27.06.2006.

NENAD POPOVIĆ, EKONOMSKI TIM ZA KOSMET

PRIVATIZACIJA VELIKIH FIRMI POSLE REŠENjA STATUSA

 

Dugoročna strategija ekonomskog razvoja srpskih zajednica na Kosovu i Metohiji biće završena za tri meseca. Ta strategija doneće konkretne projekte koji će stvoriti uslove da ekonomija u srpskim zajednicama bude održiva


Šef Ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju i jug Srbije Nenad Popović založio se tokom razgovara sa generalnim direktorom Kosovske poverilačke agencije Džasperom Dikom u Prištini, da se sačeka sa privatizacijom velikih sistema do rešenja finalnog statusa pokrajine. U saopštenju Informativne službe Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju navedeno je da sa privatizacijom treba sačekati do smanjenja investicionih rizika, što će, uz ispunjenje elementarnih bezbednosnih uslova, ovo područje učiniti privlačnim za direktne strane investicije.

"U ovom trenutku iluzorno je očekivati učešće ozbiljnih stranih investitora jer su rizici za ulaganja ogromni, a u prilog tome govori i činjenica da je više od 90 odsto privatizovanih preduzeća u rukama Albanaca sa Kosova ili kosovskih Albanaca koji žive u inostranstvu", rekao je tom prilikom Popović. On je u razgovoru sa Dikom i zamenicima direktora za društvena i javna preduzeća Ahmetom Šaljom i Ilirom Salihuom, osudio pokušaje privatizacije Rudarsko metaluško-hemijskog kombinata "Trepča" pod neravnopravnim uslovima. "Srbima je dato minorno pravo, koje se svodi na polovinu jednog glasa u odlučivanju u novoformiranim odborima", upozorio je Popović. On je dodao da se stav Ekonomskog tima da treba sačekati, poklapa i sa stavom Svetske banke.

Govoreći o privatizaciji Kosovske energetske korporacije, Popović se usprotivio pokušajima dovođenja neafirmisanih stranih investitora "na mala vrata" preko takozvanih kvalifikacionih tendera i zatražio da oko 8.000 srpskih radnika dobiju pravo da se vrate na njihova radna mesta. On je inicirao uključivanje Elektroprivrede Srbije na tržište Kosova i ponudio pomoć i saradnju kako bi se pre zime stabilizovalo snabdevanje električnom energijom. Danas je, takođe, u Gračanici počela rad prva kancelarija Ekonomskog tima.

Šef ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju i jug Srbije najavio je da će dugoročna strategija ekonomskog razvoja srpskih zajednica na Kosovu i Metohiji biti završena za tri meseca. Ta strategija doneće konkretne projekte koji će stvoriti uslove da ekonomija u srpskim zajednicama bude održiva, rekao je Popović u Gračanici prilikom otvaranja prve kancelarije tog tima na teritoriji južne srpske pokrajine. Prema njegovim rečima, održiva ekonomija na Kosovu, a posebno u izdvojenim srpskim enklavama, podrazumeva otvaranje novih radnih mesta i malih i srednjih preduzeća.

Apelujući na kosovsku vladu da omogući uspostavljanje saradnje u svim sektorima ekonomije, Popović je naglasio da samo takav pristup može da stvori željene rezultate i da rešavanje saobraćajnih, telekomunikacionih i infrastrukturnih problema na Kosovu ne sme da čeka odluku o konačnom statusu Pokrajine.

Popović je pozvao albanske privrednike da srpskim preduzetnicima omoguće pristup svim resursima na Kosovu, jer "Kosovo ne može da funkcionise kao izolovano ekonomsko ostrvo, već granice moraju biti prozirne i Albanci moraju da sarađuju sa Srbima". "Samo zajednički rad između srpske i kosovske vlade, uz pomoć evropskih institucija, može doneti dobre rezultate", ocenio je Popović i dodao da prema zvaničnim podacima protok robe iz Srbije na teritoriji iznosi 150 miliona dolara, a nezvanično od 350 do 400 miliona dolara. Popović je rekao da će iz nacionalnog investicionog fonda Srbije biti izdvojena značajna sredstva za razvoj srpske zajednice na Kosovu i na jugu Srbije.

 

27.06.2006.

VELIKA BRITANIJA

SUSRET KOŠTUNICE I BLERA

 

Skupština Srbije ne može i neće prihvatiti "nametnuti kompromis". To će biti odbačeno u Srbiji


Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u Londonu posle razgovora s britanskim premijerom Tonijem Blerom, da je Velika Britanija veoma zainteresovana i spremna da pomogne obnavljanje pregovora Srbije sa Evropskom unijom o daljem procesu njenog pridruživanja toj evropskoj integraciji. "Postoji i politička volja da se prevaziđu aktuelni nesporazumi u saradnji s Haškim tribunalom koji su doveli do prekida pregovora sa Evropskom unijom", rekao je Koštunica.

Premijer Bler je, naveo je Koštunica, pokazao "veliku zainteresovanost" da se pregovori sa Evropom obnove jer, kako je precizirao Koštunica, "svi vide da je budućnost Srbije u Evropi". Veći deo današnjih razgovora u Dauning stritu br. 10, kako je naglasio premijer Koštunica, ipak je bio posvećen daljim razgovorima o statusu Kosova i Metohije.

Koštunica je rekao da je svom domaćinu, britanskom premijeru, preneo stavove Vlade Srbije o visokom stepenu autonomije za Kosovo i Metohiju i uručio mu platformu Srbije o rešavanju kosmetskog problema. Premijer Bler je pokazao spremnost da prouči tu platformu. Koštunica je, takođe, rekao da je premijeru Bleru prenesen i poznati stav Srbije da je visok stepen autonomije za Kosovo i Metohiju, prema standardima međunarodnih i zakona evropskih zemalja, optimalno rešenje. I ta, najviša moguća autonomija je, naglasio je Koštunica, onaj kompromis o kome treba razgovarati. Jer, svako nametanje rešenja, takozvani "nametnuti kompromis" ne može biti prihvatljiv za Srbiju.

Skupština Srbije ne može i neće prihvatiti "nametnuti kompromis", rekao je Koštunica. To će biti odbačeno u Srbiji, precizirao je premijer Koštunica.

U britanskim medijima se poslednjih dana nagoveštavalo da će premijer Bler svom gostu iz Srbije jasno reći da je britanski stav da je Kosovo izgubljeno i da će dobiti nezavisnost. Novinari su zato pitali premijera Koštunicu da li mu je to Bler i rekao. Koštunica je u odgovoru sugerisao da nije bilo reči o konkretnim rešenjima, ali je naglasio da je premijer Bler pokazao zainteresovanost da razmotri platformu Vlade Srbije. Novinare je, takođe, interesovalo da li je bilo konkretnih ideja o saradnji sa Haškim tribunalom, pre svega, u svetlu vesti da će Britanija obaveštajno pomoći Srbiji u traženju generala Ratka Mladića. Koštunica je rekao da o samoj obaveštajnoj saradnji nije bilo razgovora, ali je ukazao da predstoji izrada akcionog plana o saradnji sa Hagom. U razgovoru premijera Koštunice i njegovog domaćina, britanskog premijera, učestvovali su i članovi delegacije Vlade Srbije, ministar za privredu Predrag Bubalo, ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić i predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sandra Rašković-Ivić.

U okviru posete predsednika Vlade Srbije je bilo i predavanje u Kraljevskom institutu oružanih snaga o evropskoj integraciji Srbije, kojim se Koštuničina dvodnevna zvanična poseta Velikoj Britaniji završava. Pored premijera Koštunice, i drugi članovi delegacije Srbije su imali bogat program u Londonu. Ministar privrede Predrag Bubalo je razgovarao sa predstavnicima međunarodnih finansijskiih institucija i britanskog Ministarstva trgovine i industrije. Ministar Dragan Jočić je imao niz razgovora u britanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova. Poseban deo tih razgovora je vođen sa britanskim šefom za antiterorizam Malkolmom Bejkerom i koordinatorom terorističkih istraga Džonom Mekdauelom.

 

Informativna služba DSS

 

__._,_.___


SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia Yugoslavia flight


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Одговори путем е-поште