Haški tribunal nije razmatrao zahtjev porodica žrtava ratnog zločina u Trnovu
N. Krsman
Predmet o ubistvu 100 Srba pet godina niko nije pogledao
SARAJEVO - Međunarodni tribunal u Hagu od 2001. godine do danas nije izvršio pregled predmeta o ubistvu više od 100 srpskih civila u trnovskim selima od juna do avgusta 1992. godine.
Ovakav odgovor stigao je prije dva dana iz Tužilaštva BiH na upit porodica mnogobrojnih žrtava iz trnovskog sela Ledići. Kako stoji u odogovoru, Tužilaštvo Istočno Sarajevo sprovelo je istragu o ratnom zločinu nad Srbima u Trnovu i 2001. godine dostavilo predmet pod oznakom KT-42/01. na pregled Međunarodnom krivičnom tribunalu u Hagu.
Anton Nikiforov, portparol Haškog tužilaštva, kazao je da nije bilo moguće da se svi predmeti pregledaju i ocijene, pa je jedan dio bez ocjene vraćen državnom tužilaštvu.
"Imali smo oko 800 predmeta koje je trebalo pregledati u okviru Pravila puta, ali nismo imali dovoljno novca da angažujemo dovoljno ljudi koji bi sve to završili", kazao je Nikiforov.
On ističe da su predmeti pregledavani hronološki, a ne prema nacionalnom ključu, te odbija optužbe da su zločini nad Srbima ostajali po strani.
"Imali smo jako lošu saradnju sa srpskim predstavnicima. Bošnjaci su od početka slali dokazni materijal i bili smo zatrpani njihovim predmetima, dok Srbi to nisu radili sve do dolaska na vlast Zorana Đinđića, a tako je bilo i u RS", naglasio je Nikiforov, dodajući da su i predmeti koji su stigli bili loše pripremljeni.
"Imali smo slučajeva da na dvije stranice opišu događaj sa jednom izjavom svjedoka i nabroje 150 imena koje sumnjiče da su počinili zločin. To je bilo izuzetno loše pripremljeno i ne treba zato kriviti Haško tužilaštvo", rekao je Nikiforov.
U CJB Istočno Sarajevo su kazali da su radili više dopuna izvještaja koji se odnosi na ratni zločin u Trnovu. U Udruženju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo ogorčeni su što ovaj predmet nikada nije procesuiran, jer je među ubijenih 100 civila srpske nacionalnosti bilo i djece.
U ranijoj izjavi za "Nezavisne" Rada Cvijetić je kazala da je u junu 1992. godine ostala bez deset članova najuže porodice.
"Ubijeni su moj brat Rade Tešanović, njegova žena Vinka i osamnaestomjesečni sin Milun, moj brat Milenko i njegova žena Nevenka, te stric Milorad sa djecom Dragomirom i Danijelom. Tada je Dragomir imao 10, a Danijela 11 godina. Nakon toga ubijene su moja majka Stana Tešanović i strina Lenka", kazala je Cvijetićeva.
Članovi Kancelarije za traženje nestalih RS ekshumirali su u trnovskoj opštini osam članova porodice Tešanović: Milorada, Danijelu, Dragomira, Milenka, Nevenku, Radeta, Vinku i Miluna, zatim Radojku i Slavojku Vasić, Savu i Miloša Kenjića, te dvanaestogodišnju Slađanu Sekulić.
Iz Tužilaštva BiH kazali su da će "izvršiti uvid u ovaj predmet te preduzeti aktivnosti na prikupljanju činjenica".
Predmet o ubistvu 100 Srba pet godina niko nije pogledao
http://www.nezavisne.com/dnevne/dogadjaji/dog08172006-03.php
Odgovornost Boshnjaka
http://www.danas.co.yu/20060817/dijalog2.html#4