После писања „Политике” о школовању косметских кадрова
МИП Словеније устукнуо

Од нашег сталног дописника


Љубљана, 21. септембра – Данас се словеначки МИП повукао корак уназад после писања „Политике” да се Центар за европску будућност, који делује под окриљем шефа дипломатије Димитрија Рупела и Јаншине владе, спрема да подучава државне функционере Космета. У електронском писму које је данас стигло на адресу „Политикиног” дописника у Љубљани више се ни речју не помиње „држава” нити придев државно у контексту Космета, како је било претходно наведено у званичним документима словеначког МИП-а, односно у пројектима за „школовање косовских државних функционера у термину од 22. до 28. октобра 2006. године”, што нам је ЦЕП потврдио пре два дана.

Штуро саопштење почиње заузимањем Словеније за „европску перспективу западног Балкана, при чему је спремна да преноси своја искуства и знања из периода свог придруживања ЕУ”, јер то од Словеније очекује и ЕУ „због њене географске и историјске повезаности” с регионом. Стога Словенија „на жељу” кандидата из регије западног Балкана нуди помоћ у „школовању вршиоца јавних функција односно функционера”. Дакле, ту је „државно” замењено „јавним”, тачније више се не ради о школовању „државних кадрова” већ „јавне управе”.

Што се тиче конкретних питања која произилазе из програма активности ЦЕП-а (из кога произилази да ће Космет постати држава у јесен ове године), словеначки МИП одговара да су „становишта која заступају органи владе Јанеза Јанше у вези с текућим процесом одређивања статуса Космета усклађена са ставовима које је заузела ЕУ”, те да се Словенија „залаже за решење које би било прихватљиво за обе стране”.

Тако школовање „функционера косметских привремених органа власти (ПИСГ) спада у контекст словеначке помоћи Космету на пољу испуњавања и достизања потребних стручних стандарда у јавној управи, те ни са чим није повезано с питањем будућег статуса Косова”, пише у писму словеначког МИП-а „Политици”. И на сајту ЦЕП-а (www.cep.si), међу пројектима се више не помиње школовање косметских апаратчика на државном нивоу, већ да је у плану двонедељни семинар за осам службеника из косметске јавне управе. Занимало нас је и шта је Словенија до сада конкретно урадила у погледу обећане помоћи Србији у приближавању Бриселу. Ту помоћ при проналажењу „пречице за улазак у ЕУ” министар Рупел је експлицитно обећао Србији пре шест месеци у интервјуу датом потписнику ових редова, тврдећи да је понуду оберучке прихватио колега Вук Драшковић. У седишту словеначке дипломатије, међутим, на ово питање немају одговор.
Светлана Васовић-Мекина






http://www.politika.co.yu/





Одговори путем е-поште