Vechernje novosti

Dr­ža­ve ma­le,
voj­ske još ma­nje
M. VUK­SA­NO­VIĆ, 9. septembar 2006

OD ne­ka­da moć­ne Ju­go­slo­ven­ske na­rod­ne ar­mi­je - če­tvr­te voj­ne si­le u Evro­pi, po­sle ras­pa­da SFRJ i ra­to­va na ovim pro­sto­ri­ma, for­mi­ra­ne su go­to­vo pa­tu­lja­ste voj­ske u no­vo­stvo­re­nim dr­ža­va­ma.
Voj­ni ana­li­ti­čar Bo­jan Di­mi­tri­je­vić oce­nju­je da se po­sled­njih de­set-pet­na­est go­di­na dra­stič­no pro­me­ni­la ge­o­po­li­tič­ka sli­ka na Bal­ka­nu. Go­to­vo sve ze­mlje su po­sle ras­pa­da SSSR ubr­za­no ušle u evo­ra­tlant­ske struk­tu­re - ili su na pu­tu da to usko­ro po­sta­nu. One ko­je to ne ura­de, gu­be ko­rak sa raz­vi­je­nim sve­tom.
Mi to se­bi ne sme­mo da do­zvo­li­mo - ka­že Di­mi­tri­je­vić, oce­nju­ju­ći da usled pro­me­ne sli­ke i rav­no­te­že u sve­tu, vi­še ne po­sto­ji di­rekt­na opa­snost od iz­bi­ja­nja ra­ta na Bal­ka­nu.
PEN­ZI­JA
KAO na­sled­ni­ca JNA, Voj­ska Sr­bi­je i Cr­ne Go­re bi­la je naj­broj­ni­ja, opre­mlje­na, uglav­nom za­sta­re­lom, iako naj­ve­ćom ko­li­či­nom na­o­ru­ža­nja i voj­ne opre­me. Već pro­me­nom re­ži­ma Slo­bo­da­na Mi­lo­še­vi­ća, i uz stal­no is­ti­da­no opre­de­lje­nje za evro­a­tlant­ske in­te­gra­ci­je, te­kao je pro­ces tran­sfor­ma­ci­je i re­for­me na­še voj­ske, ko­ji je re­zul­ti­rao zna­čaj­nim sma­nje­njem nje­nog broj­ča­nog sa­sta­va. Od ne­ka­da­šnjih 70.000, ona je kra­jem pro­šle go­di­ne ima­la 62.000 pri­pad­ni­ka.
Po­čet­kom ove go­di­ne, pen­zi­o­ni­sa­njem i ot­pu­šta­njem vi­ško­va, sve­de­na je na 42.000 pri­pad­ni­ka - 33.532 pro­fe­si­o­nal­ca i oko 9.000 voj­ni­ka na re­dov­nom slu­že­nju voj­nog ro­ka.
U na­red­noj go­di­ni oče­ku­je se no­vo sma­nje­nje i svo­đe­nje na 34.000 pri­pad­ni­ka da bi do 2010. go­di­ne bi­la pot­pu­no pro­fe­si­o­na­li­zo­va­na. Uki­nu­će se slu­že­nje voj­nog ro­ka a Voj­ska će bro­ja­ti 21.000 pri­pad­ni­ka.
TEN­KO­VI U GVO­ŽĐE
SMA­NJI­ĆE se i ko­li­či­na na­o­ru­ža­nja. Sa­da ima­mo bli­zu hi­lja­du ten­ko­va, čak 663 su T 55, vez za­sta­re­li i od­la­ze u sta­ro gvo­žđe. Osta­lo je 228 ten­ko­va M 84 i 62 ten­ka T 72. Ima­mo oko 700 bor­be­nih vo­zi­la pe­ša­di­je, vi­še sto­ti­na to­po­va, ra­ket­nih ba­ca­ča, vi­še ra­ket­nih PVO si­ste­ma. Rat­no va­zdu­ho­plov­stvo bro­ji 80 bor­be­nih avi­o­na. Ne­ma­li broj le­ti­li­ca je u re­zer­vi, ili če­ka­ju re­mont.
BIV­ŠI
PO­SLE re­fe­ren­du­ma, pro­ce­nju­je se da Cr­na Go­ra ima oko 4000 voj­ni­ka, a vr­lo br­zo pre­ma na­ja­va­ma cr­no­gor­skih zva­nič­ni­ka, bi­će sa­sta­vlje­na od dve hi­lja­de pro­fe­si­o­na­la­ca. Na nje­noj te­ri­to­ri­ji osta­la je uglav­nom ce­lo­kup­na rat­na mor­na­ri­ca SCG, de­se­tak avi­o­na i isto to­li­ko he­li­kop­te­ra.
Na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji, po­sle po­vla­če­nja na­še voj­ske i po­li­ci­je na­la­zi se 15.000 pri­pad­ni­ka sna­ga KFOR. Sa­sta­vlje­ne su od voj­ni­ka iz ze­ma­lja u NA­TO sa­ve­zu. U toj po­kra­ji­ni le­gal­no, već šest go­di­na po­sto­ji Ko­sov­ski za­štit­ni kor­pus, ko­ji bro­ji oko če­ti­ri hi­lja­de pri­pad­ni­ka. Ana­li­ti­ča­ri, me­đu­tim, sma­tra­ju, da ih ima vi­še i da KZK, ko­ji tre­nut­no oba­vlja za­dat­ke ci­vil­ne za­šti­te, mo­že sva­kog tre­nut­ka da pre­ra­ste u ob­u­če­nu voj­sku.
Hr­vat­ska sa­da bro­ji oko 21.000 pri­pad­ni­ka, 14.000 ras­po­re­đe­nih u kop­ne­noj voj­sci u če­ti­ri zbo­r­na pod­ruč­ja. Ima oko 300 ten­ko­va, 130 oklop­nih bor­be­nih vo­zi­la, ne­što vi­še od 1000 ra­znih vr­sta ar­ti­lje­rij­skog oruž­ja. Hr­vat­sko va­zdu­ho­plov­stvo ima 28 bor­be­nih i 23 tran­sport­na he­li­kop­te­ra, a Rat­na mor­na­ri­ca ma­lu pod­mor­ni­cu, tri mo­der­ne ra­ket­ne to­pov­nja­če i ma­nji broj de­sant­nih ča­ma­ca.
Pla­ni­ra se da do 2010. go­di­ne, ka­da Hr­vat­ska tre­ba da pri­stu­pi NA­TO nje­ne oru­ža­ne sna­ge bu­du sa­sta­vlje­ne od 16.000 pro­fe­si­o­na­la­ca i 2000 ci­vi­la.
Re­for­ma si­ste­ma od­bra­ne u Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni spro­ve­de­na je pre­ma NA­TO stan­dar­di­ma. Nje­na voj­ska sa­sta­vlje­na je od tri na­ci­o­nal­na pu­ka, a re­gru­to­va­nje je ob­u­sta­vlje­no pro­šle go­di­ne. Pla­ni­ra se da oru­ža­ne sna­ge BiH bro­je 10.000 pri­pad­ni­ka ko­ji će bi­ti pro­fe­si­o­nal­ci.
Voj­ska na­šeg naj­ju­žni­jeg su­se­da Ma­ke­do­ni­je bro­ji oko 12.850 pri­pad­ni­ka, i ras­po­la­že sa 115 ten­ko­va, če­ti­ri avi­o­na "Su 25", se­dam tran­sport­nih he­li­kop­te­ra... Član je Part­ner­stva za mir i u na­red­ne dve go­di­ne pla­ni­ra pot­pu­nu pro­fe­si­o­na­li­za­ci­ju voj­ske.

RU­MU­NI­JA SE "DR­ŽI"
OD na­ših su­se­da Ru­mu­ni­ja sa 87.000 pri­pad­ni­ka ima naj­broj­ni­ju voj­sku u okru­že­nju. Ma­đar­ska bro­ji 40.000 i već dve go­di­ne je pot­pu­no pro­fe­si­o­na­li­zo­va­na. Sma­tra se i naj­bo­lje opre­mlje­nom voj­skom u re­gi­o­nu, Bu­gar­ska ima 43.000 pri­pad­ni­ka i pla­ni­ra pot­pu­nu pro­fe­si­o­na­li­za­ci­ju. Sve ove ze­mlje su čla­ni­ce NA­TO.
Al­ban­ska armi­ja bro­ji 21.500 pri­pad­ni­ka ak­tiv­nog voj­nog sa­sta­va, naj­vi­še re­gru­ta. Ona je član Part­ner­stva za mir i na­da se br­zom učla­nje­nju u NA­TO. Ni­su po­zna­ti po­da­ci o bro­ju nje­nih ten­ko­va i bor­be­nih vo­zi­la, ali se pro­ce­nju­je da ih ima oko sto.

Одговори путем е-поште