UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

23.11.2005.

KONFERENCIJA ZA NOVINARE

PREGOVARAČKI TIM BIĆE FORMIRAN OVE SEDMICE

 

Neglasanje za Rezoluciju o Kosovu i Metohiju opozicionih stranaka, politički manevar, koji se tiče politikanstva i sticanja političkih poena, a ne odgovornosti prema ovom bitnom pitanju


Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović izjavio je da bi ove sedmice trebalo da bude formiran pregovarački tim za Kosovo i da će se specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari, koji dolazi u posetu Beogradu, sresti s premijerom Vojislavom Koštunicom.

"Neophodno je da imamo jednu pregovaračku platformu i jedan pregovarački tim, jer samo tako možemo doći do povoljnog rezultata", kazao je Mladenović na konferenciji za novinare. Svaki drugi postupak ili skretanje sa onog što je utvrđeno dokumentima, prema njegovim rečima, "neće dati dobar rezultat, već će umanjiti našu pregovaračku poziciju". Komentarišući izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića da "nemamo platformu za razgovore o Kosovu i da je usvojena Rezolucija (u Skupštini Srbije) spisak lepih želja", Mladenović je kazao da "ovakve tvrdnje predsednika neće pomoći" i da "samo pokazuju da nema usaglašenosti oko ključnih pitanja". "Niko nije video predsednikov plan. Da li je red da se taj plan prvo iznese iz zemlje i pokaže nekom van zemlje, a da ovde niko nije upoznat s njim", zapitao je portparol DSS. Mladenović smatra da za "pravljenje ovakve atmosfere realno nema objašnjenja i da sve ovo postaje prilično neozbiljno i neodgovorno od predsednika države". "Očekujemo da ćemo dobiti pravu i punu informaciju o tome šta predsednik smatra da treba da se radi i kako treba da se radi, pa da vidimo da li je to ispravno ili nije", kazao je Mladenović. On je naveo da je usvajanjem Rezolucije stvoren dobar okvir za početak pregovora i "naš pregovarački tim će u okviru same Rezolucije i svih dokumenata koje je Narodna skupština usvojila u prethodnom periodu, imati dobru polaznu osnovu za početak pregovora". Mladenović je ponovio da se naša strategija bazira na ukazivanju na međunarodno pravo i sve ono što Povelja UN i ostali dokumenti koji iz nje proizilaze daju kao načelo i postulat funkcionisanja međunarodne zajednice, a to je da nema cepanja međunarodno priznatih država. "Nijedno nametnuto rešenje neće biti prihvatljivo za državu Srbiju, koja je spremna na kompromisno rešenje koje će biti prihvatljivo i za Srbiju i za albansku nacionalnu manjinu, krećući se u okviru 'više od autonomije, manje od nezavisnosti'", kazao je Mladenović.

Portparol DSS je naglasio da su bitne jake diplomatske aktivnosti kojima ćemo poboljšati svoju pregovaračku poziciju. Mladenović je ocenio da je "neglasanje za Rezoluciju o Kosovu i Metohiju opozicionih stranaka, politički manevar, koji se tiče politikanstva i sticanja političkih poena, a ne odgovornosti prema ovom bitnom pitanju".

Predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke Srbije, koji je takođe govorio na konferenciji za novinare, Jovan Palalić najavio je da će na sledećoj sednici Narodne skupštine biti razmatrana Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije. Palalić je kazao da se "utvrđivanjem ovakve strategije stvara sistemski dokument kojim država kreće u pravu borbu sa ovim velikim društvenim zlom". "U ovoj strategiji predviđene su konkretne mere kojima će se nadležni državni organi boriti sa ovim zlom, a iz ovog dokumenta proizilazi činjenica da će vrlo brzo biti donet Akcioni plan za borbu protiv korupcije, koji će doneti Vlada Srbije", kazao je Palalić. On je naglasio da će po zakonu biti formirano samostalno, nezavisno telo koje će se baviti celokupnim poslom koordiniranja svih državnih organa u borbi protiv korupcije i da će ga birati Narodna skupština, koja će ga i kontrolisati. "Očekujem da će ovaj dokument na skupštini usvojiti sve političke stranke, jer je stateški i konkretan. Ovim šaljemo poruku da je ovo važna tema s kojom se ulazi u dugotrajan proces i da niko ne može da bude iznad zakon", kazao je Palalić i dodao da "korupcija u Srbiji mora biti suzbijena". On je naglasio da je ova strategija usaglašena sa svim međunarodnim standardima i dodao da "ne zna da li će postojeći Sveta za borbu protiv korupcije, koji je formirala vlada, biti ukinut".

 

23.11.2005.

DUŠAN PROROKOVIĆ

IMAMO PROSTORA ZA UTICAJ PO PITANjU KOSOVA

 

Prostora za uticaj po pitanju kosovskog pitanja ima mnogo. Meni posle ovakvih susreta nisu jasni srpski političari koji šire toliki defetizam u Srbiji


U rešavanju pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije ima još mnogo prostora za uticaj na međunarodne aktere, izjavio je Tanjugu u Briselu Dušan Proroković, predsednik skupštinskog Odbora za Kosvo i Metohiju. "Evropska unija i NATO se zalažu da se rešenje nađe u direktnom

dijalogu Beograda i Prištine, a ne nametanjem", izjavio je Proroković Tanjugu na sinoćnjoj promociji prvog broja biltena Instituta Srbije i Crne Gore u Briselu. Proroković boravi u Briselu na poziv Parlamentarne skupštine NATO.

"Prostora za uticaj po pitanju kosovskog pitanja ima mnogo. Meni posle ovakvih susreta nisu jasni srpski političari koji šire toliki defetizam u Srbiji", kaže Proroković, koji se u prostorijama Instituta SCG obratio i prisutnim zvanicama iz Evropske komisije, Komiteta regiona EU, NATO, Pakta za stabilnost i diplomatskog kora.

Pored Prorokovića, na promociji je govorio i otac Irinej Dobrijević, rukovodilac kancelarije za međunarodne odnose Srpske pravoslavne crkve, koji je istakao poglede SPC na pregovore o budućnosti Kosmeta. "Nije kasno za uticaj na pregovore. Blagovoremeno smo krenuli. Svi gledaju na Srbiju, ali i na crkvu, sa željom da ponudimo neki izlaz iz kosovske krize. Tim pre što u stavu Albanaca nema prostora za kompromis", izjavio je Tanjugu otac Irinej, dodajući da se na "nas gleda i od nas štošta očekuje". "Do nas je da li ćemo biti dorasli da na to odgovorimo na pravi način", rekao je on.

Prvi broj biltena Instituta Srbije i Crne Gore, pod motom "
Beograd - Brisel najbržim mogućim putem", bavi se temama vezanim za rešenje statusa Kosova i Metohije, budućnost državne zajednice SCG i evropske integracije, ali i temama iz nauke, ekonomije i kulture. Među autorima su Proroković (on je pisao o deset razloga za opstanak Državne zajednice SCG) i Jan Oberg, direktor Transnacionalne fondacije za istraživanje mira (TFF) iz Švedske, koji se posvetio rešavanju kosovskog problema. Institut SCG je nevladina i neprofitna organizacija sa sedištem u

centru evropskog kvarta u Briselu, preko puta Evropskog parlamenta. Bavi se analizom odnosa EU - SCG i mogućnostima ubrzanja proceca integracije SCG u Evropu. Institut se zalaže za kompromisno rešenje u okviru suštinske autonomije za Kosovo i Metohiju, te za opstanak i jačanje državne zajednice SCG.

 

23.11.2005.

SLOBODAN SAMARDžIĆ

VLADA NIJE UPOZNATA SA TADIĆEVIM PLANOM

 

Vlada poziva Tadića da razjasni svoj stav, prvo da li postoji neki takav plan kada nije dostavljen vladi, i o čemu onda vlada treba da se izjasni, jer to nije jasno i potrebna su minimalna razjašnjenja da bismo išli dalje, inače se ovo može shvatiti kao neka vrsta nove inicijative sa kojom vlada nije direktno upoznata


Savetnik predsednika Vlade Srbije Slobodan Samardžić izjavio je da vlada "nije upoznata" sa planom predsednika Srbije Borisa Tadića o stvaranju dva entiteta na Kosovu, i da poziva Tadića da "razjasni svoj stav". "Vlada Srbije ne može da se opredeli u pogledu takvog plana, jer ga nije ni dobila, i vlada čeka najskorije razjašnjenje takvog stava", rekao je Samardžić agenciji Beta.

Tadić je ranije danas izjavio da očekuje da se najviši državni organi u narednim danima izjasne o njegovoj platformi za rešavanje statusa Kosova i Metohije.

Predsednik Srbije je novinarima u Bačkoj Palanci rekao da je, za razliku od usvojene rezolucije Skupštine Srbije, njegov predlog za stvaranje dva entiteta na Kosovu trenutno jedini konkretan plan u Srbiji. "Vlada poziva Tadića da razjasni svoj stav, prvo da li postoji neki takav plan kada nije dostavljen vladi, i o čemu onda vlada treba da se izjasni, jer to nije jasno i potrebna su minimalna razjašnjenja da bismo išli dalje, inače se ovo može shvatiti kao neka vrsta nove inicijative sa kojom vlada nije direktno upoznata", rekao je Samardžić. Samardžić je naveo da su jedina dva zvanična dokumenta koje Srbija ima za pregovore o Kosovu plan Vlade Srbije o decentralizaciji i juče usvojena rezolucija u Skupštini Srbje. "Nijedan novi plan ili dokument ne postoji, ili bar vlada ne zna za njega, tako da je ovo i prilika za razjašnjenje da se vidi da li je to samo usmena izjava Tadića o decentralizaciji ili on traži da se pravi novi plan", rekao je Samardžić. Samardžić je rekao da je Tadić je u pravu kada insistira da je rešavanje statusa Srba na Kosovu jedan od glavnih, ako ne i glavni element regulisanja budućeg statusa Kosova. "Buni, međutim, njegov poziv da Vlada Srbije razmotri plan o statusu Srba, ili plan o dva entiteta, kako Tadić kaže, jer takav plan nije stigao u Vladu Srbije i mi smo neupoznati sa takvim pisanim planom ili dokumentom", rekao je Samardžić. Samardžić je rekao da je Tadić još u Moskvi najavio da postoji plan o dva entiteta, i da je vlada to razumela kao izjavu koja ide u pravcu komplementarnosti stava Tadića sa planom vlade o decentralizaciji koji je usvojen prošle godine u Skupštini Srbije. Prema njegovim rečima, za taj plan vlade glasao je i Tadić, koji je tada bio šef poslaničke grupe Demokratske stranke u republičkom parlamentu.

 

Informativna služba DSS

 



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште