UPOZORENjE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,

jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala

 

20.03.2006.

KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU DEMOKRATSKE STRANKE SRBIJE

VLADA IMA SKUPŠTINSKU VEĆINU

 

Odnosi Srbije i Evropske unije su prioritet Vlade i da to mora biti prioritet svima u Srbiji, naglasio portparol DSS


Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović rekao je u ponedeljak, 20. marta, da DSS ne očekuje nikakve promene skupštinske većine i podrške republičkoj vladi, koja je i dalje stabilna.

"Očekujem da će Skupština, zajedno sa Vladom i drugim institucijama, nastaviti da radi i da ćemo na svaki mogući način ispuniti ono što građani očekuju u ovoj godini", istakao je Mladenović na konferenciji za novinare.

Nastavak saradnje sa EU

Govoreći o sahrani bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića, Mladenović je kazao da je najvažnije da je ona prošla bez incidenata.

Portparol DSS je, govoreći o mogućnosti da smrt Miloševića oteža saradnju sa Haškim tribunalom, kazao da su odnosi Srbije i Evropske unije prioritet Vlade i da to mora biti prioritet svima u Srbiji.

"DSS je duboko uverena da saradnja s Haškim tribunalom ne može i ne sme biti prepreka našem pridruživanju EU. Ne očekujemo da će na bilo koji način ono što je preduzeto i što se preduzima biti zaustavljeno, ni da će bilo kakav događaj moći to da ugrozi", rekao je Mladenović.

Govoreći o komunikaciji sa Socijalističkom partijom Srbije posle Miloševićeve smrti, on je rekao da je ona ostala kakva je i bila.

Mladenović je naglasio da DSS nema razloga da komentariše pojavljivanje penzionisanih pripadnika Vojske SCG u uniformi na sahrani Miloševića i dodao da bi time trebalo da se bave nadležni organi.

"Svi oni koji su bili na sahrani i propratnim događajima, to je njihov lični čin i njihova odgovornost, ako je ima", kazao je on.

Mladenović je ponovio da je DSS za opstanak zajedničke države i naveo da se ta stranka neće mešati u referendumsku kampanju u Crnoj Gori.

"Zajednička država je interes svih nas i ne mislimo da se mešamo u predreferendumsku kampanju, jer ne smatramo da je iznošenje jasnog stava o tome kako vidimo zajedničku državu mešanje u samu kampanju", ocenio je on.

Pravo na strani Srba sa Kim

Govoreći o vojnoj doktrini, on je kazao da je Vlada Srbije tražila objašnjenje o kasnijim tumačenjima sastanka Vrhovnog saveta odbrane, jer je sa najvišeg mesta "iz jedne republike došlo jedno tumačnje" i dodao da se nada da će to biti na pravi način razjašnjeno.

Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović ocenio je da je pogrom Srba i drugih nelabanaca 17. marta 2004. bio opomena i jasan znak šta će se desiti ukoliko Kosovo i Metohija postane nezavisna.

"To je bio produžetak etničkog čišćenja iz 1999. i opomena i pokazatelj na koji način Albanci vide dalju budućnost Kosova i Metohije", istakao je Mladenović..

On je kazao da srpska strana mora da razgovara o Kosovu i Metohiji i naglasio da druga runda razgovora koja je održana u Beču u petak, 17. marta, i "reakcije koje imamo od srpskog pregovaračkog tima ulivaju optimizam".

Mladenović je izrazio očekivanje da će se i treća runda razgovora, koja je zakazana za 3. april, nastaviti pozitivnim tokom, jer su naši argumenti vezani za međunarodno pravo.

On je podsetio da je 17. marta 2004. organizovanom akcijom albanskih ekstremista ubijeno 19 civila, povređeno više od 1.000 ljudi, srušeno i zapaljeno 800 kuća i potpuno devastirano 35 manastira i crkava.

 

20.03.2006.

POVODOM DVOGODIŠNjICE NASILjA NAD SRBIMA NA KOSMETU

DA CEO NAROD BUDE JEDINSTVEN O KIM


Predsednik Pokrajinskog odbora Demokratske stranke Srbije na Kosovu Vuko Antonijević izjavio je povodom dvogodišnjice pogroma Srba na Kosmetu da je potrebno da "ceo srpski narod bude jedinstven kako bi se odbranilo Kosovo", kao što je jednoglasno usvojena platforma o pregovorima o budućem statusu.

Na otvaranju izložbe fotografija 17. marta u beogradskoj Barutani, u organizaciji podmlatka DSS-a, on je osudio to što nisu kažnjeni odgovorni za nasilje nad kosovskim Srbima pre dve godine, kao i to što još nije obnovljen veliki broj uništenih spomenika kulture i verskih i drugih objekata.

Na Kosovu je 17. i 18. marta 2004. ubijeno 19 civila, oko 4.000 Srba je proterano iz oko 800 kuća, koje su ekstremisti kasnije porušili ili zapalili, a ista sudbina je zadesila i 35 pravoslavnih crkava i manastira, među kojima su i objekti iz 14. veka.

Podmladak DSS-a organizovao je, povodom dvogodišnjice tog nasilja, i projekciju dokumentarnih filmova

 

19.03.2006.

OCENA UGLEDNOG ISTORIČARA RADOŠA LjUŠIĆA O MILOŠEVIĆU

MILOŠEVIĆ POLITIČKI MRTAV OD 5. OKTOBRA

 

Poznati istoričar je ocenio da je bivši predsednik Srbije i SRJ napravio tri katastrofalne greške


Direktor zavoda za izdavanje udžbenika i nastavnih sredstava, istoričar Radoš Ljušić ocenio je u intervjuu Tanjugu OD 16. marta da se posle smrti Slobodana Miloševića politička situacija u Srbiji neće bitnije promeniti, ali da je moguće da će Socijalistička partija Srbije postati nešto jača.

"Srbija se promenila 5. oktobra 2000., a posle smrti Slobodana Miloševića mislim da se u Srbiji ništa bitnije neće menjati", kazao je Ljušić i dodao da je mišljenja da ni odnos sveta prema Srbiji neće biti bitnije drugačiji.

On je ocenio da je moguće da Miloševićevom smrću Socijalistička partija Srbije postane "nešto jača, sigurnija i stabilnija, jer Miloševićeva smrt, koliko god da je nepovoljna i neprijatna, u ovo trenutku toj stranci omogućava da se bolje poveže i prevaziđe postojeće podele".

Ljušić je naglasio da se ne može desiti da bude obnovljen režim koji je postojao pre oktobarskih promena 2000. godine, jer "ne postoji nijedna politička ličnost u političkom životu Srbije, koja bi mogla u ovom trenutku da zameni ličnost Miloševića na onaj način na koji je on vladao devedesetih godina prošlog veka".

On je istako da Miloševićeva smrt ne predstavlja kraj jedne epohe, "već da je to epilog jednog kraja", jer je preminuli predsednik SPS "politički mrtav od 5. oktobra 2000. godine".

"Moje lično mišljenje o Slobodanu Miloševiću je da je bio jaka ličnost. Obavljao je najveće državničke funkcije, ali na njegovu i našu nesreću obavljao ih je u teškom trenutku kada se raspadala država".

Govoreći o političkoj karijeri Miloševića, Ljušić je ocenio da je bivši predsednik Srbije i SRJ napravio tri katastrofalne greške.

"Prva njegova greška bila je što je mislio da može da zameni Josipa Broza Tita...od jednog velikog diktatora kakav je bio Broz on je uspeo da stvori malog diktatora", precizirao je Ljušić.

Druga greška bila je ta što je duboko verovao da može da sačuva bivšu Jugoslaviju i što je bio jedan od najvećih pobornika da se ta zemlja očuva, rekao je Ljušić i dodao da je treća Miloševićeva greška bila uvođenje Srbije u katastrofalan rat protiv NATO pakta.

Ljušić smatra da će Miloševićevo prvo obraćanje pred Tribunalom - u kome kaže da je bombardovanje Srbije posledica osvete Austrije i Nemačke za 1914. i 1941. godinu - "ući u istoriju kao nešto što može da služi kao opravdanje za takvu njegovu politiku".

Govoreći o podelama u Srbiji na "haški lobi" i "antihaški lobi", Ljušić je naglasio da su tokom istorije u Srbiji postojale i izraženije podele i ocenio da će ta podela, koja nije velikog inteziteta, vremenom biti prevaziđena.

 

19.03.2006.

POVODOM DRUGE RUNDE PREGOVORA O KOSMETU U BEČU

SRPSKA DELEGACIJA NAIŠLA NA RAZUMEVANjE

 

Ovi razgovori imali su važnije teme nego oni prvi jer su se odnosili na samostalnost većinskih srpskih opština na Kosmetu, njihovo povezivanje i stvaranje zajedničkih organa, naglašava savetnik premijera Aleksandar Simić


Učesnik druge runde bečkih pregovora o decentralizaciji vlasti na Kosovu i Metohiji Aleksandar Simić ocenio je u nedelju, 19. marta, da je beogradska delegacija kod međunarodnih predstavnika, za sada, naišla na razumevanje koncepcije zahteva Beograda.

"Ono što je dobro jeste da smo kod međunarodnih posredinika, to jest zamenika
Martija Ahtisarija, Alberta Roana, za sada naišli na jedan pozitivan odnos u smislu razumevanja koncepcije naših zahteva", izjavio je novinarima Simić, koji je savetnik srpskog premijera Vojislava Koštunice.

On je ocenio da je pitanje decentralizacije vlasti na Kosovu za kosovske Albance iznuđeno.

Kompletnu sliku pregovora o decentralizaciji imaćemo kada oni daju neki rezultat, ili ne daju, i kada se zavisno od njihovog rezultata krene u razgovore koji će imati otvoreniji politički značaj, rekao je Simić.

Drugu rundu pregovora u Beču, koji su održani na dvogodišnjicu sedamnestomartovskih nemira na Kosovu, Simić je ocenio kao važniju od prethodne.

Ovi razgovori imali su važnije teme nego oni prvi jer su se odnosili na samostalnost većinskih srpskih opština na Kosmetu, njihovo povezivanje i stvaranje zajedničkih organa i veoma je važna veza srpskih opština sa organima u Beogradu, kazao je Simić.

Goran Bogdanović, takođe član beogradske delegacije, ocenio je da srpska delegacija mora i dalje insistirati na suštinskoj decentralizaciji vlasti na Kosovu i povezivanju srpskih opština sa Beogradom.

To je i preduslov održivog povratka ali i opštanka Srba na Kosovu i Metohiji, naglasio je Bogdanović.

I on je izrazio zadovoljstvo razumevanjem koje je Roan imao prema beogradskoj delegaciji.

Treća runda razgovora Prištine i Beograda o decentralizaciji vlasti na Kosovu i Metohiji biće održana u glavnom gradu Austrije 3. aprila.

 

19.03.2006.

IZJAVA PREDSEDNIKA VLADE SRBIJE O ZAJEDNIČKOJ DRŽAVI SRBIJI I CRNOJ GORI

POBEĐUJE IDEJA ZAJEDNIŠTVA

 

Interes da se zemlja podeli, da između sebe postavljamo međudržavne granice, da se delimo, ne može biti ni istinski ni dugoročni interes naroda i građana SCG, naglašava premijer Koštunica


Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u nedelju, 19. marta, da

će ideja zajedništva pobediti i biti jača od zahteva da se rastura zemlja, jer razbijanje životnog zajedništva koje povezuje Srbiju i Crnu Goru predstavlja "pogrešan put koji ne donosi ništa dobro".

Koštunica je rekao da je ideja zajedničke države, zajedničkog života i zajedničke evropske budućnosti velika ideja koja dugoročno obezbeđuje sigurnost, stabilnost i bolji život narodima i svim građanima SCG.

"Uveren sam da će ideja zajedništva pobediti i biti iznad i jača od zahteva da se rastura zemlja i deli prirodno zajedništvo koje je dugom istorijom stvarano", kazao je Kostunica.

"Stotine hiljada porodica su vezane za državnu zajednicu ili, tačnije rečeno, verovatno ne postoji građanin Srbije koji nema rodbinu u Crnoj Gori i građanin Crne Gore koji nema deo svoje porodice u Srbiji", rekao je premijer i dodao da nas zajednički život u pravom smislu te reči "opredeljuje da čuvamo zajedničku državu u kojoj, zaista, nikome nije tesno i niko nije neravnopravan".

"Postavaljati međudržavnu granicu uvodeći pasoše, razbiti državu i time razbiti i životno zajedništvo koje povezuje Srbiju i Crnu Goru predstavlja pogrešan put koji ne donosi ništa dobro", ocenio je Koštunica.

"Interes da se zemlja podeli, da između sebe postavljamo međudržavne granice, da se delimo, ne može biti ni istinski ni dugoročni interes naroda i građana SCG".

Koštunica je naglasio da "nije svejedno i nije isto ako živimo u dve države ili u jednoj zajedničkoj, jer samim tim od toga zavisi da li ćemo živeti zajedno ili odvojeno, što za sobom vuče značajne dugoročne posledice u svim sferama života".

"Država se ne pravi od danas za sutra i odluka da živimo zajedno doneta je davno i potvrđivale su je mnoge generacije i ostavljale je generacijama koje dolaze", istakao je Koštunica i ocenio da je iz dosadašnjeg zajedničkog života nastalo mnogo dobra i da niko ne može da kaže da je zbog toga bio na gubitku.

"Nema sumnje da zajednička država ostvaruje najbolje intrese i Srbije i Crne Gore", zaključio je Koštunica.

 

18.03.2006.

VLADA O ODLUCI VSO O KOMANDOVANjU VOJSKOM SCG

IZJEDNAČITI POLOŽAJ VOJSKE

 

Vojna doktrina mora se poštovati u celoj SCG, ističe Vlada Srbije u svom saopštenju


Vlada Srbije zatražila je u petak uveče, 17. marta, od Ministarstva odbrane SCG da preduzme korake kako bi se u najkraćem roku preinačile jučerašnje odluke Vrhovnog saveta odbrane koje Vojsku SCG, suprotno Ustavnoj povelji, stavljaju u različit položaj u državama članicama. Vlada Srbije uputila je dopis Ministarstvu odbrane SCG u kojem od tog Ministarstva zahteva da inicira da se "institucionalnim putem u najkraćem roku i u potpunosti izjednači položaj Vojske SCG na celoj teritoriji državne zajednice, kao što to nalaže Ustavna povelja".

"Doktrina Vojske SCG se mora poštovati ili na celoj teritoriji zemlje ili u suprotnom ona ne može da važi samo u Srbiji, što je omogućeno jučerašnjom odlukom VSO", upozorila je Vlada. Zbog toga se moraju u najkraćem roku preinačiti sve odluke koje stavljaju Vojsku SCG u različit položaj u državama članicama, navedeno je u dopisu.

"Očekujemo da preduzmete sve potrebne korake kako bi se obezbedilo da Doktrina Vojske SCG važi ili na celoj teritoriji državne zajednice ili da se povuče odluka da se ona sprovodi samo u Srbiji kao jednoj državi članici", poručila je Vlada Srbije u dopisu Ministarstvu odbrane SCG.

Vlada Srbije prethodno je danas zatražila od predsednika SCG Svetozara Marovića dodatno obrazloženje odluke Vrhovnog saveta Odbrane da Doktrina Vojske SCG do završetka referendumskog procesa u Crnoj Gori neće biti primenjivana na komande, jedinice i ustanove u toj republici, već će njihovu kontrolu obavljati državni organi Crne Gore.

 

17.03.2006.

POVODOM DVOGODIŠNjICE POGROMA SRBA NA KOSMETU

PROROKOVIĆ: RANA KOJA BOLI


Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo Dušan Proroković izjavio je 17. marta da je pogrom nad Srbima na Kosovu i Metohiji pre dve godine "rana koja boli", ali da "još više boli to što krivci nisu osuđeni".

On je novinarima ispred crkve Svetog Marka rekao da se 17. marta 2004. desilo poslednje etničko čišćenje na Kosovu i da Srbija insistira da se odgovorni kazne.

"Srbija je uradila sve što je mogla, jedina odgovornost je na UNMIK-u", istakao je on.

U dvodnevnom nasilju na Kosovu i Metohiji ubijeno je 19 ljudi, a više od 900 osoba je povređeno, među kojima su bili i pripadnici međunarodne i kosovske policije. Uništeno je ili oštećeno oko 800 kuća, kao i 35 pravoslavnih crkava i manastira srednjevekovne kulture, a nekoliko hiljada Srba napustilo je svoje domove.

 

17.03.2006.

IZJAVA MINISTRA ZA DRŽAVNU UPRAVU I LOKALNU SAMOUPRAVU O SARADNjI SA HAGOM

NEPOTREBNI PRITISCI

 

Vlada svesna obaveza, ističe ministar Lončar


Ministar za upravu i lokalnu samoupravu Zoran Lončar izjavio je u petak, 17. marta, u Nišu da Vladi Srbije nisu potrebni pritisci međunarodne zajednice da bi ispunila obaveze prema Hagu, pošto postoji nesumnjiva politička volja i odluka da se saradnja sa Haškim tribunalom dovede do kraja.

"Obaveze Srbije prema Međunarodnom sudu pravde u Hagu nisu stvar političkog opredeljenja Vlade, već stvar tehničkih mogućnosti da se tako nešto uradi", rekao je Lončar i dodao da "Vladi Srbije nisu potrebni nikakvi pritisci jer je ona potpuno svesna sopstvenih međunarodnih obaveza".

Lončar je na pitanje da li će Vlada Srbije imati predstavnike na sahrani Slobodana Miloševića, sutra u Požarevcu, rekao da na sednici Vlade juče nije bilo razgovora u vezi sa sutrašnjom sahranom.

Komentarišući zahteve vanparlamentarnih opozicionih stranaka da G17 plus i Srpski pokret obnove povuku svoje članove iz Vlade Lončar je rekao da zadatak opozicije jeste da svim legitimnim sredstvima pokuša da ostvari rušenje vlade.

"Do sada je, međutim, opozicija imala puno prilika da odmeri sopstveni politički rejting", primetio je Lončar i ocenio da će i ovaj zahtev ostati bez rezultata.

Ministar Lončar je u Nišu razgovarao sa načelnicima 29 okruga o sprovođenju vladinih uredbi o radu okruga i njihovih saveta.

Informativna služba DSS

 



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште