http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=11&dd=09&nav_category=12&nav_id=391399
Srbija od Novartisa kupuje vakcinu?
9. novembar 2009. | 08:12 -> *12:15* | Izvor: B92, Beta, Tanjug
*Beograd -- Od tri ponude za nabavku vakcina pristigle u Republički
zavod za zdravstveno osiguranje najpovoljnija je ponuda kompanije
"Novartis".
*Oni, kako je rečeno u Zavodu, nude cenu od 799 dinara po dozi. Prvu
turu od 500.000 vakcina mogli bi da isporuče 25 dana nakon potpisivanja
ugovora. Dva i po miliona vakcina isporučili bi u tri ture – u januaru,
februaru i martu.
Na tender Vlade Srbije za nabavku vakcine protiv novog gripa prijavila
su se tri ponuđača, ali je po otvaranju ponuda komisije koja odlučuje o
izboru vakcine konstatovala da niko osim "Novartisa" nije podneo
kompletnu pravnu dokumentaciju.
Komisija trenutno razmatra ponude, a odluka o proizvođaču od koga će
Srbija nabaviti vakcine protiv gripa A H1N1očekuje se tokom dana.
Predsednik državne komisije za nabavku vakcine Branislav Tiodorović
rekao je da posle zvanične preporuke Komisije konačnu reč daje Agencija
za lekove koja će odabranu vakcinu registrovati za domaće tržište.
Na otvaranju ponuda predstavnici "Novartisa", švajcarske firme koju u
Srbiji zastupa "Jugohemija", naveli su da pola miliona doza mogu
dostaviti 25 dana po potpisivanju ugovora, a preostalu količinu do
sredine marta naredne godine, odnosno 75 dana posle 1. januara 2010.
Predstavnik "Jugohemije" naveo je da je to "najniža ponuda na evropskom
tržištu", kao i da je vakcinu "Novartisa" do sada primilo 42 miliona
ljudi bez kontraindikacija. Inače, "Jugohemija" je deo Delta holdinga.
Ponudu je dostavio i "Bekster", čija dokumentacija nije bila potpuna pa
ponuda nije prihvaćena. Takođe, u Fondu se danas pojavio i predstavnik
Instituta za proizvodnju vakcina Torlak.
Domaći proizvođač nije dobio tendersku dokumentaciju, ali je njihova
predstavnica najavila da će sutra dobiti uzorke kineske kompanije
"Zheijang tianyan" čija je cena biti 3,8 evra po dozi. Ova je vakcina
atestirana, ali nema dozvolu za prodaju na evropskom tržištu.
Tender je raspisan početkom novembra "postupkom sa pogađanjem", što
znači da svi oni koji su registrovani u EU mogu ravnopravno da konkurišu
ukoliko mogu da obezbede potrebnu količinu vakcina.
Zahtev za dostavljanje ponude poslat je na tri adrese, jer u Evropi
postoje tri kompanije koje imaju vakcinu: "Novartis", GSK i Sanofi.
Srbija nije ranije nabavila vakcine jer ih nije bilo na tržištu,
objasnio je predsednik Radne grupe za praćenje pandemije Predrag Kon
gostujući u "Utisku nedelje" B92.
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=11&dd=08&nav_category=12&nav_id=391374>
Danas bi takođe trebalo da bude poznato da li će biti produžen jesenji
raspust. Odluku o eventuanom produženju raspusta trebalo bi da donese
ministar prosvete na osnovu najnovijih podataka o epidemiološkoj
situaciji u Srbiji koje će mu dostaviti Radna grupa za praćenje pandemije.
[email protected] wrote:
B92 Info Vesti Društvo
Danas odluka o vakcini
9. novembar 2009. | 08:12 | Izvor: B92
Beograd -- Ponude za nabavku vakcina protiv novog gripa biće danas
otvorene u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Tada bi trebalo da se zna po kojoj ceni i od koga će Srbija nabaviti
vakcine, rekao je predsednik Radne grupe za praćenje pandemije Predrag Kon.
Danas bi takođe trebalo da bude poznato da li će biti produžen jesenji raspust.
Odluku o eventuanom produženju raspusta trebalo bi da donese ministar prosvete
na osnovu najnovijih podataka o epidemiološkoj situaciji u Srbiji koje će mu
dostaviti Radna grupa za praćenje pandemije.
Srbija nije ranije nabavila vakcine jer ih nije bilo na tržištu, objasnio
je predsednik Radne grupe za praćenje pandemije Predrag Kon gostujući u Utisku
nedelje B92.
On dodaje da postoji preliminarni dogovor o kupovini vakcine od
proizvođača Novartis. I pored toga, dobavljač će biti određen u skladu sa
zakonom na tenderu.
"Ono što sam čuo je da Sanofi Paster koji ima registrovanu vakcinu ovde
kod nas rekao da neće imati vakcinu, onda je drugi proizvošač koji je rekao da
nema vakcinu i da neće moći da da, to je bio Glakso, i treći proizvođač je onaj
koji je rakao da će imati, ali tek sledeće godine" objasnio je Kon.
"Postoje određeni dogovori unapred, ali ja ne znam da li je dogovoreno
ili nije dogovoreno. To je najiskreniji odgovor. Ali, da se tako nešto
preporučuje, to se preporučuje. Tender apsolutno postoji jer zakonska procedura
mora da se poštuje" dodao je Kon.
[Non-text portions of this message have been removed]
------------------------------------
===============
Group Moderator: [email protected]
page at http://magazine.sorabia.net
for more informations about current situation in Serbia http://www.sorabia.net
Slusajte GLAS SORABIJE nas talk internet-radio (Serbian Only)
http://radio.sorabia.net
Yahoo! Groups Links