Međutim, na insistiranje vojvođanske administracije, to je promenjeno i 
sada glasi: ”Republički organi su dužni da obezbede uslove, uključujući 
i finansijska sredstva za nove nadležnosti.”
---------

A, uuuuuuuuu, em ce da se otcepljuju jos i mi da im finasiramo secesiju?
------------

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=162228&title_add=Samo%20ra%C4%8Dun%20nisu%20tra%C5%BEili&kword_add=vojvodina%2C%20zakon%20o%20nadleznostima


Samo račun nisu tražili
J. SIMIĆ, 09.11.2009 20:54:32    


NE SAMO da je Srbija na Vojvodinu prenela nove 153 nadležnosti već će za 
njihovo funkcionisanje i ubuduće izdvajati značajan deo budžetskih 
sredstava. U kolikom iznosu - tek treba da bude precizirano novim 
zakonom o budžetu.
Zasad je sigurno samo da će iz republičkog budžeta za ”pokrivanje” novih 
nadležnosti biti izdvojeno do sedam odsto sredstava, koliko je, inače, 
predviđeno aktuelnim ustavom.

Naime, član 88 predloga Zakona o prenosu nadležnosti, promenjen je u 
korist Vojvodine prošle nedelje, uoči sednice Vlade Srbije. U prvobitnoj 
verziji, taj član je predviđao da republika i pokrajina, naknadnim 
dogovorom, obezbede uslove i finansijska sredstva za nove nadležnosti.

Međutim, na insistiranje vojvođanske administracije, to je promenjeno i 
sada glasi: ”Republički organi su dužni da obezbede uslove, uključujući 
i finansijska sredstva za nove nadležnosti.”

- Ovo je bio moj predlog i zadovoljan sam što je usvojen - kaže 
Dragoslav Petrović, šef poslaničke grupe ZEV u pokrajinskom parlamentu. 
- Zbog dinamike isplate, za nas je bitno da to budu sredstva iz izvornih 
prihoda, jer će nam ona stizati blagovremeno, a iznos transfernih 
sredstava i razlika koju republika, eventualno bude dugovala pokrajini, 
utvrđivaće se tek na kraju godine.

Veći deo pokrajinskog budžeta, koji je novim ustavom, inače, već 
desetostruko uvećan, puni se iz transfernih sredstava, mada će pokrajina 
imati i direktne izvorne prihode kojima će finansirati svoje nadležnosti.

Da Vojvodina svoje nadležnosti finansira prvenstveno iz sopstvenih 
izvornih prihoda insistirala je Socijalistička partija Srbije u jednom 
od svojih šest amandmana, kojima je uslovila svoju podršku vojvođanskim 
aktima.

Po rečima Jovice Đukića, pokrajinskog sekretara za finansije, ako Statut 
i Zakon o nadležnostima budu usvojeni do kraja novembra, Republika će 
biti u obavezi da u budžetu za 2010. godinu obezbedi sredstva za 
realizaciju poverenih nadležnosti.

Inače, prenošenje nove 153 nadležnosti sa republike na pokrajinu trajaće 
naredne dve godine, a počeće od januara 2010.U tom procesu, Vojvodina će 
iz republičkih preduzeća (Zavod za zaštitu prirode, inspekcijskih službi 
i sl.) preuzeti imovinu, ali i određeni broj zaposlenih. I o tome tek 
treba da bude postignut dogovor.

STATUT KOD POSLANIKA
STATUT Vojvodine i Zakon o nadležnostima stigao je u ponedeljak u 
Skupštinu Srbije. Sednica na kojoj će se raspravljati o ovim dokumentima 
biće zakazana za drugu polovinu sledeće sedmice.
U Skupštini tvrde da je poslanicima potrebno bar sedam, osam dana da se 
upoznaju sa ovim dokumentima kako bi se pripremili za aktivno učešće u 
sednici. (S. S. R.)

Одговори путем е-поште