UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

18.11.2005.

SLOBODAN SAMARDžIĆ

PROGLAS NEMA NIKAKVO PRAVNO ZNAČENjE

 

Status Kosova i Metohije neće biti odlučen u Skupštini Kosova, već na razgovorima u kojima će učestvovati predstavnici Beograda, međunarodne zajednice i Prištine


Savetnik predsednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice Slobodan Samardžić ocenio je da Proglas Skupštine Kosova o nezavisnom Kosovu nije nikakvo iznenađenje, ali da kao dokument nema nikakvo pravno značenje. "On ima značenje kao izraz političke volje Albanaca na Kosovu i Metohiji i to je poznato već više od 20 godina da oni teže nezavisnosti. Znači, oni, dakle, imaju jednu platformu koju potvrđuju preko skupštinskog proglasa, platforme sa kojom će krenuti u razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije", rekao je Samardžić Tanjugu.

Samardžić je istakao da tu ništa nije novo i da, u svakom slučaju, status Kosova i Metohije neće biti odlučen u Skupštini Kosova, već na razgovorima u kojima će učestvovati predstavnici Beograda, međunarodne zajednice i Prištine. "Taj status će se određivati prema važećim međunarodnim pravilima i normama i, u svakom slučaju, princip teritorijalnog integriteta i suvereniteta država će biti osnova u odlucivanju o tom statusu", naglasio je Samardžić. Ovaj proglas je, dakle, jednostrani akt Skupštine Kosova i on predstavlja samo albanski narod na Kosovu i Metohiji, ne predstavlja srpski narod na Kosovu i Metohiji, jer oni za to nisu glasali i prema tome izražava akt jedne političke volje i ništa više, objasnio je Samardžić. Uz napomenu da je Skupština Kosova usvojila proglas kojim se potvrđuje volja naroda za nezavisnim Kosovom, što se i očekivalo, Samardžić je rekao da je bila najavljivana rezolucija o proglašenju nezavisnosti, pa je, izgleda, ona u poslednjem trenutku povučena, po svoj prilici pod pritiskom međunarodnih učesnika.

"Ovaj proglas govori o pravu naroda na samoopredeljenje. To pravo nemaju manjine po međunarodnom pravu. To, svakako, moraju znati učesnici u Skupštini na Kosovu, a, osim toga, ako se ona i daje, ona se daje u vidu takozvanog unutrašnjeg prava na samoopredeljenje. Dakle, najviše što može jedna nacionalna zajednica da dobije po tom osnovu jeste politička i teritorijalna autonomija", objasnio je Samardžić. On je naglasio da će status Kosova i Metohije biti određen u okvirima međunarodnih prava i u okvirima onoga što govori rezolucija 1.244. "Ona, kad je reč o statusu, zagovara takozvanu suštinsku autonomiju i to su, dakle, relacije kojima će se određivati status Kosova i Metohije", rekao je Samardžić.

 

18.11.2005.

VLADETA JANKOVIĆ

REŠENjE SA ENTITETIMA MOŽE BITI PRIHVATLjIVO

 

Ovo je jedan od sudbonosnih trenutaka za državu, vreme je da se odgovornosti preuzmu. Prirodno bi bilo da najveću odgovornost preuzmu najodgovorniji državni funkcioneri


Savetnik premijera Srbije Vladeta Janković izjavio je da bi za Srbiju moglo biti prihvatljivo rešenje o stvaranju entiteta za Srbe i Albance na Kosovu, ako bi ti entiteti imali ovlašćenja koja su sadržana u planu vlade o decentralizaciji pokrajine. Janković je za televiziju Studio B rekao da to ne znači podelu Kosova, jer je to odbačena opcija od međunarodne zajednice, ali da bi ideja podele na entitete, koju je predložio predsednik Srbije Boris Tadić i koja je suštinski sadržana u planu vlade, mogla da bude prihvaćena. Srbija za Kosovo ne traži ništa više, ni manje od rešenja kakvo postoji u BiH, rekao je Janković, naglašavajući da je za svako rešenje koje zastupa pegovarački tim neophodna podrška Skupštine Srbije, a da je moguće i da će se tražiti podrška građana na referendumu.

Janković je kazao i da su kabineti predsednika i premijera Srbije Borisa Tadića i Vojislava Koštunice zajedno radili na tekstu govora o Kosovu koji je Koštunica održao pred Savetom bezbednosti UN i koji je jedan od osnova rezolucije koju bi trebalo da usvoji skupština. Janković je rekao da je to razlog zbog kog je Koštunica konsultacije povodom predloga rezolucije prvo održao sa predstavnicima ostalih opozicionih stranaka, a ne sa Demokratskom strakom, čiji je Tadić predsednik i čiji tim je sarađivao u izradi dokumenta. On je kazao da se pored tog Koštuničinog govora, predlog rezolucije koju bi Skupština Srbije u ponedeljak trebalo da usvoji, bazira i na Planu Vlade Srbije za pokrajinu i dodao da ona ne donosi ništa novo osim svoje forme - čiji je smisao da da mandat pregovaračkoj ekipi da počne pregovore. Janković je naglasio da bi u pregovaračkom timu za pregovore o budućem statusu Kosova svakako trebalo da budu predsednik i premijer Srbije, ali i neko od najviših funkcionera drzavne zajednice, "koliko god predstavnici Crne Gore govorili da Kosovo nije njihov problem". Upitan ko bi trebalo da bude na čelu tog tima, Janković je rekao da se to može rešiti "nekim kolektivnim oblikom" upravljanja, odnosno da se članovi tima na funkciji šefa tog tela smenjuju kao kopredsednici. "Ovo je jedan od sudbonosnih trenutaka za državu, vreme je da se odgovornosti preuzmu. Prirodno bi bilo da najveću odgovornost preuzmu najodgovorniji državni funkcioneri", naglasio je savetnik premijera za spoljnu politiku.

Povodom usvajanja deklaracije kojom je Skupština Kosova zatražila nezavisno, suvereno Kosovo, Janković je rekao da je taj dokumet "bitno blaža varijanta" od prethodno planirane rezolucije. "To je konstatacija onoga što narodni predstavnici, poslanici Skupštine Kosova žele. Da li će se to ostvariti je druga stvar", rekao je Janković. On je dodao da je očigledno da su predstavnici kosovskih institucija bili "ozbiljno upozoreni da ne proglase nezavisnost". "Očigledno je da je to upozorenje imalo efekta, mora biti da je bilo oštro formulisano. Sigurno da je bolje što je stvar uzela ovaj tok, jer pokazuje da u ovoj fazi ne postoji spremnost da se otvoreno izađe u susret željama Albanaca - da se odobri puna nezavisnost sa međunarodnim priznanjem, što je njihov cilj", rekao je savetnik premijera. On je naglasio i da vlada ne zna gde se nalazi Ratko Mladić i ostali haški begunci i ocenio da predstavnici SAD i tužilaštva Haškog tribunala veruju vladi, jer znaju šta se sve preduzima. Janković je ocenio i da neodlazak Mladića u Hag ne bi mogao da ugrozi pregovore o stabilizaciji i pridruživanju EU, ali da bi to moglo da bude fatalno za sledeću fazu - pregovore o članstvu u EU. Naglasio je da to ne znači da narednih godinu dana ne bi trebalo raditi na pronalaženju Mladića.

 

Informativna služba DSS

 



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште