Title: Message
Spomen na Svetog Savu
 
Patrijarh Pavle danas služi na Bogoslovskom fakultetu, a episkop Atanasije hvostanski u Svetosavskom hramu. - Tradicionalna akademija, pod nazivom "Hristos - alfa i omega", ove godine na Bogoslovskom fakultetu


Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle služiće danas, na praznik koji je Srpska pravoslavna crkva posvetila spomenu na Svetog Savu, prvog srpskog arhiepiskopa, svetu arhijerejsku liturgiju u kapeli Bogoslovskog fakulteta SPC, gde će zatim sa profesorima i studentima ove visoke duhovne škole preseći slavski kolač. Službu posvećenu podsećanju na svetitelja iz vladarske loze Nemanjića u Spomen-hramu Svetog Save na Vračaru služiće Njegovo preosveštenstvo episkop hvostanski Atanasije sa sveštenstvom Svetosavskog hrama.

Savindan je, kako se u našem narodu naziva današnji praznik u spomen na princa koji je dvor zamenio monaškom kelijom a raskoš i moć siromaštvom i skromnošću, u crkvenom kalendaru obeležen crvenim slovom, a u Bogoslužbenom ustavu Crkve označen je znakom malog praznika prve vrste (Tri crvene tačkice u crvenom polukrugu), što znači da je prema rangu i značaju u četvrtoj od šest grupa u koje su podeljeni svi crkveni praznici. Današnji praznik ustvari je molitveno podsećanje na smrt prvog srpskog arhiepiskopa Save, koji je umro u Trnovu u Bugarskoj 12. januara po starom, odnosno 25. januara po novom kalendaru, vraćajući se sa svog drugog pokloničkog putovanja u Svetu zemlju i na Hristov grob.

Božji sluga

Neupućenima u istoriju Srpske pravoslavne crkve, a takvih među pravoslavnim Srbima nije malo, povest o životu Svetog Save, plemića Rastka Nemanjića, najmlađeg sina Stefana Nemanje, više bi mogla ličiti romansiranoj biografiji ili filmskoj priči nego istorijskoj zbilji. Možda i zato što u istoriji nema mnogo primera da se neko, ko je rođenjem dobio u nasledstvo sva ovozemaljska blaga i počasti, svega olako odrekne radi dosezanja ideala do kojih se ne stiže ni brzo, ni lako. Zato i sam Isus Hristos veli da je lakše kamili da prođe kroz iglene uši, nego li bogatome da stekne carstvo nebesko, znajući koliko su ljudskoj prirodi prijemčivi blagostanje, oholost, gordost i moć.

Pobegavši sa očevog dvora kao 15-godišnji mladić, kome je već na upravu bila data oblast Hum (današnja Hercegovina), sa ruskim kaluđerima na Svetu Goru, Rastko Nemanjić je ne samo krenuo stazom služenja Bogu, nego i stazom služenja svome narodu, pretvarajući doskorašnje srpske protivnike lepom rečju u prijatelje, mireći svoju i tuđu zavađenu braću, izdejstvovavši Srpskoj crkvi ne samo da postane samostalna, nego i da se ukoreni u narodu jer su sveštenici poticali iz naroda i govorili službe na narodnom jeziku. Nema oblasti u kojoj ovaj svetitelj nije ostavio trag upečatljiv: prvi je književnik, mudar diplomata, dobar učitelj i prosvetitelj, graditelj bolnica i manastira, zakonodavac monaških i manastirskih tipika, propovednik vere i morala u običnom narodu. Zbog toga što je stizao sve da uradi, da uredi Crkvu i pomogne državu više nego ijedan drugi "sin kojeg je ikad Srpkinja rodila", Sveti Sava među svim slojevima srpskog naroda ima izuzetno jak kult, koji je u godinama i vekovima posle njegove smrti stalno jačao i širio se. Kad su Turci zauzeli Balkan, pa i srpske zemlje, svetosavski kult je počeo sve više da ih plaši pa su se odlučili čak i na spaljivanje svetiteljevih moštiju, računajući da će tako da zastraše narod i uguše bunt protiv turskih zuluma. Vračarska lomača, kao što je poznato, nije donela Turcima ono što su očekivali, već je Srbe podigla na mnoge bune. Ovog svetitelja podjednako su poštovali i pravoslavni i muslimani i katolici na ovim prostorima.

Školska slava

Praznik Svetog Save, prvog arhiepiskopa srpskog, 1840. godine postao je školska slava u Knjažestvu Srbskom, ali je Savindan kao školska slava prvi put proslavljen u Zemunu 1812. godine. Svetosavske proslave u srpskim školama priređivane su i u prvim godinama posle Drugog svetskog rata, ali je svetitelj iz škole proteran pedesetih godina ćć veka. Tako je bilo više od četiri decenije, a onda su, prvo pojedinačno i u malom broju, počele da ga slave škole s njegovim imenom, a njihov primer svake naredne godine sledilo je sve više prosvetara, da bi se odnedavno svi vratili tradiciji.

Tradicionalna Svetosavska akademija, koja je godinama održavana u beogradskom Centru "Sava", ove godine je vraćena u okrilje Bogoslovskog fakulteta SPC. Na priredbi pod nazivom "Hristos - alfa i omega", o Svetom Savi, "najsjajnijoj zvezdi na nebu srpske istorije", besediće danas u Amfiteatru Bogoslovskog fakulteta jerej Vladan Perišić, docent ovog fakulteta. Priredbi će, osim Njegove svetosti patrijarha Pavla i drugih uglednih crkvenih gostiju iz zemlje i sveta, prisustvovati i dr Vojislav Koštunica, predsednik savezne države.

Mirjana Kuburović

Back

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Attachment: vrati.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште