Glas javnosti,
 
Ponedeljak, 31. januar, 2005.
 
Politika:
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P05013009.shtml

Kosmet osudilište za Srbe

LAZAREVAC - Kosovo i Metohija je kroz vekove bilo i ostalo živa rana i grdno osudilište za srpski narod, rekao je sinoć u Lazarevcu vladika raško-prizrenski Artemije na duhovnoj tribini "Raspeto Kosovo", prenosi Tanjug.

Za samo mesec dana na Kosmet je došlo oko 700.000 Albanaca, za nekoliko meseci proterano je oko 250.000 Srba, i njihov progon i danas traje. Za pet godina na Kosmetu je ubijeno 1.300 Srba, a isto toliko je kidnapovano, naveo je Artemije.

Danas na Kosmetu živi 130.000 Srba u enklavama, logorima, getima bez prava na život. Gde god da se Srbi pojave van svojih naselja, oni su legitimna meta Albanaca i lišeni su prava na rad, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, ukazao je on.

######
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P05013004.shtml
 
Brus Džekson za drugačije rešenje konačnog statusa Kosova i Metohije
 
Tehnička nezavisnost koja nije i suverenost
 
Nezavisna država je ona kojom su zadovoljni svi njeni građani, u konkretnom slučaju i Albanci i ostali, kaže Dušan Janjić

VAŠINGTON - Direktor nevladine organizacije Projekat za demokratije u tranziciji Brus Džekson izjavio je da se ne slaže sa ocenom Međunarodne krizne grupe da privredna stagnacija i izostanak razvoja mogu da posluže kao obrazloženje zahteva za nezavisnost Kosova.

Događaji u Mitrovici pokazuju da se situacija pogoršava i da status kvo ide na ruku negativnim snagama, pa je međunarodna zajednica sada, pet godina posle otvorenog konflikta, zaključila da je došlo vreme da se razmotri konačan status Kosova, rekao je Džekson za Glas Amerike, a preneo Fonet.

Dijalog - polazna tačka

- Ne slažem se, međutim, sa ocenom MKG da privredna stagnacija i izostanak razvoja lokalne uprave i civilnog društva mogu da posluže kao obrazloženje zahteva za nezavisnost. Kosovske vlasti treba pre toga da preuzmu veću odgovornost, pokažu da mogu da štite manjine i da umeju da upravljaju na adekvatan način - rekao je Džekson i podsetio da uskoro izlaze još dva značajna izveštaja, Evropske inicijative za stabilizaciju i izveštaj Međunarodne balkanske inicijative.

Prema Džeksonovim rečima oni će predložiti drugačije rešenje konačnog statusa Kosova. Polazna tačka je da dijalog između Prištine i Beograda treba da dovede do uspostavljanja "tehničke nezavisnosti Kosova bez atributa suverenosti".
- To bi značilo ispunjavanje određenih standarda u periodu od deset i više godina. Za to vreme kosovske vlasti postepeno bi preuzimale sve veću odgovornost u samoupravi. Lično se nadam da bi u tom istom vremenskom razdoblju Srbija postala članica Evropske unije, tako da bi pitanja poput statusa Kosova postala bespredmetna - rekao je on.

U ovom trenutku, smatra Džekson, jasne su dve stvari: prvo - Kosovo ne može da insistira na tome da, zato što su stvari sada loše, ono treba odmah da dobije nezavisnost i drugo - Srbija ne može da kaže: Mi odbijamo da pregovaramo pod ovim uslovima, prema tome ništa se ne menja.
Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže da je Džeksonova argumentacija veoma bliska razmišljanju Brisela i Vašingtona. Izveštaj MKG ima niz protivrečnosti, ocenjuje Janjić, i u Beogradu je dobio pažnju koju, upravo zbog manjkavosti i grešaka, ne zaslužuje.

Najpre mir, pa ekonomija

- Neko ko je bio neuspešan ne može se nagraditi nezavisnošću. Nezavisna država je samo ona država koja funkcioniše tako da su njom zadovoljni svi njeni građani, u konkretnom slučaju i Albanci i pripadnici ostalih naroda i zajednica koje žive na Kosovu. Pošto toga na Kosovu nema, smatram da će proces uspostavljanja standarda trajati duže od deset godina - upozorava Janjić i dodaje da Beograd mora da se opredeli kakvu će politiku da vodi. Ulaskom u NATO, vlasti u Beogradu bi mogle da utiču na smirivanje stanja i povećanje bezbednosti na Kosovu, tek nakon toga sledi ekonomija.

- Ali, sudeći po onome što su vlasti u Beogradu radile do danas, njima ne bi odgovarale ideje o kojima govori Džekson. Izazivanjem konflikata i nečinjenjem Beograd je doživeo poraz na decentralizaciji, a zatim je zloupotrebio pitanje električne energije. Sada je poziv na dijalog zasnovan na novoj realnosti, to više nije plan Vlade Srbije već plan vlade Kosova i Unmika. Međunarodna zajednica ne razume Beograd.

Vlada Vojislava Koštunice previše prihvata ideje Ćosića i Čovićevo delovanje koje se svodi na formulu "s njima se ne može živeti, hajde da se podelimo", a trebalo bi da se drže vrednosti koje razume Evropa - a to je razvoj - upozorava Janjić. On ocenjuje da Beograd nema strategiju. Sve dosadašnje vlade pokazale su odsustvo napora i zanimanja šta će biti posle njihovog mandata, kaže Dušan Janjić.

D. Đ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште