Frankfutske Vesti, 11. juna 2006.



PREDRAG SUBOTICKI, DIREKTOR GRADITELJSKOG CENTRA U EPARHIJI RASKO-PRIZRENSKOJ

NAPADALI VLADIKU PREKO "NEIMARA"

• Propali su svi pokusaji da se preko poslovanja neimarskog centra diskredituje vladika Artemije, kaze Suboticki

Javnost su nedavno zestoko ustalasale informacije, o cemu su i "Vesti" pisale, da je uoci proletnjeg zasedanja Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve komisija Sinoda kontrolisala materijalno poslovanje Eparhije rasko-prizrenske, pre svega graditeljskog centra "Rade Neimar".
Budu?i da jos kruze oprecne price o statusu tog centra, kao i sumnje da je novac nenamenski trosen, a izgradjeni crkveni objekti nekvalitetno uradjeni, nakon zavrsenog saborskog zasedanja Predrag Suboticki direktor "Rada Neimara" za "Vesti" tvrdi da je propao pokusaj da se diskredituje vladika Artemije, jer "nema nikakvih finansijskih malverzacija" i pojasnjava da "nije rec o samostalnoj gradjevinskoj firmi, vec o neimarskom centru koji je osnovala Eparhija rasko-prizrenska". Napominje da je centar za svoje poslovanje "odgovorno pravno lice pred poreskim organima Srbije, sto kroz izvestaje redovno dokazuje".

Gradnja novih manastira

- "Rade Neimar" gradio je takodje crkvene objekte u parhiijama Osojane, Plemetina i Donje Korminjane, a na osnovu zelje vladike Artemija da se oforme novi manastiri Ulije kod Leposavica, Devine Vode (Zvecan) i Vracevo (Lesak), pristupilo se izradi projekata i nabavci sredstava za izgradnju. U ovom trenutku izvode se zavrsni radovi na konaku manastira Ulije, i taj objekat je u izvodjenju zahvaljujuci pomoci ministarstva vera Srbije - prica Suboticki.

- Poreznici do sada nisu iskazali ni jednu jedinu sumnju u zakonitost poslovanja. Stoga su izrazene insinuacije neosnovane i cista su kleveta - kategorican je Suboticki i naglasava da je i "ubuduce spreman da drzavnoj finanasijskoj policiji i inspekcijskim organima Srbije u svakom trenutku preda sva dokumenta o dosadasnjem poslovanju" i napominje da su Sinodskoj komisiji takodje predo?eni svi papiri"
- Inace, sva dokumentacija koju je pregledala komisija Sinoda, prethodno je vec dostavljena Ministarstvu vera Srbije, jer ono finansijski pomaze gradnju u Eparhiji rasko-prizrenskoj. Ministar Milan Radulovic zahvalio se vladici Artemiju recima da jos ni od koga nije dobio tako detaljan izvestaj - prica Suboticki.
Eparhijski centar "Rade Neimar", kako naglasava nas sagovornik, "osim blagoslova vladike Artemija poslove na obnovi i gradnji radi u zajednistvu i uz saglasnost Republickog zavoda za zastitu spomenika kulture, jer je episkopova zelja da nista ne bude uradjeno bez institucija Republike Srbije". Od pocetka izrade projekata, dodaje Suboticki, "pa do okoncanja gradnje vladika Artemije je bio prisutan i odlucivao o kvalitetu materijala, spoljnom i untrasnjem izgledu objekata".

Bez troska za eparhiju

Ni jednog trenutka "Rade Neimar", iako organ Eparhije rasko-prizrenske, kako naglasava nas sagovornik, "nije finansijski opteretio samu eparhiju, vec se izdrzavao od drugih komercijalnih poslova, kao na primer kroz saradnju sa "Telekomom" Srbije za koji su izvodili radove na podrucju Kosova i Metohije".


Objasnjavajuci kako je nastao "Rade Naimar" Suboticki kaze da je
"ideja vladike Artemija bila da eparhija formira telo koje ce biti sposobno da prati sve sto se desava u vezi sa izgradnjom i obnovom, a uzrok osnivanja "Rada Neimara" bio je i episkopov uvid u radove na terenu, gde je bilo prilicno propusta".
- Pozvao me je da budem direktor tog eparhijskog centra osnovanog sredinom 2003. posto sam vec imao iskustva u gradjevinarstvu. I vec posle onog strasnog martovskog pogroma 2004. pokazalo se opravdanim osnivanje "Rada Neimara". U vrlo kratkom roku obavili smo snimanje na licu mesta i napravili kompletan dosije o stanju ostecenih objekata, crkava i manastirskih konaka - kaze Suboticki.
Sa takvim uvidom, nastavlja on, "vladika je napravio plan i program prioriteta obnove, posto je bilo neophodno da se do pocetka zime i 2005. godine, smesti monastvo".
- Da podsetim, maja 2004. vladika Artemije je prihvatio dogovor sa Unmikom da oni krenu u obnovu, ali kako do oktobra te godine nije uradjeno nista od obecanog, odlucio je da uz pomoc eparhijskog centra "Rade Naimar" krene u obnovu konaka. Tako je pocela gradnja u Svetim Arhangelima, Devicu i Zocistu, kao i podizanje ogradnog zida oko crkvene porte u Kosovskoj Vitini, radi bezbednosti srpske dece posto je skola u neposrednoj blizini, ali nema svoje dvoriste. Radovi su izvodjeni zahvaljujuci finansiranju Ministarstva vera Srbije i priloga drugih, poput vaseljenskog patrijarha koji je prilozio 100.000 evra - ispricao je Suboticki.
Objekti su, napominje on, "zavrseni uoci 2005. godine, prema planu i zahtevu vladike Artemija sto je potvrdilo ispravnost njegove odluke za osnivanje neimarskog eparhijskog centra".

R. LONCAR



 
__._,_.___


YAHOO! GROUPS LINKS




__,_._,___

Одговори путем е-поште