UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

24.11.2005.

VLADA SRBIJE

USTANOVLjEN SASTAV TIMA ZA POLITIČKE RAZGOVORE O BUDUĆEM STATUSU KOSOVA I METOHIJE

 

Tim za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije ustanovljen je polazeći od Rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o mandatu za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije od 21. novembra 2005, kao i od dogovora najviših predstavnika države sa sastanka održanog 2. novembra 2005.


Vlada Republike Srbije je na današnjoj sednici, pod prvom tačkom dnevnog reda, jednoglasno donela Odluku o ustanovljenju i sastavu tima za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije. Tim za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije ustanovljen je polazeći od Rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o mandatu za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije od 21. novembra 2005. godine, kao i od dogovora najviših predstavnika države sa sastanka održanog 2. novembra 2005. godine.

U Uvodnoj odredbi navodi se da je tim jedinstven i da ga čine predstavnici Republike Srbije i predstavnici državne zajednice Srbija i Crna Gora. Tim čine glavni pregovarači, operativni deo tima i stalni savetnik.

Glavni pregovarači su predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica, kao kopredsednik tima i glavni pregovarač po funkciji, predsednik Republike Srbije Boris Tadić, kao kopredsednik tima i glavni pregovarač po funkciji i ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore Vuk Drašković.

Operativni deo tima čine: Leon Kojen, savetnik predsednika Republike, direktno odgovoran kopredsedniku tima Borisu Tadiću, koga je imenovao predsednik Republike, Slobodan Samardžić, savetnik predsednika Vlade, direktno odgovoran kopredsedniku tima Vojislavu Koštunici, Dušan Bataković, savetnik predsednika Republike, koga je imenovao predsednik Republike, Aleksandar Simić, savetnik predsednika Vlade.

U operativnom timu su Radomir Diklić, Kabinet predsednika Srbije i Crne Gore, Predrag Simić, ambasador Srbije i Crne Gore, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije i Crne Gore, Sanda Rašković-Ivić, predsednik Koordinacionog centra Srbije i Crne Gore i Republike Srbije za Kosovo i Metohiju, Marko Jakšić, predsednik Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji i Goran Bogdanović, član "Srpske liste za Kosovo i Metohiju", koga je imenovao predsednik Republike.

Stalni savetnik tima je Tomas Flajner, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Friburu, Švajcarska, i direktor Instituta za federalizam.

 

24.11.2005.

KOŠTUNICA – AHTISARI

KOŠTUNICA PREDAO AHTISARIJU REZOLUCIJU SKUPŠTINE SRBIJE

 

Ahtisari je susretom sa Koštunicom otvorio razgovore sa zvaničnicima vlasti u Beogradu


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica predao je specijalnom izaslaniku generalnog sekretara UN Martiju Ahtisariju Rezoluciju Skupštine Srbije o mandatu za razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije i upoznao ga sa osnovnim stavovima iz tog dokumenta. Koštunica je u razgovoru obavestio Ahtisarija o formiranju našeg jedinstvenog državnog tima za predstojeće razgovore.

Specijalni izaslanik je izložio osnovne principe za vođenje razgovora, koje je nedavno usvojila Kontakt grupa, i naglasio da se proces odvija pod okriljem UN, a ne pojedinih zemalja. On je istakao da se standardi na Kosovu i Metohiji moraju ispunjavati uporedo sa razgovorima o njegovom budućem statusu. Što se tiče trajanja ovih razgovora, Ahtisari je rekao da oni nisu vremenski ograničeni.

Predsednik Vlade Srbije predložio je Ahtisariju da u okviru narednog boravka u regionu obavi razgovore i sa državnim predstavnicima naših suseda - Rumunije, Bugarske i Hrvatske - koji su izneli principijelne stavove o pitanju budućeg statusa Kosova i Metohije. Koštunica je istakao da naša strana sa velikim interesovanjem očekuje naredni izveštaj specijalnog predstavnika Serena Jesen-Petersena o ispunjenosti standarda na Kosovu i Metohiji.

Ahtisari je susretom sa Koštunicom otvorio razgovore sa zvaničnicima vlasti u Beogradu. Nakon susreta sa Koštunicom Ahtisari je razgovarao i sa ministrom inostranih poslova Vukom Draškovićem. Sutra će se sastati sa patrijarhom Pavlom, predsednikom Srbije Borisom Tadićem, predstavnicima zemalja članica Kontakt grupe, a potom će održati konferenciju za novinare.

 

24.11.2005.

SLOBODAN SAMARDžIĆ

TADIĆEV PREDLOG U SKLADU SA VLADINIM PLANOM

 

Dokument pod nazivom "Formiranje srpskog entiteta na Kosovu i Metohiji", u skladu je sa Planom Vlade Srbije za političko rešenje na Kosovu i Metohiji usvojenim 29. marta 2004. godine u Skupštini Srbije, kao i sa drugim usvojenim dokumentima


Savetnik predsednika Vlade Srbije Slobodan Samardžić rekao je da je predlog rešenja u dokumentu koji je Vlada danas primila iz kabineta predsednika Republike Borisa Tadića, "u skladu sa vladinim planom o političkom rešenju na Kosmetu, usvojenim u Skupštini Srbije marta prošle godine". Samardžić je u izjavi Tanjugu ocenio da je dokument pod nazivom "Formiranje srpskog entiteta na Kosovu i Metohiji", u skladu sa Planom Vlade Srbije za političko rešenje na Kosovu i Metohiji usvojenim 29. marta 2004. godine u Skupštini Srbije, kao i sa drugim usvojenim dokumentima. On je istakao da je izraz "srpski entitet" koji se koristi u dokumentu, "iako predstavlja različit termin, u skladu sa prethodno utvrđenim stanovištem o neophodnosti ustanovljenja autonomnog statusa Srba i ostalih nealbanaca na Kosovu i Metohiji". Samardžić je kazao da taj dokument "potvrđuje odgovarajući deo naše državne platforme za razgovore" i podsetio da je formiran jedinstven tim Srbije i državne zajednice za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije, sastavljen od predstavnika svih relevantnih državnih organa.

 

23.11.2005.

MILOŠ ALIGRUDIĆ

NE ZNAM SUŠTINU TADIĆEVOG PREDLOGA

 

Do pre neki dan sam mislio da se radi o razradi plana Vlade za Kosovo i Metohiju, a po onome što je Tadić juče govorio izgleda da se radi o platformi za pregovore


Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić izjavio je da ne zna tačno u čemu se sastoji predlog predsednika države Borisa Tadića za rešenje pitanja Kosova i Metohije. "Do pre neki dan sam mislio da se radi o razradi plana Vlade za Kosovo i Metohiju, a po onome što je Tadić juče govorio izgleda da se radi o platformi za pregovore", rekao je Aligrudić novinarima u Skupštini Srbije. On je dodao da bi bilo dobro da predsednik Srbije javnosti, političkim strankama i državnim institucijama učini dostupnim svoj konkretan predlog platforme i da se onda o tome može razgovarati. "Na stranu to da li je Tadić ovlašćen da takve predloge daje i da poziva druge državne organe da se o tome izjasne", ukazao je funkcioner DSS.

Aligrudić je kazao da mu nije jasna ni izjava Tadića da ne treba žuriti sa formiranjem pregovaračkog tima, s obzirom da pregovori počinju tek u januaru. "Sve to treba razjasniti i da vidimo na čemu smo i da imamo jasnu pregovaračku poziciju".

Odgovarajući na pitanje i daljeg nedolaska Demokratske stranke u Skupštinu Srbije, on je kazao da tu postoji određena nelogičnost i podsetio da je šef poslaničke grupe DS Dušan Petrović u ponedeljak izjavio da je Kosovo važno državno pitanje, ali da je od toga važnije kako živi sedam miliona građana Srbije. Ako je to tako, kazao je Aligrudić, "zašto Demokratske stranke nema sada u Skupštini kada se raspravlja o budžetu, koji određuje kvalitet života građana u sledećoj godini"

 

Informativna služba DSS

 



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште