Црна Гора најсиромашнија у региону
Без хране пола становништва
Свако црногорско домаћинство дневно дотира КАП са једним евром. – Власт тврди да су подаци УНДП-а непрецизни и нетачни
Беране: У Црној Гори је север сиромашнији од југа
(Фото: З.Анастасијевић)

ПОДГОРИЦА – Више од деценију грађани Црне Горе говоре о беди и сиромаштву, али је то тек јуче, када је Програм за развој Уједињених нација (УНДП) саопштио да је Црна Гора најсиромашнија земља у региону и да је скоро близу половине становништва без довољно новца за храну, добило и званичну потврду.
УНДП је снимио краткометражни документарни филм о сиромаштву у Црној Гори у којем се каже „да од сто становника Црне Горе, њих 42-оје нема довољно новца за храну, одговарајући смештај, одећу и обућу или је суочено с ризиком да припада тој групи. Готово половина сиромашних људи у Црној Гори живи на северу...”.
Вршилац дужности сталног представника Канцеларије УНДП-а Герет Танкосић Кели је оценио да је владина Стратегија смањења сиромаштва у Црној Гори заустављена „онда када је, пре три године, и усвојена”. Он је рекао да је „неједнакост у црногорском тржишту – мерена односом потрошње по десет одсто најсиромашнијих и најбогатијих становника – највећа у региону”.

Покриће за овакве Келијеве тврдње у Црној Гори није требало „ископавати” разним анализама, јер предубоки јаз између енормно богатих и сиромашних могу да примете сви који дођу са стране и бораве само неколико дана у овој републици.

Према извештају УНДП-а тек нешто више од трећине домаћинстава поседује компјутер, а само петина користи интернет. Жене чине 51 одсто становника Црне Горе, а њих само четири одсто поседује некретнине, а три одсто аутомобил – податак је до којег је дошла ова организација.

По оцени Келија, покретач раста сиромаштва јесте приватни сектор, а своју улогу у овом процесу играју и приватизација и корупција. Тако је, рецимо, анкета УНДП-а показала „да се 88 одсто малих и средњих предузећа у Црној Гори срело с проблемима корупције – у улози жртве или сведока, а 77 одсто нема поверења у правни систем”.

Један од узрока великог сиромаштва црногорских грађана јесте и субвенционисање цене струје за приватну компанију Комбинат алуминијума, која троши половину укупне годишње потрошње на нивоу републике, плаћајући је по два цента по киловату, док је цена за грађане 44,9 центи. Поред тога што је уговор о приватизацији КАП-а проглашен пословном тајном и недоступан јавности, шеф Канцеларије УНДП-а је рекао да „свако црногорско домаћинство дневно дотира КАП са једним евром”.

Према овом податку, процењује се да око 150.000 домаћинстава у Црној Гори годишње на име субвенционисања струје КАП-у издвоји око 57.600.000 евра, што је за близу десет милиона више од износа за који је ова компанија продата руском милијардеру Олегу Дерипаском.

Наводе Канцеларије УН јуче је саопштењем демантовало Министарство рада и социјалног старања Црне Горе.

„Канцеларија УНДП-а није навела извор података, који се могу окарактерисати као непрецизни и нетачни”, каже се у саопштењу министарства.

Министарство указује да су прихватљиви резултати истраживања Института за стратешке студије и прогнозе (ИССП), урађеног у сарадњи са институтом Светске банке, које је показало да је од 2003. до 2004. године смањен број апсолутно сиромашних – с 12,2 на 10,9 одсто. Ово министарство наводи да су регионалне разлике присутне, да на северу републике јесте већа стопа сиромаштва, али и да је на југу „сиромаштво готово сведено на нулу”.

Министар рада и социјалног старања Славољуб Стијеповић јуче је казао да су се у влади на одговарајући начин укључили у борбу за смањење сиромаштва и да је „рад владе  најбољи доказ да је Црна Гора на путу да се прикључи нацијама које тај проблем третирају како треба”.

„Влада је решила да растом и развојем створи одрживу економију која ће смањити сиромаштво и повећати квалитет живота свих грађана”, изјавио је Стијеповић. „Инфлација скоро да је искорењена, или је нема или је на нивоу земаља Европске уније. У протекле четири године незапосленост је знатно смањена, а запосленост порасла.”


Новица Ђурић

http://www.politika.co.yu/


Reply via email to