Pisanja Rosbalta o nezavisnosti Kosmeta nisu bez osnova
U opticaju i status koji vodi u državnost
Đijang: Ahtisari intenzivno radi na predlogu koji je veoma tajan, ali još nije stigao do statusa. Za sada se ne zna da li će rešenje biti fleksibilno
BEOGRAD - Posle smelog pisanja ruske informativne agencije Rosbalt da je, prema uvidu u predlog koji priprema Marti Ahtisari, status Kosmeta definisan tako da ga svako tumači po svom ukusu, Kancelarija specijalnog izaslanika oštro je odgovorila ističući da je dokument "veoma tajan", da nema "curenja informacija" i da ga niko neće videti pre Kontakt-grupe.
- Ne znam šta su novinari Rosbalta videli i koji dokument imaju, ali nacrt je strogo čuvana tajna i još nije gotov. U ovom trenutku se zato ne može govoriti o njegovoj sadržini, a naročito ne o tome kako je status definisan i u kojoj meri će Kosovu i Metohiji dati oznake državnosti jer dotle još nismo došli u izradi dokumenta - rekla je juče za Glas Hua Đijang, Ahtisarijev portparol.
Ona nije mogla da kaže dokle Ahtisari jeste stigao, odnosno za koje oblasti
je do sada pripremio rešenje, ali je istakla da se na dokumentu intenzivno radi
i da će sigurno biti gotov na vreme.
- Nismo odredili precizan datum do koga
planiramo da završimo rad. Međutim, kao uslovni rok smo uzeli onaj okvir koji
nam je dala Kontakt-grupa, a to je do kraja godine. Ako oni pomere datum i mi
ćemo - rekla je Đijang i dodala da u međuvremenu neće u javnosti pričati o
papiru.
Kosmet za desert Da Rusi aktivno lobiraju za Srbe piše i Vašington post, koji navodi da
su susreti Vladimira Putina i nemačkog kancelara Angele Merkel protekla
dva dana u Drezdenu bili dobra prilika da ruski predsednik ponovi svoje
stavove o nezavisnosti Kosova i Metohije. Merkelova, međutim, nije imala
nameru da priča o Kosmetu, već o ekonomskoj saradnji. |
||||
Prva koja će videti nacrt je Kontakt-grupa sa kojom će specijalni izaslanik
razraditi ideje oko mogućeg rešenja. Srpskoj javnosti će sadržina biti poznata,
možda tek u sledećoj fazi usvajanja dokumenta, odnosno kada bude dostavljen
Beogradu (i Prištini) na uvid.
- Posle toga ćemo dokument podneti Savetu
bezbednosti, a onda je sve na njima - dodala je Đijang.
Međutim, ono što je u celoj priči možda najindikativnije jeste to što je Ahtisarijeva kancelarija do sada decidno isključivala mogućnost neke vrste statusa kvo i rešenja koje nije rešenje jer se kasnije može menjati, ali ovoga puta nije isključila mogućnost da status formuliše dovoljno fleksibilno za stolicu Kosmeta u UN, što znači da je i to rešenje u opticaju. Pored toga, treba imati u vidu i da je Rosbalt, kao agencija koja je sklona lobiranju od osnivanja 2000. godine, plasirala preko 15.000 ekskluzivnih informacija.
Prema saznanjima Glasa, novinar koji je napisao tekst važi za ozbiljnog istraživača, a trenutno se, prema informacijama iz Rosbaltovog biroa u Moskvi, nalazi "na putovanju u inostranstvu koje će trajati tri meseca". Agencija, čije je sedište u Sankt Peterburgu, poznata je po analitičkim tekstovima (oko 1500 godišnje), kakav je bio i ovaj o Ahtisarijevoj dobro čuvanoj tajni.
U Ahtisarijevom planu, prema pisanju Rosbalta, Kosovo i Metohija je predstavljeno kao multietnička pokrajina, u kojoj je na delu vladavina zakona i "druge liberalne oblande", pokrajina ima pravo na mesto u međunarodnim organizacijama, ali plan ne precizira da li to uključuje i stolicu u UN i slično, ali navodi neophodnost građenja "dobrosusedskih odnosa sa Srbijom".