu mogao podneti raport Savetu bezbednosti. Nakon toga treba očekivati konkretne inicijative, jer se pretpostavlja da će ga Savet bezbednosti ovlastiti da zakaže direktan sastanak pregovaračkih timova na najvišem nivou. I tu će se prvi put zvanično otvorita priča o tome kakav će u budućnosti biti političko-pravni status Kosova i Metohije. Brine što se to može poklopiti s krizom vlasti u Srbiji, odnosno s intenziviranjem razgovora o tome kada i kako organizovati vanredne izbore. Jer sumnjam da je takva atmosfera pogodna za rešavanje ovako vitalnih pitanja kao što je sudbina Kosmeta. Dakle, mene plaši da bi se moglo dogoditi da Ahtisari, u trenutku kada uvidi da sa srpske strane zapravo nema sagovornike, podvuče crtu, konstatuje da su razgovori bili takvi kakvi su bili i da predloži svoje rešenje s kojim bi negde na jesen izašao pred Savet bezbednosti.

lNezavisno od eventualnih izbora u Srbiji, to pominjanje jeseni se poklapa i s rokovima koje je Kontakt grupa dala Prištini za ispunjenje standarda?
– Ahtisari je dobio nalog da do kraja godine proces privede kraju, mada mislim da je to ne samo nerealno nego da, zapravo, predstavlja jedan od ključnih problema s kojima se u ovom trenutku svi suočavamo. Naime, forsirano “privođenje” obe strane nekakvom zajedničkom rešenju može biti veoma opasno jer upravo u takvom manevru Albanci vide svoju prednost. Oni ostaju tvrdi, izbegavaju kompromise i mirno posmatraju kako se s druge strane stalno vrši pritisak na Beograd. A u takvim uslovima, kada pregovarači nisu ravnopravne, ne možete očekivati dobar rezultat. Nažalost, sve ukazuje na to da međunarodna zajednica u stvari već ima određene konture rešenja – ograničeni suverenitet – i sada samo razmišlja kako da taj koncept sprovede u delo, uz istovremeno kreiranje instrumenata kakve takve zaštite srpske zajednice.

Taktički potez u nevreme

lStrategija rešenja kosovskog pitanja koje nudi Beograd, a koju su nedavno prezentovali savetnici predsednika i premijera Leon Kojen i Slobodan Samaryić, nije oduševljeno dočekana ni među kosmetskim Srbima?
– Najpre, potpuno je pogrešno da tako ozbiljnu priču prezentuju savetnici. Jer, takav pristup odmah u startu nailazi na rezervu, pošto su savetnici ljudi koji formalno nemaju nikakvu odgovornost – danas jesu, sutra nisu. Dakle, onaj koga je izabrao narod mora svojim imenom i prezimenom stati iza predložene stragetije. Drugo, bojim se da je predočena inicijativa malo zakasnela. I treće, kada sam pokušao da ovu ideju promovišem u kontaktima s međunarodnim zvaničnicima kao nešto što može uneti novu notu u ceo proces, nailazio sam na hladan prijem, uz opasku da oni ponuđenu platformu ne shvataju kao ozbiljnu inicijativu, već pre kao taktički potez srpske strane.

lZbog čega bi izbori u Srbiji predstavljali problem?
– Prošle godine, upravo nekako u ovo vreme, upozoravao sam da možemo doći u situaciju u kojoj smo danas i apelovao da se odmah ide na izbore kako bi se u kosovske pregovore ušlo sa konsolidovanom političkom scenom u Srbiji. Sad je proces započeo i on se ne može zaustaviti. Nakon obavljenog prvog kruga konsultacija – nema više natrag. Što je dogovoreno, dogovoreno je, što nije, Ahtisari će predložiti neko, po njemu, srednje rešenje. E sad, u situaciji kada su ovde na pomolu izbori, svi će se prevashodno brinuti o vlastitim kampanjama, odnosno južna srpska pokrajina i pregovori neće biti prioritet. Umesto konsolidacije Srbije, imaćemo paničnu borbu za svaki poslanički mandat, a u borbi za političku prevlast niko se željno neće laćati Kosova i Metohije. A sve da potom izbori i budu okončani pre kraja razgovora o statusu, nova vlada neće odmah moći da se bavi Kosmetom, a i pitanje je kakva će ona biti. Bojim se da međunarodna zajednica neće biti raspoložena da čeka na nas, jer će možda i na te naše izbore gledati kao na nekakav taktički potez kojim želimo da ukrademo malo vremena. Kao rezultat svega možemo očekivati da Savet bezbednosti u jednom trenutku odluči da stavi tačku. I to bez Srbije u igri, ali, nažalost, verovatno i bez Srba, jer će mnogi proceniti da im je u takvim uslovima bolje da spakuju kofere i napuste Kosovo i Metohiju.
M. Stajić



http://www.dnevnik.co.yu/


Одговори путем е-поште