Title: Message
Press klub pod nazivom "Moci generala" .Domacin Press kluba Nebojsa Spaic o pripremljenim izmenama cetiri zakona koji se ticu Vojske Jugoslavije, o tome da li ce Generalstab ostati nezavisan centar moci, o odgovornosti vojnih lica i ostanku sudova casti po Milosevicevom modelu, o mogucnosti civilne kontrole bez uvida u dosijea vojne obavestajne sluzbe, o neminovnim promenama i reformi vojske, o uslovima i potrebnim kadrovskim resenjima za ulazak u Partnerstvo za mir, sa Biljanom Kovacevic Vuco, predsednikom Jugoslovenskog komiteta pravnika za ljudska prava, Miroslavom Stefanovicem, clanom Odbora za bezbednost Skupstine SRJ i Ljubodragom Stojadinovicem, vojnim analiticarom
ODBITI PREDLOZENE ZAKONE O VOJSCI

Nad Vojskom Jugoslavije nikada nije postojala civilna kontrola, a nacin na koji su predlozena nova zakonska resenja govori o tome da je cilj vojske da se nista ne promeni - zakljuceno je na Press klubu Medija centra. Ovakav zakljucak potkrepio je svojim tvrdnjama Miroslav Stefanovic koji je rekao da Odbor za bezbednost Skupstine SRJ uopste nije dobio predloge zakona niti je ucestvovao u donosenju zakonskih resenja. I posle 5. oktobra, dodao je Stefanovic, nastavljena je praksa nepojavljivanja predstavnika Vojske Jugoslavije ne sednicama Odbora i prakticno vojska nikada nije podnela Skupstini izvestaj o svom radu, pa ni i o nacinu na koji su utrosena sredstva iz budzeta data vojsci.

Ljubodrag Stojadinovic se osvrnuo na Pravilnik o radu Sluzbe vojne bezbednosti rekavsi da ovaj Pravilnik donosi sama Vojska, a da ga odobrava predsednik SRJ bez ikakve parlamentarne kontrole. Sama Vojna bezbednost u proteklom periodu je funkcionisala kao politicka policija, pa su cak i pred poslednje izbore odatle izdavana naredjenja za koga se treba glasati. Reforme drustva, dodao je Stojadinovic, do danas nisu ni malo zahvatile Vojsku Jugoslavije, a predlozena zakonska resenja imaju za cilj da ostane status quo.

Sa ovim se slozila i Biljana Kovacevic Vuco rekavsi da su zakoni ponovo radjeni bez uvida javnosti. Ipak, dodala je ona, usvojeni su neki predlozi nevladinih organizacija, poput onog o prigovoru savesti, kao i o smanjenju vojnog roka. Medjutim, neprihvatljivi su rokovi - 9 meseci za redovni vojni rok i 18 za one koji uloze prigovor savesti, jer su evropski standardi da "civilno sluzenje" vojnog roka moze trajati najvise za jednu trecinu duze od redovne sluzbe. Ona je dodala da sam zakon jos nije podnet na uvid javnosti, vec su dobijene informacije na osnovu agencijskih vesti. Medjutim, tu se vec pojavila nova odredba koja nikako ne sme ostati, a po kojoj su prosirena ovlascenja vojne policije.

Ucesnici Press kluba su se slozili da predlozena zakonska resenja n isu ni izbliza primerena demokratskom drustvu i da sve predlozene zakone treba u celini odbiti.

Osvrcuci se na predloge za pristupanje Jugoslavije Partnerstvu za mir i NATO paktu, Stojadinovic je rekao da je to trenutno besmisleno jer je Jugoslavija drzava koja ne zna ni na kojoj se povrsini prostire niti gde se nalaze njene granice. Bez resavanja mnogobrojnih neresenih unutrasnjih problema, dodao je Stojadinovic, nema svrhe razmisljati o pristupanju Partnerstvu za mir.
NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште