Arhitekta Jovin je pobornik "teskog" metroa. 1 Km metroa kosta od 50 do 300 miliona dolara. Prvi je radjen u latinskoj americi a poslednji je u Malmeu. U Vankuveru kombinacija lakseg i tezeg metroa (otprilike pola je na stubovima a pola trase je podzemno) kosta samo 100 hiljada po duznom Km. Studija izrade Beogradskog metroa uradjena je jos sedamdesetih godina i sigurno je jos uvek u necijoj fijoKi. Mislim da je i arh. Jovin radio na tom projektu. Paralelno sa metroom mora da ostane nadzemna mreza javog gradskog prevoza koja ide paralelno i upravno na metro linije. Znaci i tramvaj ili prevoz na pneumaticima su neophodni kao dopuna metroa. Ako pretpostavimo da je linija metroa dugacka 20 km, daje cena 150 po km i da Beograd ima 1.8 miliona stanovnika, ispada da svaki stanovnik Beograda treba da da oko $1700 za prvu liniju metroa i da ceka 5 godina da se metro izgradi pa tako narednih 20 godina, svakih 5 nova linija. Pa ko voli nek izvoli. Ja sam za METRO ali volim i moju staru cetvorku, Skodu sa reostatima - nostalgija.
BV ________________________________ From: ANTIC.org-SNN <[email protected]> To: [email protected]; Siem-News <[email protected]>; SIM <[email protected]>; [email protected]; [email protected]; srpski nomadi <[email protected]>; [email protected]; [email protected] Sent: Sun, March 28, 2010 11:49:13 AM Subject: [sorabia] Bulevar sa početka prošlog veka Bulevar sa početka prošlog veka branislav jovin, član akademije arhitekture srbije Moderan evropski bulevar, Vreme Beograda, VREME 1002 U nepotpisanom tekstu objavljena je izjava gradonačelnika Dragana Đilasa – da će, posle rekonstrukcije najduže ulice na Balkanu, ova strateški veoma značajna saobraćajnica, postati "najmoderniji bulevar u svetskom smislu... a Beograd prava evropska metropola".. . Međutim, dobro je da se zna – da je Opštinski odbor, maja 1911. godine, u okviru Projekta modernizacije Beograda (tada je imao 92.000 stanovnika) odlučio: da se izgradi tramvajska pruga od Grobljanske ulice do Trošarine na Smederevskom putu, da se na jednom delu kaldrma zameni asfaltom, da se urade kanalizacija i trotoari sa drvoredima ("Kaldrma i asfalt" D. S.)..., da je, pre 60 godina, u porušenim gradovima Evrope tokom Drugog svetskog rata definisana Urbanistička konstanta: da se prevoz ljudi u gradu sa više od pola miliona stanovnika može trajno rešiti – isključivo izgradnjom nezavisnog metro-sistema, a ne – izgradnjom tramvaja i rekons75603-m133207 08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m id075603-m133207 08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m id075603-m133207 08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m id075603-m133207 08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m id075603-m133207 08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m id075603-m� ažurirana 1997–2000..., da se 2000. predsednik IO grada Nenad Bogdanović umesto evropskog Beograda sa metro-sistemom – odlučio za automobilsko- tramvajski Beograd iz vremena pre Prvog svetskog rata!... Kada se sve ovo zna, potpuno je prirodno što je gradonačelnik Dragan Đilas (99 godina posle Opštinskog odbora Beograda), u okviru Projekta obnove grada Beograda (danas ima 1.800.000 stanovnika) odlučio – da se uskokolosečna tramvajska pruga (izgrađena 1913) premesti u sredinu Bulevara kralja Aleksandra (Smederevski put)..., da se, umesto starog asfalta, uradi nov asfalt "koji se manje ugiba pod velikim opterećenjem", da se na mestu drvoreda (zasađeni reparacijama posle Prvog svetskog rata), koji ugrožavaju živote prolaznika, izgradi parking duž Bulevara i obnovi komunalna infrastruktura. .., odnosno, da se umesto "prave evropske metropole" – izgradi najveća automobilsko- tramvajska palanka Evrope u XXI veku – "vizija" prethodnog gradonačelnika... http://www.vreme. com/cms/view. php?id=922179 [Non-text portions of this message have been removed] [Non-text portions of this message have been removed]
