06.06.2006.

MARKO JAKŠIĆ

SARADNjA SA UNIMKOM NIJE PREKINUTA

 

Srpske opštine prekinule su privremeno, do obezbeđivanja elementarnih bezbednosnih uslova za život, saradnju sa privremenim kosovskim institucijama


Srpske opštine sa severa Kosmeta ne prekidaju saradnju sa UNMIK administracijom, kako su to mnogi shvatili posle jučerašnjeg protestnog mitinga u Zvečanu. Ova odluka odnosi se na privremene kosovske institucije, prvenstveno Vladu Kosova, izjavio je danas Pres centru Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, Marko Jakšić, lider Srba severnog Kosmeta i član pregovaračkog tima Beograda.

Jakšić je naglasio da se odluka odnosi prvenstveno na prekid svih finansijskih transakcija opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok (Kosovska Mitrovica na severu zvanično i nema opštinu), sa kosovskom vladom. U okviru toga nijedan Srbin zaposlen u školstvu, zdravstvu ili lokalnoj samoupravi neće uzimati nikakvu novčanu naknadu od Vlade Kosova.

Odluka nije projektovana od Beograda, ni od Vlade Srbije, predsednika Republike niti Koordinaciong centra. To je autonomna odluka koja je pre svega posledica loše bezbedonosne situacije punih sedam godina unazad i moralo se jednom reći „stop teroru" i ustaljenom mišljenju da je normalno ubijati Srbe na Kosmetu, objašnjava Jakšić.

Kao član pregovaračkog tima Beograda, Jakšić tvrdi da odluka nema nikakve veze sa pregovorima niti treba da utiče na njih. Srbi su, tumači Jakšić, jednostavno bili prinuđeni da se samoorganizuju i zaštite od učestalih napada i ubijanja.

Jakšić je potvrdio spremnost severa Kosmeta, ako se UNMIK i međunarodna zajednica ogluše o zahtev da se shodno Rezoluciji 1244, na Kosovo i Metohiju dovede srpska vojska i policija, da će srpska zajednica, zajednica opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, formirati svoju policiju. Za početak građani će se samoorganizovati tako što će ustaliti straže na najkritičnijim mestima gde su učestali napadi na njihovu imovinu i život.

 

05.06.2006.

SKUPŠTINA SRBIJE

USVOJENA ODLUKA O PREUZIMANjU NADLEŽNOSTI

 

Srbija, saglasno Ustavnoj povelji državne zajednice SCG, postala sledbenik državne zajednice, zbog čega je potrebno stvoriti političko pravne pretpostavke da državni organi Srbije donesu odgovarajuća akta


Skupština Srbije donela je Odluku o obavezama državnih organa Srbije u ostvarivanju nadležnosti Srbije kao sledbenika državne zajednice Srbija i Crna Gora. Prema toj Odluci, obavezuju se Vlada i drugi državni organi da u okviru svojih ustavnih nadležnosti u roku od 45 dana donesu potrebna akta i preduzmu mere sa ciljem ostvarivanja međunarodno pravnog subjektiviteta Srbije kao države sledbenika državne zajednice SCG. Odluka predviđa da se ostvare nadležnosti Srbije, kao sledbenika državne zajednice, pre svega u oblasti spoljnih poslova i odbrane, do donošenja neophodnih zakona. Cilj Odluke je i da se reše sva sporna pitanja između Srbije, kao države sledbenika, i Crne Gore, kao osamostaljene države. U obrazloženju Odluke navodi se da je Srbija, saglasno Ustavnoj povelji državne zajednice SCG, postala sledbenik državne zajednice, zbog čega je potrebno stvoriti političko pravne pretpostavke da državni organi Srbije donesu odgovarajuća akta.

Skupšitna Srbije je istovremeno konstatovala da je Srbija, u skladu sa Polaznim osnovama za preuređenje odnosa Srbije i Crne Gore (Beogradski sporazum) i Ustavnom poveljom državne zajednice, postala sledbenik državne zajednice i u celosti nasledila njen međunarodno pravni subjektivitet, međunarodne dokumente, posebno Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosi UN.

Skupšitna je konstatovala da se pravni poredak Srbije usklađuje sa principima na kojima se zasnivaju pravni poreci razvijenih demokratskih država kao i sa odgovarajućim aktima oganizacija međunarodne zajednice. Utvrđeno je da su institucije Srbije izgrađene na nivou koji omogućava uspešno uključivanje Srbije u evropske i svetske internacionalne procese, a da je ubrazani ulazak u punopravno clanstvo svih međunarodnih tela i organizacija, a pre svega proces stabilizaciji i pridruživanju sa EU, neosporan strateški i nacionalni cilj i da su stvorene osnovne pretpostavke za ostvarivanje tog cilja. Parlament je konstatovao da se ekonomski odnosi u Srbiji zasnivaju na tržišnoj ekonomiji, utemeljenoj na slobodnom preduzetništvu, konkurenciji, zaštiti svojine i socijalnoj pravdi. Konstatovano je da je Srbija odlučna da svestrano razvija miroljubive i ravnoprane odnose sa drugim državama, a posebno sa susednim, i da je spremna aktivno da doprinse naporima međunarodne zajednice i EU za postizanje političke stabilnosti i trajnog mira u regionu Bakana, Evropi i svetu.

 

Informativna služba DSS

 

__._,_.___


SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia Yugoslavia flight


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Одговори путем е-поште