B92 Info Vesti Ratni zločini
Kuprešak o mogućem povlačenju tužbi31. mart 2010. | 07:42 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Vlade Srbije i Hrvatske treba da razgovaraju o mogućnosti povlačenja
tužbi pred Međunarodnim sudom pravde, kaže hrvatski ambasador u Beogradu,
Željko Kuprešak.
Hrvatski ambasador veruje da se premijeri dve zemlje mogu sastati u maju u
Zagrebu. Predsednici Boris Tadić i Ivo Josipović "napravili su prvi korak u tom
smeru", a temeljna karakteristika koja je proizašla iz susreta dva predsednika
je relaksiranje odnosa Srbije i Hrvatske, rekao je Kuprešak za "Blic".
Povlačenje tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, kao ni povlačenje
protivtužbe, nije uslov niti će biti uslov za priključenje Hrvatske ili Srbije
EU, ali moramo učiniti sve da dokažemo da smo u stanju da međusobno rešavamo
probleme i da nam nije potreban tutor ili medijator, rekao je hrvatski
ambasador u Beogradu.
Kuprešak je naglasio da neće više biti dileme da li tužbe treba povući kad budu
rešena "važna otvorena pitanja, poput nalaženja nestalih, kažnjavanja ratnih
zločina, vraćanja imovine i niz drugih važnih pitanja, i kada njihovo rešavanje
bude pri kraju".
On je naveo da je veliki optimista da će vrlo brzo doći do susreta predsednika
vlada Srbije i Hrvatske, Mirka Cvetkovića i Jadranke Kosor.
"Prva šansa je godišnja konferencija koju u maju u Zagrebu organizuje Evropska
banka za obnovu i razvoj, gde će biti pozvan niz uticajnih političara i
poslovnih ljudi iz Evrope i regiona. Verujem da je to jedna od mogućnosti da se
premijer i premijerka sastanu", rekao je Kuprešak, dodajući da se na tome radi.
[Non-text portions of this message have been removed]