INTERVJU: Dragan Čavić

SRPSKU NIKO NEĆE UKINUTI

Najbitnije je da Srbija snažno, svojim kapitalom i privredom, uđe u RS kroz privatizaciju i investicije. To je najjača garancija naše budućnosti

BIJELJINA - Dragan Čavić je prvi predsednik Republike Srpske koji je na toj funkciji proveo celi četvorogodišnji mandat. Na istu funkciju kandidovao se i na predstojećim oktobarskim opštim izborima u BiH. U intervjuu za Kurir ističe da će Srpska opstati, između ostalog, i zahvaljujući stvarnom jedinstvu srpskih političara. On podseća na to da sama činjenica da se ponovo kandiduje za predsednika RS demantuje one koji su još 2002. govorili da će on biti poslednji predsednik Srpske, odnosno da će ta država biti ukinuta u naredne četiri godine.

- Najveći izazov za RS u naredne četiri godine biće da zajedno sa drugima do 1. jula iduće godine, kada međunarodna zajednica ugasi Kancelariju visokog predstavnika, nađemo rešenje kako će ova zemlja da funkcioniše. Narednih šest do osam meseci pokazaće koliko će biti razuma, pameti i mudre politike da konačno prestanemo da budemo pod protektoratom. Za RS nisu problem politike Bošnjaka i Hrvata, već politika međunarodne zajednice. Ako međunarodna zajednica želi da ode iz BiH, mi je moramo zdušno podržati. Poruke iz Sarajeva su potpuno istovetne: Ne odlazite ni za živu glavu, morate da imate bonska ovlašćenja da i dalje "davite" Srbe.

Mogu li srpski političari da se odupru pritiscima iz Sarajeva da se ukine RS?
- Ti koji kukuriču i kukaju da se ukine RS to govore od 1992. godine, kada je RS i nastala. Nisu uspeli da je ukinu ni u Dejtonu 1995. godine, kada smo bili u najlošijoj političkoj i vojnoj poziciji od njenog nastanka. Naprotiv, RS je dobila međunarodno priznanje kao entitet u BiH. Ne može niko da kaže da je to Alija Izetbegović hteo, ali je morao da prihvati. Iluzorno je očekivati da kuknjava, pre svih Silajdžića i Tihića, može da ima neke efekte na promenu stanja u BiH. RS ne može da ukine niko osim nas samih Srba, a takve volje kod Srba nema.

Koliko je realna opcija održavanja referenduma o statusu RS?
- Priča je realna ukoliko to neće naškoditi srpskom narodu i RS. Referendum je krajnje delikatno pitanje i ono se u zemljama kao što je BiH primenjuje samo onda kada ne postoji druga mogućnost. Sva suština naše poruke je odgovor na politiku iz Sarajeva - ne terajte nas iz BiH. Treba da shvate da poruka da RS treba ukinuti znači da treba ukinuti BiH. Tada više nećemo moći da budemo zajedno.

Posle Kosova, Sandžak

Da li će se rešavanje statusa Kosmeta odraziti i na BiH?
- Ne treba puno pametovati. Činjenica je da je status Kosova određen Rezolucijom 1244 i da Kosovo ne može biti izuzeto iz države Srbije. I u bivšoj Jugoslaviji Kosmet je bio deo Srbije. Otkinuti nasilno deo teritorije i proglasiti ga državom u jednoj državi ne može se održati kao presedan. To će onda postati pravilo i čitav niz trusnih područja sa svežim ranama naći će se u situaciji da će ojačati političke snage koje će primenjivati potpuno istu tehniku albanskih separatista. Bog zna na kojim sve mestima u Evropi bi se to desilo kao novo pravilo, a ne kao presedan. To predstavlja paljenje fitilja na buretu baruta koje se zove zapadni Balkan. Naravno da ta eksplozija ne bi mimoišla ni BiH i sigurno bi političke separatističke snage osnažile. To ne može da se odnosi samo na Srbe. Može se gledati i na Bošnjake i Hrvate. Hipotetički, može nekima da padne na pamet da prave Bosnu Bošnjaka, u kojoj vide i Sandžak, što je SDA imala u programu do pre dve godine.

Koliko su za RS važni odnosi sa Srbijom i kakvi su oni danas?
- Oni su bitni sa stanovišta poštovanja realnosti. Politika u Beogradu i politika u Banjaluci je politika poštovanja realnosti. Nama treba afirmacija svih mogućih odnosa, jer pripadamo istom narodu. Tu pre svega mislim na ekonomske odnose. Najbitnije je da se Srbija snažno zainteresuje da svojim kapitalom i svojom privredom uđe u Srpsku kroz privatizaciju, kroz investicije i to je najsnažnija garancija naše budućnosti. A sa stanovišta političkog statusa RS, Srbija treba čvrsto da stoji kao garant Dejtonskog sporazuma da se on ne može menjati bez volje onih koji u BiH žive, dakle bez volje Srba.

Za vreme svog mandata tesno ste sarađivali s predsednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom. Čini se da u poslednje vreme u njihovim kabinetima umesto vas češće sedi premijer Milorad Dodik. Da li to znači da više niste miljenik Beograda?
- Ja ne bih rekao da je tako. Imam jednaku saradnju i sa Tadićem i sa Koštunicom. Dodik i ja često razgovaramo o pitanjima odnosa sa rukovodstvom Srbije, koordiniramo i dogovaramo naše aktivnosti prema Beogradu. I ja često dolazim u Beograd - i kod Tadića i Koštunice.

- U Beogradu postoji zadovoljstvo zbog političkog jedinstva u RS u svim ključnim pitanjima bitnim za status Srpske i srpski narod. Beograd to pozdravlja. Takođe, ni na jednoj adresi u Beogradu ne postoji aktivnost koja bi ugrozila odnose u RS. Naprotiv, svaki put se naglašava to pitanje od značaja za naciju, bez obzira da li je nacija u Srbiji ili u RS.

SUZANA RAĐEN-TODORIĆ



http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/index.shtml




Одговори путем е-поште