B92  Info  Vesti  Ratni zločini
Kuprešak o mogućem povlačenju tužbi31. mart 2010. | 07:42 | Izvor: Tanjug 
Beograd -- Vlade Srbije i Hrvatske treba da razgovaraju o mogućnosti povlačenja 
tužbi pred Međunarodnim sudom pravde, kaže hrvatski ambasador u Beogradu, 
Željko Kuprešak. 

Hrvatski ambasador veruje da se premijeri dve zemlje mogu sastati u maju u 
Zagrebu. Predsednici Boris Tadić i Ivo Josipović "napravili su prvi korak u tom 
smeru", a temeljna karakteristika koja je proizašla iz susreta dva predsednika 
je relaksiranje odnosa Srbije i Hrvatske, rekao je Kuprešak za "Blic". 

Povlačenje tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, kao ni povlačenje 
protivtužbe, nije uslov niti će biti uslov za priključenje Hrvatske ili Srbije 
EU, ali moramo učiniti sve da dokažemo da smo u stanju da međusobno rešavamo 
probleme i da nam nije potreban tutor ili medijator, rekao je hrvatski 
ambasador u Beogradu. 

Kuprešak je naglasio da neće više biti dileme da li tužbe treba povući kad budu 
rešena "važna otvorena pitanja, poput nalaženja nestalih, kažnjavanja ratnih 
zločina, vraćanja imovine i niz drugih važnih pitanja, i kada njihovo rešavanje 
bude pri kraju". 

On je naveo da je veliki optimista da će vrlo brzo doći do susreta predsednika 
vlada Srbije i Hrvatske, Mirka Cvetkovića i Jadranke Kosor. 

"Prva šansa je godišnja konferencija koju u maju u Zagrebu organizuje Evropska 
banka za obnovu i razvoj, gde će biti pozvan niz uticajnih političara i 
poslovnih ljudi iz Evrope i regiona. Verujem da je to jedna od mogućnosti da se 
premijer i premijerka sastanu", rekao je Kuprešak, dodajući da se na tome radi. 


      

[Non-text portions of this message have been removed]

Одговори путем е-поште