Arhitekta Jovin je pobornik "teskog" metroa.  1 Km metroa kosta od 50 do 300 
miliona dolara. Prvi je radjen u latinskoj americi a poslednji je u Malmeu. U 
Vankuveru kombinacija lakseg i tezeg metroa (otprilike pola je na stubovima a 
pola trase je podzemno) kosta samo 100 hiljada po duznom Km. Studija izrade 
Beogradskog metroa uradjena je jos sedamdesetih godina i sigurno je jos uvek u 
necijoj fijoKi. Mislim da je i arh. Jovin radio na tom projektu. Paralelno sa 
metroom mora da ostane nadzemna mreza javog gradskog prevoza koja ide paralelno 
i upravno na metro linije. Znaci i tramvaj ili prevoz na pneumaticima su 
neophodni kao dopuna metroa.
Ako pretpostavimo da je linija metroa dugacka 20 km, daje cena 150 po km i da 
Beograd ima 1.8 miliona stanovnika, ispada da svaki stanovnik Beograda treba da 
da oko $1700 za prvu liniju metroa i da ceka 5 godina da se metro izgradi pa 
tako narednih 20 godina, svakih 5 nova linija. Pa ko voli nek izvoli. Ja sam za 
METRO ali volim i moju staru cetvorku, Skodu sa reostatima - nostalgija.

BV




________________________________
From: ANTIC.org-SNN <[email protected]>
To: [email protected]; Siem-News <[email protected]>; SIM 
<[email protected]>; [email protected]; 
[email protected]; srpski nomadi 
<[email protected]>; [email protected]; 
[email protected]
Sent: Sun, March 28, 2010 11:49:13 AM
Subject: [sorabia] Bulevar sa početka prošlog veka

  
Bulevar sa početka prošlog veka

branislav jovin, član akademije arhitekture srbije

Moderan evropski bulevar, Vreme Beograda, VREME 1002

U nepotpisanom tekstu objavljena je izjava gradonačelnika Dragana Đilasa – da 
će, posle rekonstrukcije najduže ulice na Balkanu, ova strateški veoma značajna 
saobraćajnica, postati "najmoderniji bulevar u svetskom smislu... a Beograd 
prava evropska metropola".. .

Međutim, dobro je da se zna – da je Opštinski odbor, maja 1911. godine, u 
okviru Projekta modernizacije Beograda (tada je imao 92.000 stanovnika) 
odlučio: da se izgradi tramvajska pruga od Grobljanske ulice do Trošarine na 
Smederevskom putu, da se na jednom delu kaldrma zameni asfaltom, da se urade 
kanalizacija i trotoari sa drvoredima ("Kaldrma i asfalt" D. S.)..., da je, pre 
60 godina, u porušenim gradovima Evrope tokom Drugog svetskog rata definisana 
Urbanistička konstanta: da se prevoz ljudi u gradu sa više od pola miliona 
stanovnika može trajno rešiti – isključivo izgradnjom nezavisnog metro-sistema, 
a ne – izgradnjom tramvaja i rekons75603-m133207
08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m 
id075603-m133207
08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m 
id075603-m133207
08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m 
id075603-m133207
08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m 
id075603-m133207
08:06:36 d 29189875 [email protected] S 5 pr=groups-email-ff-m 
id075603-m� ažurirana 1997–2000..., da se 2000. predsednik IO grada Nenad 
Bogdanović umesto evropskog Beograda sa metro-sistemom – odlučio za 
automobilsko- tramvajski Beograd iz vremena pre Prvog svetskog rata!...

Kada se sve ovo zna, potpuno je prirodno što je gradonačelnik Dragan Đilas (99 
godina posle Opštinskog odbora Beograda), u okviru Projekta obnove grada 
Beograda (danas ima 1.800.000 stanovnika) odlučio – da se uskokolosečna 
tramvajska pruga (izgrađena 1913) premesti u sredinu Bulevara kralja Aleksandra 
(Smederevski put)..., da se, umesto starog asfalta, uradi nov asfalt "koji se 
manje ugiba pod velikim opterećenjem", da se na mestu drvoreda (zasađeni 
reparacijama posle Prvog svetskog rata), koji ugrožavaju živote prolaznika, 
izgradi parking duž Bulevara i obnovi komunalna infrastruktura. .., odnosno, da 
se umesto "prave evropske metropole" – izgradi najveća automobilsko- tramvajska 
palanka Evrope u XXI veku – "vizija" prethodnog gradonačelnika...

http://www.vreme. com/cms/view. php?id=922179

[Non-text portions of this message have been removed]





      

[Non-text portions of this message have been removed]

Одговори путем е-поште