"UN, a jos manje SB UN, nisu ovlasceni da formiraju bilo kakve sudove". Ova tvrdnja u donjem tekstu je tacna, i svaka dalja argumentacija protiv Tribunala i izrucivanja Srba njemu je suvisna.
 
Znate ono: 
 
- Pope, danas je veliki praznik, a zvona sa tvoje crkve se ne oglasavaju. Zasto zvona ne zvone?
- Ah, imam sto i jedan razlog zasto ne zvone!
- A koji su to razlozi molicemo lepo?
- Dakle, prvo, nemam zvona...
- Dosta, pope, svi drugi razlozi su ti suvisni!!
----------------------------------------------------------
 
 -----Original Message-----
From: Miroslav Antic [mailto:[EMAIL PROTECTED]]
Sent: Saturday, June 16, 2001 3:11 PM
To: NSP
Subject: [NSP] Saradnja sa Haskim sudom
 
----- Original Message -----
Sent: Saturday, June 16, 2001 2:42 PM
Subject: Saradnja sa Haskim sudom

 

 

Bilten Fonda za razvoj demokratije

 16 Juni 01

 HASKI SUD i IZRUCENJE SRBA

         Ukoliko se u narednih nekoliko dana ne usvoji ZAKON O SARADNJI SA SUDOM U HAGU - nestace Savezna vlada, Jugoslavija ce se raspasti, nece biti narednih saveznih izbora, Jugoslavija će izgubiti Kosovo, penzioneri nece dobijati penzije, dug prema inostranstvu od 78 milijardi USD Srbija nece moci otplatiti, Srbiji ce se uvesti nove sankcije, sa srpskog naroda se nece skinuti anatema genocidnosti... Ovo je samo deo zastrasujuce sudbine koju nam predvidjaju i garantuju najuticajniji srpski politicari.

 Da li je to tako?

         Haski sud insistira na izrucenju Milosevica i drugih najvisih srpskih funkcionera. Da li ce oni biti izruceni na osnovu zakona ili na nacin kako je to Srbija već cinila, za njih nije vazno.

Haski sud je nepristrasan i po osnovu komandne odgovornosti sudilo bi se i Tudjmanu da nije umro, istakli su najvisi funkcioneri ovog Suda. Tako je, zahvaljujuci Tudjmanovoj smrti Hrvatska izbegla mogucu osudu za politiku genocida i etnickog ciscenja Srba. Ova odgovornost, u slucaju Srbije, trazenim izrucenjima i sudjenjem treba da se ozvanici. Za ovu odgovonost svejedno je da li ce sudjenje biti u Srbiji ili u Hagu. Za razliku od odgovornosti drugih lica, komandna odgovonost Tudjmana i Milosevica ima poseban znacaj jer komandna odgovonost podrazumeva da su oni, kao predsednici drazava, sprovodili politiku - volju svojih drzavljana  i odgovornost ovih lica podrazumeva automatsku odgovornost i drzave koju su predstavljali i ciju su politiku sprovodili. Njujorski sud vec je doneo doneo dve presude protiv Karadzica po istom principu.

Kako je nedavno istakla Karla del Ponte, Milosevic ce biti osudjen za genocid i zlocine protiv covecnosti. To dalje znaci, prema nasim analizama i saznanjima iz Haga, da bi njegova osuda mogla biti iskoriscena kod Medjunarodnog suda pravde kao dokaz, po tuzbama Hrvatske i BiH za naknadu ratne stete od Srbije, da je Milosevic sprovodio politiku Srbije kao legalno izabrani predsednik Srbije i/ili Jugoslavije. Pored toga, ova presuda opravdala bi NATO intervenciju protiv Srbije, posluzila bi kao osnov za odbacivanje tuzbe SRJ protiv clanica NATO-a a delovala bi preventivno i disciplinski prema zemljama koje se iskazale protivljenje jednostranom ponistavanju Povelje UN, Vestfalskog, Versajskog, Trijanonskog, Postdamskog, Jaltskog ili nekog drugog medjunarodnog sporazuma.

         Sto se tice izjava pravnih i drugih strucnjaka -, da clanstvo SRJ u UN, Dejtonski sporazum, Rezolucija SB 1244 i drugi propisi obavezuju Srbiju na izrucenje svojih drzavljana Haskom sudu, to je malo teze potvrditi i prihvatiti:

·        UN, a jos manje SB UN, nisu ovlasceni da formiraju bilo kakve sudove, ukoliko za takvu odluku ne glasaju sve clanice UN. Postojeci Medjunarodni sud pravde u Hagu formiran je Poveljom UN koju su, stupanjem u clanstvo UN, prihvatile sve zemlje.

·        Nemogucnost postizanja jednoglasnosti je osnovni razlog sto UN nikada nisu mogle formirati stalni medjunarodni krivicni sud. Medjutim, zalaganjem Francuske, Britanije, Kanade i drugih zemalja u Rimu je 19.7.1998. formiram STALNI MEDJUNARODNI KRIVICNI SUD koji bi bio nadlezan za sve, pod istim uslovima. Rad ovog suda onemogucava SAD jer bi to znacilo da ovaj sud sudi i americkim drzavljanina, sto je nezamislivo. “Sud koji bi mogao naskoditi Amerikancima bio bi mrtav pre nego sto stigne u Kongres” istakao je senator Dzesi Helms.

·        Jugoslavija je prihvatila nadleznost stalnog Medjunarodnog krivicnog suda potpisom Gorana Svilanovica u UN 19.12.2000.

·        Sto se tice Dejtonsko-Pariskog sporazuma, njega je, u ime nepostojece drzave, potpisalo neovlasceno lice.

-        U trenutku potpisivanja ovog Sporazuma Jugoslavija nije postojala. Tri godine pre zakljucivanja Dejtonskog sporazuma Jugoslavija je izbacena iz UN kao nepostojeca drzava (23.9.1992.).

-        Kao potpuno nova - 190-ta clanica UN, Jugoslavija postoji tek od 1.11.2000.

-        Clan 189. Zakona o osnovama sistema drzavne uprave, Saveznoj vladi i saveznim organima uprave ovlascuje Saveznu vladu, koja po Ustavu utvrdjuje i vodi unutrasnju i spoljnu politiku, da za vodjenje medjunarodnih razgovora i zakljucivanja sporazuma moze ovlastiti bilo koje lice, pa i Milosevica. Medjutim, ovaj clan Zakona prestao je da važi 8.8.1992. na osnovu clana 14. Ustavnog zakona za sprovodjenje Ustava SRJ i Uredbe o obrazovanju saveznih ministarstava i drugih saveznih organa i organizacija od 30.7.1992. tako da Milosevic nije imao bilo kakav pravni osnov da predstavlja ili obavezuje nepostojecu Jugoslaviju.

-        Cak ni tako manjkav, Dejtonski sporazum nikada nije ratifikovan sto je neophodno u ovakvim slucajevima. Odredba da “Dejtonski sporazum stupa na snagu danom potpisivanja” ne znaci i obavezu primenjivanja danom potpisivanja. Sporazumi mogu da stupaju na snagu danom potpisivanja a da se primenjuju nakon ratifikacije ili prihvatanja od strane odredjenog broja drzava. Primer je EVRO. Utvrdjen kao sredstvo placanja 3.5.1998. pocinje sa primenom 1.1.2002. Jos bolji primer je formiranje stalnog Medjunarodnog krivicnog suda u Rimu 19.7.1998. Iako formiran, Sud jos uvek nije poceo sa radom zbog negativnog stava SAD.

-        Dejtonski sporazum, i da je valjan, obavezuje Srbiju i Crnu Goru samo na saradnju sa Haskim sudom, dok samo BiH i njene entitete obavezuje da hapse i predaju uhapsena lica Haskom sudu (Cl.IX Aneksa 1-a).

·        Rezolucija 1244 SB zahteva samo saradnju sa Haskim tribunalom, ali ne i obavezu SRJ da hapsi i uhapsene predaje Haskom sudu.

·        Izjave, da je najveci broj zemalja doneo nacionalne zakone o saradnji sa Haskim sudom, delimično su tacne. Ovim zakonima predvidjena su izrucenja Haskom sudu, ali iskljucivo stranih drzavljana ali ne i domaćih državljana.

·        Predlozeni Zakon o saradnji sa Haskim sudom i ekstradiciji gradjana Srbije ili bilo kakav slican zakon, savezni ili republicki, bio bi suprotan clanovima 3 i 47. Ustava Srbije.

-        Clan 3. Ustava Srbije garantuje: “U Republici Srbiji slobodno je sve sto Ustavom i zakonom nije zabranjeno”, a

-        clanom 47. Ustava Srbije zabranjuje se bilo kakva ekstradicija gradjana Srbije

-        Tek, kada Savezni ustavni sud donese i u Sluzbenom listu Jugoslavije objavi resenje o utvdjivanju neustavnosti ili nezakonitosti nekog propisa Republike Srbije, od tog trenutka takav propis prestaje da vazi. Medjutim, kada bi Savezni ustavni sud utvrdio da je neka odredba Ustava Srbije suprotna Ustavu Jugoslavije u tom slucaju, saglasno clanu 130. Ustava Jugoslavije, takva odredba prestala bi da vazi tek po isteku sest meseci od donosenja tog resenja.

-        Pored toga, članom 135. Ustava Srbije utvrdjena je i dopunska zastita interesa Srbije. Ovim clanom dopusteno je organima Srbije da ne primenjuju bilo koji propis Jugoslavije ako se tim propisom ugrozavaju interesi Srbije.

Iz svih navedenih razloga i da bi se sprecila zloupotreba pogrešnog tumacenja propisa najcelishodnije bi bilo da se odluka o nacinu i oblicima saradnje sa Haskim sudom, sto podrazumeva i ekstradiciju, prepusti politicarima koji bi, pre donosenja odluke o ovoj saradnji, cenili sve posledice neprihvatanja pretnji, ucena, selektivne primene propisa i drugih okolnosti. Netacnim ili nepotpunim tumacenjem propisa stvara se, za domacu upotrebu, privid pravne osnovanosti za ekstradiciju drzavljana Srbije a sto je za Haski sud nevazno. Dosadasnje iskustvo ukazuje da se Haski tribunal nece ljutiti na Srbiju, niti ce vratiti ekstradirane, ako je ekstradicija izvrsena na nelegelan nacin.

Ako svi optuzeni nisu unapred osudjeni ostaje teoretska mogucnost da ce deo progonjenih, ranjenih, ubijenih i optuzenih biti oslobodjen optuzbi. U tom slucaju ostajemo u nadi da ce Haski sud, a time i njegovi finansijeri, prihvatiti nas predlog da se u ovakvim slucajevima predvidi mogucnost pravicne naknade stete. Koji su razlozi da se Savezna vlada oglusi na naše predloge da resavanje ovih pitanja, kao prethodnih, pokrene u kontaktima sa Haskim sudom, nije nam poznato.

FondBMB



===============

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште