Vizner u klin - Vašington u ploču

Dok američki predstavnik u Kontakt grupi iz Prištine poručuje da Kosovo nije više pitanje srpske teritorije ili suvereniteta, u Vašingtonu se i dalje ponavlja poznata priča da ništa još nije gotovo i da će obe strane morati da budu spremne za kompromis koji će prihvatiti "svi na Kosovu"

Slobodan Pavlović
Vašington - Za razliku od svog izaslanika u posredničkoj Kontakt grupi Frenka Viznera, američka administracija je - bar za javnost - i dalje veoma uzdržana kada je reč o raspletu u tekućem traganju za budućim statusom Kosova. U prvom zvaničnom reagovanju na Viznerove prekjučerašnje razgovore i istupanja u Prištini predstavnik za štampu Stejt dipartmenta Šon MEKKORMAK ponovio je na novinarskom brifingu ono što, na tu temu, uveliko već slušamo poslednjih par meseci:
- Nema promena u američkom pristupu procesu statusa za Kosovo. Nastavljamo da podržavamo napore specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija da se dođe do ishoda kojim će se ojačati regionalna stabilnost i zaštititi prava svih zajednica na Kosovu. Ne bi bilo uputno da se izjašnjavamo o ishodu tog procesa dok su u toku pregovori koje vode UN.

Iduće nedelje u Beogradu
Beograd - Američki izaslanik za status Kosova Frenk Vizner razgovaraće početkom naredne sedmice u Beogradu s državnim vrhom Srbije o procesu rešavanja statusa Kosova. Kako Beta saznaje, Vizner će u utorak u Beogradu razgovarati s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Vojislavom Koštunicom i ministrom spoljnih poslova Vukom Draškovićem. Američki diplomata u Beograd dolazi posle posete Kosovu tokom koje je, u protekla dva dana, razgovarao s premijerom i predsednikom Kosova, prištinskim pregovaračkim timom, predstavnicima političkih partija, civilnog društva i Srpske pravoslavne crkve.
Vizner je u tim razgovorima ponovio stav SAD da bi pitanje statusa Kosova trebalo da se reši do kraja ove godine. Američki izaslanik je u Prištini rekao i da je "ono što se događa na Kosovu stvar Kosova i stvar međunarodne zajednice":
- To nije stvar suvereniteta Srbije koji se promenio kada su se UN složile o Rezoluciji 1244.

U sredu, posle razgovora s predstavnicima vlasti u Prištini, Vizner je (prema američkim izvorima) izjavio da se "suverenitet Srbije nad Kosovom promenio" Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244 i činjenicom da je međunarodna zajednica u poslednjih sedam godina preuzela nadzor nad tom teritorijom. "Nalazimo se na kraju perioda koji će proizvesti konačan status Kosova. Konačni status znači ostvarenje istorijske vizije koju ste vi, gospodine predsedniče, i narod Kosova čekali toliko godina" - rekao je tim povodom američki izaslanik u Prištini, obraćajući se u tom trenutku koliko svom domaćinu, predsedniku Kosova Fatmiru Sejdiuu, toliko i novinarima koji su ih sačekali posle sastanka. S tim u vezi vratimo se, međutim, ponovo u Vašington. Zapitan da kaže nešto više o Viznerovoj poseti Prištini, a posebno o izjavama američkog izaslanika posle razgovora sa Sejdiuom i ostalima - Šon MEKKORMAK je, u ime Stejt dipartmenta, ponovo krenuo s upozorenjima srpskoj i albanskoj strani.
Počevši od onog da i jedni i drugi moraju da"budu realni" oko budućeg ishoda i da razumeju "da će morati da prave kompromise", pa do završnog - da će statusni proces "morati da bude prihvatljiv za sve ljude na Kosovu" i da će se uložiti "svi napori" da se sve to završi u sledećih mesec-dva, do kraja godine. "Ali, ambasador Vizner je (u Prištini) rekao upravo suprotno: da Kosovo više nije pitanje srpske teritorije ili suvereniteta?" - pokušao je, posle toga, da od MEKKORMAKA iščupa nešto više jedan izveštač iz Stejt dipartmenta
MEKKORMAK se, međutim, nije dao pomeriti. Saopštio je da je samo to što je on rekao "američki stav" o Kosovu i najavio da će o svemu tome - što će reći, o Kosovu i, uopšte, o angažovanju SAD na Balkanu - predsednik Džordž Buš i državni sekretar Kondoliza Rajs razgovarati danas u Vašingtonu, pored ostalog, s generalnim sekretarom NATO Jap de Hop Sheferom.


Vizner u klin - Vašington u ploču 

 
http://www.danas.co.yu/20061028/dogadjajdana1.html#4






Одговори путем е-поште