Rašković: Izjava Ahtisarija jedini argument nezavisnosti
NJUJORK, 13. septembra 2006. (Beta) - Šefica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković-Ivić izjavila je danas da je "nesrećna" izjava specijalnog izaslanika Martija Ahtisarija o srpskoj krivici "jedini argument" u prilog nezavisnosti Kosova koji je srpska strana do sada mogla da čuje.

Raškovićeva je članovima Saveta bezbednosti UN, koji danas razmatraju stanje na Kosovu, kazala da se "albanska strana zapravo i ne upušta u pregovore, mirno čekajući da na poklon dobije drugu albansku državu na Balkanu".

Predsednica Koordinacionog centra je ukazala da je problem bezbednosti "prvi problem koji treba rešiti" na Kosovu i upozorila da se od prošle redovne sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu dogodio 51 incident manjeg ili većeg intenziteta u kojima je bilo napada na živote i imovinu Srba, te da je u proteklih godinu dana takvih napada bilo 260.

Napad na kafić u srpskom delu Kosovske Mitrovice 26. avgusta dogodio se, kako je istakla, "ubrzo nakon izjave da su 'Srbi krivi kao narod'", koju je izgovorio "čovek od koga bi se to najmanje moglo očekivati, s obzirom na njegovu visoku funkciju".

Dok se srpska strana poziva na "međunarodno pravo i nemogućnost da se jednoj demokratskoj državi oduzme 15 odsto njene teritorije.., sve upućuje na zaključak da je strah od moćnih i nasilnih Albanaca i njihove pretnje osvetom danas onaj 'princip' pred kojim odstupaju međunarodno pravo i međunarodna pravda", kazala je ona.

Sanda Rašković se usprotivila "veštačkim rokovima" u traganju za rešenjem kosovskog pitanja, istakavši da će "svako nervozno ubrzavanje skupo koštati ceo region, samu pokrajinu, kao i međunarodnu zajednicu".

"Pitanje Kosova i Metohije ne može da dobije održivo rešenje ako se sve stavlja u funkciju roka koji diktiraju drugi interesi, a ne želja da se trajnije i na stabilnijim temeljima problem reši i sačuvaju mir i stabilnost u regionu", rekla je ona.

Komentarišući rad kosovskih institucija na primeni standarda demokratskog društva, Sanda Rašković je ukazala da samo donošenje zakona protiv diskriminacije neće rešiti taj problem.

"Društvom na Kosovu vladaju pojedinci od neprikosnovenog autoriteta u svojim sredinama, šefovi klanova. Oni su pravi arbitri. Odlučuju oni, a ne pravosuđe. Žena je u tom društvu bez prava. Na Kosovu se pravda uzima u sopstvene ruke, a tamo vladaju plemenski zakon i krvna osveta", kazala je ona.

"Protiv toga se ne može boriti samo zakonom protiv diskriminacije", poručila je Raškovićeva i upozorila da se, sa jedne strane, donose i zakoni o zaštiti verskih spomenika i kulturne baštine, a da se sa druge "skrnave svetinje i pljačkaju sakralni predmeti".

Raškovićeva se osvrnula i na prenos ovlašćenja za bezbedan transport Srba sa UNMIK-a na kosovske institucije i ukazala da su istog dana, kako je rekla, Albanci kamenovali autobus koji je prevozio srpsku decu sa ekskurzije.

Predsednica Koordinacionog centra je izrazila posebnu zabrinutost zbog nedostatka rezultata u povratku raseljenog stanovništva i upozorila da i "najoptimističkiji podaci govore o najviše pet odsto povratnika".

Unapređenju tog procesa bi, prema njenim rečima, doprinelo to da Vlada Kosova javno podrži podnošenje zahteva za vraćanje imovine Kosovskoj imovinskoj agenciji.

Raškovićeva je pozvala Savet bezbednosti da ubedi albansku stranu da odustane od ekstremnih, isključivih zahteva i prihvati "racionalno i kompromisno rešenje - autonomiju sa ogromnim, suštinskim nadležnostima

Reply via email to