Hrvatska neće povući tužbu za navodni genocid protiv Srbije

Tražiće 15 milijardi evra

U tužbi Hrvatske postojala je i jedna tačka prema kojoj su oni zahtevali nadoknadu štete i za proterivanje Srba 1995. godine, ali je ta tačka, koja je odgovarala tezi Franja Tuđmana da su se Srbi samoprognali, kasnije izbačena

Poseta predsednika Republike Srbije Borisa Tadića Hrvatskoj ponovo je u ovoj državi pokrenula priče o tužbi za genocid koju je Hrvatska podnela protiv Savezne Republike Jugoslavije, i sada Srbije kao njene naslednice. Hrvatski Večernji list juče je preneo da je srpski predsednik "pozivao" Hrvatsku da odustane od tužbe za navodni genocid, ali da Hrvatska to nije učinila, niti pokazuje nameru za takav potez.

Istovremeno, novinari ovog lista su podsetili da je predsednik Stjepan Mesić, pred posetu Srbiji 2003. godine, rekao da je u "srpskoj agresiji nanesena šteta koja je, prema procenama, 15 milijardi evra", što je odšteta koju Hrvatska zahteva.

U kabinetu predsednika Tadića rečeno nam je da nemaju nikakav komentar na pisanje hrvatskih medija.

- Postoji tužba Hrvatske protiv Srbije, i to pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Sličnu tužbu je protiv nas podigla i Bosna i Hercegovina, pred istim sudom. Pri Ministarstvu inostranih poslova je, koliko se sećam, postojala ekipa koja je trebalo da napravi odgovor na ove tužbe. Mislim i nadam se da od te ideje nisu odustali pošto bi to bila velika greška - rekao je Savo Štrbac, predsednik Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".

On je dodao da je zanimljivo da je u tužbi Hrvatske postojala i jedna tačka prema kojoj su oni zahtevali nadoknadu štete i za proterivanje Srba iz Hrvatske 1995. godine.

- Koliko se sećam, jedan američki advokat je sastavio tu tužbu. Ipak, ta tačka, koja je odgovarala tezi Franja Tuđmana da su se Srbi samoprognali, kasnije je izbačena. Tužba Hrvatske još nije došla na red. Nisu održavana ročišta pošto su naši advokati osporavali nadležnost suda. Mi u tom trenutku nismo bili članovi Ujedinjenih nacija - kaže Štrbac.

Isti je, kaže on, slučaj i sa tužbom koju je podnela BiH.
- Ako bi sud prihvatio tužbu, mi bismo morali da platimo odštetu koju bi otplaćivale generacije. A čak i da ne moramo da damo novac, postojala bi obaveza prema Hrvatskoj i BiH. Političari iz BiH, na primer, rekli su da ne žele novčanu nadoknadu već političku. A to može svašta da znači. Tada bi, verovatno, imali pravo da ukinu RS - dodao je Štrbac.

I SRBI TRAŽE NADOKNADU

Regionalno udruženje izbeglica i raseljenih Republike Srpske, sa sedištem u Bijeljini, zatražilo je od republičkih vlasti pomoć kako bi se što pre rešile tužbe koje je podnelo 3.158 Srba za nadoknadu uništene imovine u Federaciji BiH posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995.

Prema njegovim rečima, tužbe koje su vođene do sad bile su po ličnoj odgovornosti, a ova tužba to nije. A između presuda koje će biti donesene u Međunarodnom krivičnom sudu i Međunarodnom sudu pravde postoje uzročno-posledične.

- Političari i teoretičari srpske orijentacije smatraju da su ratovi u Hrvatskoj i Bosni bili građanski ratovi, dok teoretičar iz Hrvatske i BiH insistiraju na tome da su u pitanju agresivni ratovi. Ako je Tadić tražio povlačenje tužbe, razlog za to je taj što te tužbe opterećuju dobrosusedske odnose dve novonastale države koje bi želele da uđu u Evropsku uniju. S takvim opterećenjima ne može se ravnopravno sudelovati u životu jedne zajednice - jasan je Štrbac.

Bosna i Hercegovina tužbu protiv nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije podnela je još u martu 1993. godine i to "za genocid i agresiju". Ipak, bilo je potrebno da prođe 13 godina da bi se ova tužba našla pred sudijama, a razlog za to je, kažu stručnjaci, dugotrajna i složena procedura.

Obe države, i BiH i Hrvatska, tražiće i nadoknadu ratne štete. Dok je Hrvatska već odredila sumu od 29 milijardi dolara, Bosna i Hercegovina to nije učinila. Ipak, procene su da bi mogla da traži trostruko veću sumu od ove.

S druge strane, kada je SRJ podnela tužbu protiv nekoliko zemalja članica NATO saveza za "genocid počinjen tokom bombardovanja u vreme kosovskog sukoba", tužba je odbačena zato što Jugoslavija u to vreme nije bila članica Ujedinjenih nacija.

A. Ivanović

"Za genocid i agresiju" Hrvoje trazhi 15 milijardi evra
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/T06062803.shtml



__._,_.___


SPONSORED LINKS
Yugoslavia phone card Flag of yugoslavia Yugoslavia flight


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Одговори путем е-поште