12.06.2006.

KONFERENCIJA ZA NOVINARE

OČEKUJEMO NOVI USTAV SRBIJE U KRATKOM ROKU

 

Članovi Pododbora za ustavna pitanja Skupštine Srbije dogovorili su se da da sve parlamentarne stranke do 16. juna imenuju ovlašćene stručnjake koji će raditi na usaglašavanju odredbi dosadašnjih predloga za novi Ustav Srbije


Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović izjavio je da očekuje da o novom Ustavu Srbije bude postignut kompromis svih relevantnih političkih faktora i dodao da ta stranka očekuje da će Srbija dobiti novi Ustav veoma brzo. Mladenović je na konferenciji za novinare kazao da je Ustav jedna od najvažnijih tema za sve i da je važno da se ubrza rad na njegovom donošenju, jer će najviši pravni akt Srbiji obezbediti političku stabilnost i nastavak evropskih integracija. On je naglasio da DSS očekuje da će današnji sastanak Pododbora za ustavna pitanja predstavljati nastavak posla na donošenju novog Ustava. "Najprikladnije je da novi izbori, na svim nivoima, uslede posle donošenja novog Ustava, čime bi se ispunio i zahtev opozicije", rekao je Mladenović i dodao da bi zatim trebalo vremena da se sa tim aktom usklade sistemski zakoni.

Razgovori o ključnim državnim problemima sa DS vode se na sednici Pododbora za ustavna pitanja, rekao je on i objasnio da je najbolji način da se reši novonastala situacija, posle referenduma u Crnoj Gori, donošenje najvišeg pravnog akta Srbije, uz napomenu da je priznavanje nezavisnosti Crne Gore "tehničko pitanje". "Nema i ne sme biti problema u odnosima između Srbije i Crne Gore", rekao je Mladenović.

Portparol je, odgovarajući na pitanja novinara "kakav je odnos DSS prema inicijativi G 17 plus da se zabrani rad Srpske radikalne stranke", kazao da je su DSS i Vojislav Koštunica osudili ponašanje radikala u Skupštini Srbije. On je rekao da DSS, kao vladajuća stranka, ima odgovornost prema svim građanima i da bi zabrana neke stranke Srbiju vratila u neka prošla vremena i dodao da opozicija u paralmentu mora da koristi civilizovan način komunikacije.

DSS kao najveća u vladajućoj koaliciji ne može da traži zabranu opozicionih stranaka, pa ni Srpske radikalne stranke. DSS ima veliki stepen odgovornosti prema građanima i kada bi ušla u posao zabranjivanja stranaka to bi bilo opasno za Srbiju. Ne možemo, kao vladajuća stranka, tražiti zabranu opozicionih stranaka, izjavio je Mladenović, odgovarajući na pitanje da li će podržati inicijativu G17 plus za zabranu rada SRS. On je istakao da je osuda javnog mnjenja najbolji način da se kazne istupi predstavnika pojedinih stranaka, kao sto je nedavni napad poslanika radikala na ministarku poljoprivrede. Reakcija javnog mnjenja je najbolji način da se reaguje na takve ispade, a ovo nije prvi put, niti je SRS u tome jedina, objasnio je Mladenović.

Povodom najave ministra finansija Srbije Mlađana Dinkića da bi uskoro trebalo da bude izabran novi potpredsednik Vlade Srbije, portparol DSS je rekao da će premijer Srbije uskoro saopštiti svoj predlog za potpredsednika Vlade i još jedno ministarsko mesto.

Komentarišući najave razgovora G17 plus i Demokratske stranke o saradnji, Mladenović je istakao da je DSS zadovoljna sadašnjom vladajućom koalicijom i da ne planira da je menja, ali je dodao da je otvorena za razgovore sa svima. Mi već razgovaramo sa predstavnicima DS o Kosovu, a i u pododboru za izradu ustava razgovaraćemo sa njima, objasnio je on.

Članovi Pododbora za ustavna pitanja Skupštine Srbije dogovorili su se da da sve parlamentarne stranke do 16. juna imenuju ovlašćene stručnjake koji će raditi na usaglašavanju odredbi dosadašnjih predloga za novi Ustav Srbije. Ovlašćeni eksperti bi trebalo prvo da rade na usaglašavanju uvodnih odredbi i ustavnih načela koje je pododbor za ustavna pitanja već razmatrao. Dogovoreno je da stručnjaci učestvuju u usaglašavanju svih odredbi predloga novog Ustava Srbije. Odbor za ustavna pitanja razmatra predlog Vlade Srbije, koji su prihvatile sttranke vladajuće koalicije, a na koji je SRS dala svoje primedbe, i predlog koji je izradio tim stručnjaka okupljenih oko predsednika Srbije Borisa Tadića koji podržava Demokratska stranka.

Na konferenciji za novinare predstavljen je i zajdnički kandidat koalicije DSS, G 17 plus i Nove Srbije Tihomir Petković za lokalne izbore u Užicu, koji će biti održani 2. jula.

 

12.06.2006.

VOJISLAV KOŠTUNICA

SRBIJA ULAZI U KLjUČNU FAZU PRIVATIZACIJE

 

Vlada Srbije je opredeljena za evropske integracije kako bi narod živeo bolje, naglasio je Koštunica, uz ocenu da je glavni cilj pregovora sa Evropskom unijom obostrano partnersko uvažavanje


Predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica izjavio je na otvaranju Bečkog ekonomskog foruma "Investirajte u Srbiju, investirajte u region", koji se održava u Centru "Sava" u Beogradu, da je najveći broj stranih investicija došao kroz privatizaciju preduzeća i bankarskog sektora, kao i da Srbija sada ulazi u drugu, ključnu fazu privatizacije.

Koštunica je ukazao na to da Vlada Srbije pridaje veliki značaj grinfild investicijama, zbog čega je Skupština Srbije do sada usvojila više od 100 zakona koji imaju za cilj lakše poslovanje investitora. On je objasnio da se stranim ulagačima u Srbiji nudi mogućnost ulaska na tržište jugoistočne Evrope, koje ima više od 55 miliona potrošača, kao i mogućnost da iskoriste to što naša zemlja ima jedinstveni Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom. Prema njegovim rečima, Srbija se i dalje suočava sa nasleđenim problemima, kao što je spoljnotrgovinski deficit, koji je 2004. godine iznosio 7,9 milijardi dolara, a prošle godine 5,9 milijardi dolara.

Koštunica je naveo da Vlada priprema nacionalni plan za uklanjanje prepreka za strane investicije i podsetio na to da je prema godišnjem izveštaju Svetske banke i Međunarodne finansijske korporacije (IFC) Srbija od 155 zemalja bila najaktivnija u realizaciji reformi. Vlada Srbije je opredeljena za evropske integracije kako bi narod živeo bolje, naglasio je Koštunica, uz ocenu da je glavni cilj pregovora sa Evropskom unijom obostrano partnersko uvažavanje.

 

12.06.2006.

UNMIK

JESEN-PETERSEN SAOPŠTIO DA NAPUŠTA FUNKCIJU

 

Albanci sa Kosmeta zahvalili su se Petersenu tvrdeći da je bio “najveći Kosovar” među njima.


Šef UNMIK Soren Jesen-Petersen saopštio je da je odlučio da krajem juna napusti tu funkciju i pridruži se svojoj porodici u Vašingtonu.

U zvaničnom saopštenju, Jesen-Petersen je izrazio uverenje da je "sudbina Kosova jasna" i da je "buduće kretanje ka demokratskom i multietničkom društvu više nego ikada u dobrim rukama naroda i izabranih političkih lidera Kosova".

Šef UNMIK u saopštenju ne navodi zbog čega neće produžiti ugovor koji mu ističe ovog leta. Ranije se spekulisalo da će on na funkciji administratora Kosova ostati i po isteku mandata, do kraja bečkih pregovora o statusu, koji bi trebalo da se završe krajem ove godine.

Soren Jesen-Petersen, koji je na Kosovo stigao 15. avgusta 2004, proveo je na funkciji šefa UNMIK više vremena nego bilo koji od njegovih prethodnika. Albanci sa Kosmeta zahvalili su se Petersenu tvrdeći da je bio “najveći Kosovar” među njima.

 

Informativna služba DSS

 

__._,_.___


SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Одговори путем е-поште