Hrvatski šamar usred Beograda 

 
<http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/40008/Hrvatski-samar-usred-Beograda#comment-info>
 Komentara 2 

veličina teksta: 
<http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/40008/Hrvatski-samar-usred-Beograda> 
+ 
<http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/40008/Hrvatski-samar-usred-Beograda> -

Umesto da objasni kako je prognanim Srbima uništena imovina i oteto desetine 
hiljada stanova, hrvatski ministar spoljnih poslova Goran Jandroković ocenio da 
je Zagreb jedini u regionu rešio problem izbeglištva!?

 

Goran Jandroković, Milan Roćen, Vuk Jeremić i Sven Alkalaj

Ministar spoljnih poslova Hrvatske Goran Jandroković izazvao je negodovanje 
članova srpske delegacije zbog bacanja u zapećak mnogih problema izbeglica, 
između ostalog i stanarskog prava. 

On je u obraćanju na  
<http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/39969/Zakljucci-konferencije-o-izbeglim-i-raseljenim-licima>
 konferenciji posvećenoj pronalaženju trajnog rešenja za izbegla i raseljena 
lica, juče u Beogradu, objasnio da je Hrvatska uspostavila sistem koji 
omogućava povratak svih izbeglih i prognanih koji to žele, a da probleme ove 
kategorije treba rešavati na human način i bez politizacije. 


Ministar Jandroković je još kazao da je njegova država veoma ozbiljno 
pristupila obavezama koje je preuzela prihvatanjem Sarajevske deklaracije, 
posebno kada je reč o obnovi porušenih stambenih objekata, i dodao da je u 
Hrvatskoj obnovljeno 146.000 porušenih i uništenih stambenih objekata, za 
obnovu uništenih naselja utrošeno je 5,3 milijarde evra, a reintegrisano je oko 
120.000 izbeglih i prognanih. 


Članovi srpske delegacije na tom sastanku ocenjuju da je izjava ministra 
Jandrokovića bila previše "tvrda". 


- Rekao je da ne prepoznaje problem stanarskih prava. Spominje se neka vrsta 
socijalnog stanovanja, ali ono ne može da se nasledi, a praktično tog modela 
nema jer on je zatvoren 2005. U praksi se u Hrvatskoj ništa nije promenilo. 

Pozivaju se na statistike, a uskoro ćemo i mi početi da brojimo, pa ćemo lako 
ustanoviti šta je šta. Ipak, ohrabruje što su nakon ministra Jandrokovića 
govorili predstavnici Saveta Evrope, Oebsa, EU i UNHCR-a i jasno apelovali da 
se nađe pravedan, sveobuhvatan, ažuran i adekvatan mehanizam kojim će se 
preostali problemi rešiti. 

I sva četvorica su rekla - stanarska prava, kaže za "Vesti" član srpske 
delegacije koji iz nekih razloga ne želi da mu navodimo ime i funkciju. On 
dodaje da se od Hrvatske očekivalo da će ovako nastupiti. 


- Oni do srede po podne nisu hteli da potpišu zajedničku izjavu. Nisu želeli da 
se spomenu prava. Međutim, izgleda da je nov vetar u odnosima. Videli ste da su 
se dva predsednika srela, a pretpostavljam da je to bila jedna od tema 
razgovora - dodaje naš sagovornik. 


Ipak, kako kaže, konferencijom se postiglo nekoliko ciljeva.
- Hrvati su sada došli iako ranije nisu hteli ni da čuju za Sarajevsku 
deklaraciju i regionalni pristup u rešavanju problema izbeglica. Mi smo, šta je 
bilo u našoj moći, uradili, e sada sve zavisi od međunarodne zajednice - 
zaključuje sagovornik "Vesti". 


Na beogradskoj konferenciji uvodna izlaganja podneli su i šef diplomatije BiH 
Sven Alkalaj, Crne Gore Milan Roćen i Srbije Vuk Jeremić. 

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/40008/Hrvatski-samar-usred-Beograda



[Non-text portions of this message have been removed]

Одговори путем е-поште