U SKOPLJU ODRŽAN VANREDNI SASTANAK OKRNJENOG SAVETA ZA NACIONALNU BEZBEDNOST


Kriza u makedonskom vrhu

Predsedavajući Sobranja Stojan Andov smatra da ne postoje uslovi za razmatranje ustavnih promena na osnovu prethodno usvojenog "Okvirnog dogovora"


(Od našeg stalnog dopisnika)

Skoplje, 2. septembra

Kriza u makedonskom državnom vrhu dobija sve opasnije dimenzije posle jučerašnjeg prekida nastavka skupštinske sednice posvećene promenama Ustava Republike Makedonije, na osnovu prethodno usvojenog "Okvirnog dogovora" četvorice lidera iz makedonskog i albanskog političkog bloka.

U kabinetu makedonskog šefa države Borisa Trajkovskog juče je, kasno popodne, održan vanredni sastanak "okrnjenog" Saveta za nacionalnu bezbednost RM, uz predstavnike SAD, EU, NATO i OEBS-a, upravo onih koji su neposredno učestvovali kao međunarodni posrednici u razrešavanju makedonske međuetničke krize radi "deblokiranja rada parlamenta". Na vanredni sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost nisu bili pozvani stalni članovi ovog tela - predsednik Sobranja RM Stojan Andov, premijer Ljupčo Georgijevski i ministar policije Ljube Boškovski, bez zvaničnog obrazloženja.

Većina kao manjina

Iako je vanredni sastanak Saveta makedonskog državno-bezbednosnog vrha održan iza zatvorenih vrata, saznaje se da su u raspravi u vezi sa "novom situacijom u zemlji" glavnu reč vodili specijalni izaslanici SAD i EU Džejms Perdju i Fransoa Leotar. Oni su prekjuče, uoči početka zasedanja parlamenta, imali višečasovno "prijateljsko ubeđivanje" u susretima sa "kolebljivim" poslanicima najveće makedonske partije u Sobranju - VMRO-DPMNE. Ali, sudeći po svemu, uzaludno. Predstavnici ove partije u Sobranju nemaju nameru da glasaju za ustavne promene "nauštrb makedonskog, većinskog naroda". Jedan od poslanika VMRO Georgi Kotevski zatražio je da mu specijalni izaslanici SAD i EU, Perdju i Leotar, iznesu primer iz sveta da je neka suverena država svojim ustavom obezbedila jednoj nacionalnoj manjini toliko prava kao što je to slučaj sa albanskom nacionalnom manjinom. Naime, u Makedoniji ona predstavlja samo 23 odsto ukupnog stanovništva zemlje a ime državotvorni status.

- Ukoliko se prihvati tzv. "Okvirni dogovor", prethodno sročen uz pritisak Zapada, Albanci u makedonskoj državi imali bi, maltene, veća prava od većinskog, makedonskog naroda - upozorio je poslanik Kotevski.

Inače, odluku da se prekine nastavak sednice makedonskog parlamenta juče je obrazložio predsedavajući Sobranja Stojan Andov, čelnik Liberalne partije Makedonije (LBM). On je, podsećanja radi, upozorio da za nastavak ove važne skupštinske sednice ne postoje uslovi: pored dogovorene, na dobrovoljnoj osnovi, predaje oružja pripadnika tzv. "ONA", šiptarski teroristi nisu se povukli sa okupiranih makedonskih teritorija na pozicije od pre 5. jula ove godine (prema separatnom sporazumu lidera "ONA" Alija Ahmetija sa izaslanikom NATO-a Piterom Fejtom), nije ispoštovan dogovor o slobodnom saobraćaju na važnoj saobraćajnici Tetovo - Jažince (jugoslovenska granica), albanski teroristi nisu oslobodili najmanje četrdesetak, u međuvremenu, otetih nedužnih civila, uglavnom Makedonaca, posebno nakon dogovorenog slobodnog vraćanja građana koje su pripadnici "ONA" prisilno proterali, čiji broj iznosi oko 60.000, obrazložio je Stojan Andov, naglasivši da je, zaista, "u ovim uslovima, nemoguće da poslanici slobodno, po svojoj savesti, odlučuju o ovim i ovakvim sudbonosnim pitanjima".

Sporna odluka

Andov još smatra da, najpre, u narednih petnaestak dana, treba stvoriti uslove za zakazivanje nastavka skupštinske sednice, ukoliko Trajkovski, kao vrhovni komandant oružanih snaga, preduzme "odgovarajuće mere" u kriznim makedonskim regionima. Odluku o prekidu nastavka skupštinske sednice nisam doneo bez prethodnih konsultacija sa predsednikom RM Borisom Trajkovskim, kao i sa premijerom vlade Ljupčom Georgijevskim - izjavio je noćas, preko državne televizije u Skoplju, Andov, glatko odbijajući "podmukle špekulacije na njegov račun".

Pre toga je ministar odbrane u vladi Georgijevskog Vlado Bučkovski, inače čelnik SDSM, putem ovdašnjih elektronskih medija, optužio Stojana Andova da, uz podršku najbrojnije partije u parlamentu, VMRO-DPMNE, vrši "opstrukciju donošenja odluke Sobranja u vezi sa dogovorenom promenom Ustava", ne propustivši da naglasi da dotični Andov, svojom opasno opstrukcijom "ruši dogovor o uspostavljanju međuetničkih odnosa Makedonaca i Albanaca, zapravo sprečava započeti mirovni proces u zemlji, uz snažnu podršku međunarodne zajednice i NATO".

Ministar Bučkovski, takođe, nije propustio da predsednika makedonskog parlamenta Stojana Andova optuži da "ima dva lica" i da se svojom poslednjom odlukom o prekidu implementacije "Okvirnog dogovora", u stvari, "potpuno otkrio, skinuvši svoju masku.."..

Ovde neki pravni eksperti javno tvrde da "predsedavajući makedonskog parlamenta Andov" nije imao nikakvo ustavno pravo da, svojom odlukom, prekine nastavak zasedanja skupštine. Drugi, naprotiv, smatraju da je to - i po važećem Ustavu i zakonima - pravo predsednika parlamenta da odlučuje o "toku skupštinske sednice", bez obzira na to što postoji "osnovana sumnja o njegovoj opstrukciji.."..

M. Krstić


Nastavak debate o ustavnim promenama najverovatnije sutra

Skoplje, 2. septembra (Beta)

Predsednik makedonske skupštine Stojan Andov zakazaće za sutra u 11 časova nastavak skupštinske debate o ustavnoj promeni, saznaje Beta u kabinetu predsednika Sobranja.

Promena odluke o skupštinskom zasedanju usledila je nakon današnjeg razgovora Andova i predsednika Makedonije Borisa Trajkovskog.

Kabinet predsednika Makedonije saopštio je da je Trajkovski obavestio Andova da će u Makedoniji i vlasti u Skoplju i međunarodni izaslanici zajednički raditi na bezbednom vraćanju raseljenih lica u njihove domove, slobodnom kretanju humanitarnih konvoja, deblokiranju graničnih prelaza i oslobađanju kidnapovanih lica.

U Skoplju se veruje da je Trajkovski uspeo da ubedi Andova da promeni raniju odluku i za sutra zakaže nastavak rasprave.


Leotar: Povratak izgnanih nije uslov za izmenu ustava

Skoplje, 2. septembra (AFP)

Predstavnik Evropske unije u Skoplju Fransoa Leotar odbacio je tvrdnju predsedavajućeg makedonskog parlamenta Stojana Andova da postoje četiri uslova, među kojima i povratak izgnanih na svoja ognjišta, koji moraju biti ispoštovani pre pristupanja izmeni ustava zemlje.

"Naš dogovor ne sadrži nijedan pisani uslov", izjavio je Leotar nakon sinoćnjeg susreta sa Andovim, upozorivši da sporenje oko ovog pitanja predstavlja pretnju uspešnom odvijanju operacije NATO "Neophodna žetva".

"Jedini uslov koji postoji verbalne je prirode i tiče se predaje naoružanja", zaključio je predstavnik EU.

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште