http://www.nspm.rs/politicki-zivot/posle-priznavanja-krivice-slede-zahtevi-za-odstetu.html#yvComment25768
петак, 02 април 2010 00:12Стефан Каргановић
Нека г. Зоча и други читаоци-скептици погледају данашњи Дневни Аваз из
Сарајева:
(http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/iz-minute-u-minutu/van-knops-deklaracija-daje-mogucnost-porodicama-zrtava-da-traze-odstetu-od-srbije).
Мислим да ће се сложити да су хипотезе проф. Кнопса тамо наишле на живо
интересовање и плодно тле. Ја не могу за једну теорију правне одговорности
унапред да кажем да ће она бити апсолутно успешна све док се подробно не
образложи и не тестира пред судом. Али сигурно је да извињење за један тежак
злочин, или за пропуст да се он спречи тамо где та обавеза и могућност за то
постоје, имплицира неки облик одговорности. То је теоретски основ за тужбу за
одштету десетина хиљада Бошњака, али свакако не и гаранција да ће тужбе такве
врсте бити успешне. Али замислите незгодни положај српског правосуђа уколико
буде било принуђено да пред светом неосетљиво одбије мноштво тужби оштећених
лица из БиХ за нешто зашта је највише заступничко и законодавно тело у његовој
држави тим лицима свечано изјавило "саучешће и извињење"! Скупштина је могла да
изрази "саучешће" и жртвама земљотреса у Хаитију, али из тог
чина очигледно не би настале никакве материјалне обавезе. Ни проф. Кнопс, ни
ја, нисмо сигурни да је исти случај када је у питању "извињење." Уосталом,
видећемо...Проф. Кнопс је само набацио идеју, али чак и да се покаже да је у
праву он неће плаћати одштету ником. Плаћаће грађани Србије, укључујући и све
оне којима је 30 марта било битније да буду на утакмици уместо испред
Скупштине, где се решавала њихова морална - а можда и материјална - судбина.
__________________________________________________________________
Get a sneak peak at messages with a handy reading pane with All new Yahoo!
Mail: http://ca.promos.yahoo.com/newmail/overview2/
[Non-text portions of this message have been removed]