http://www.dverisrpske.com/tekst/1796154
 На срамоту Србије усвојена декларација о Сребреници
Штампај | Пошаљи на е-пошту
Скупштина Србије усвојила је Декларацију о Сребреници, којом најоштрије осуђује 
злочин над бошњачким становништвом Сребренице у јулу 1995. године, на начин 
утврђен пресудом Међународног суда правде, и тражи и од осталих држава на 
простору бивше Југославије да на исти начин осуде злочине над српским народом.
За Декларацију се изјаснило 127 посланика владајуће коалиције, против је био 
21, а један посланик није гласао. Посланици Српске радикалне странке напустили 
су салу пре гласања.
Декларацију су подржале посланичке групе За европску Србију, Г17 плус, 
Социјалистичка партија Србије – Јединствана Србија, Партије уједињених 
пензионера Србије и мањине, а против су били посланици Демократске странке 
Србије и Нове Србије.
Током синоћње расправе стигла је и дојава о подметнутој бомби у околини зграде 
парламента, за коју се испоставило да је била лажна.
У самом тексту Деклације не помиње се ријеч геноцид, већ се позива на пресуду 
Међународног суда правде.
Парламент Србије Декларацијом, како пише у том документу, изражава саучешће и 
извињење породицама жртава због тога што није учињено све да се спречи та 
трагедија и истиче важност хапшења Ратка Младића.
У тексту Декларације наводи се и да Скупштина осуђује и све друштвене и 
политичке процесе и појаве које су довеле до формирање свијести да се 
остваривање социјалних и националних циљева може постићи употребом оружане 
силе, физичким насиљем над припадницима других народа и религија.
У Декларацији се наводи и да Скупштина Србије очекује да и највиши органи 
других држава бивше Југославије на овај начин осуде злочине извршене над 
припадницима српског народа, као и да ће изразити сопствено саучешће и извињење 
породицама српских жртва.
Претходно су у току бурне расправе посланици и опозиције и владајуће коалиције 
били јединствени у осуди злочина у Сребреници, али су изнијели опречне ставове 
о посљедицама доношења декларације по Србију и српски народ.
Док владајућа коалиција сматра да је текст декларације права мјера и да је 
интерес грађана Србије да она буде усвојена, јер ће се скинути терет злочина 
које су чинили појединци и ојачати међународна позиција земље, опозиција, осим 
ЛДП, сматра да се Србији намеће непотребно кривица, а српском народу да је 
геноцидан.
Народњаци, напредњаци и радикали су оцијенили да Србија преузима на себе 
одговорност за нешто за шта није крива и тражили да се донесе деларација која 
ће осудити све злочине а не етнички раздвајати жртве.
Владајућа коалиција је одговарала да ће ова декларација показати да моралну 
одговорност и да грађани Србије нису одговорни за овај злочин те да ће она 
вратити углед Србије у свијету и дати јој право да тражи од држава у региону да 
осуде злочине над Србима. 


Преузето са сајта: www.rtvbn.com


      __________________________________________________________________
Ask a question on any topic and get answers from real people. Go to Yahoo! 
Answers and share what you know at http://ca.answers.yahoo.com

[Non-text portions of this message have been removed]

Одговори путем е-поште