Title: Message

OCENA NAŠIH STRUČNJAKA O ZAHTEVU SAD SRJ DA SE POTPIŠE SPORAZUM O SPREČAVANJU IZRUČENJA DRŽAVLJANA DVE DRŽAVE NOVOM MEĐUNARODNOM KRIVIČNOM SUDU
Apsolutno neprihvatljivo

BEOGRAD, 13. avgusta (Beta) - Zamenik jugoslovenskog ministra pravde Nebojša Šarkić izjavio je danas da je „apsolutno neprihvatljiva“ američka ponuda o bilateralnom sporazumu kojim bi se sprečilo izručenje državljana dve zemlje novom Međunarodnom krivičnom sudu.
„Apsolutno smatram da to ne treba prihvatiti, jer bi sa stanovišta pravnog poretka to bilo jako loše“, rekao je Šarkić agenciji Beti, uz ogradu da je to njegov lični i profesionalni stav, a da je za taj sporazum zaduženo Savezno ministarstvo inostranih poslova. On je istakao da bi bilo „veoma loše, ako bi strani vojnici kada dolaze u jednu zemlju, već unapred znali da ne mogu biti optuženi ni za kakvo krivično delo“.
„Može da se desi da neki vojnik opljačka bar, siluje nekog ili da napravi neki saobraćajni udes, a onda bi prema tom američkom predlogu bio oslobođen odgovornosti. Moral vojnika koji dolaze bi bio veoma loš ako znaju da ih niko ne može ni za šta kazniti“, naglasio je Šarkić.
On je rekao da stranim vojnicima koji učestvuju u mirovnim trupama treba dati „poseban tretman“, ali im se „ne može unapred dati status bez krivice za bilo koje delo“.
Direktor Centra za antiratnu akciju (CAA) Ivan Janković ocenio je da je zahtev SAD „grub, osion i protivan međunarodnom pravu“, odnosno ideji jednakosti koja je u temelju prava.
„Što se tiče američkog uslovljavanja, ono je protivno međunarodnom pravu, pre svega, ideji jednakosti koja je u temelju prava i, u ovom slučaju, jednakosti država kao subjekata međunarodnog prava“, rekao je Janković agenciji Beti. On je, međutim, ocenio da će se tom zahtevu, iako je „grub i osion“, verovatno povinovati većina zemalja, jer „međunarodno pravo vrlo često mora da ustupi pred silom“.

Potpisali Rumunija i Izrael

Američka administracija pokrenula je inicijativu da sa drugim zemljama potpiše bilateralne sporazume kojima bi isključila izručivanje američkih građana Međunarodnom krivičnom sudu. Inicijativa je upućena i SRJ, a sporazum su sa SAD do sada potpisali Rumunija i Izrael.


Na pitanje da li bi SRJ trebalo da prihvati takav sporazum, Janković je odgovorio da misli da bi Jugoslavija trebalo da to uradi, naročito zbog toga što je već izložena američkim pritiscima u vezi sa izručenjem bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića.
„Imajući u vidu taj pritisak, pod kojim se SRJ opravdano nalazi kada je reč o Mladiću, mislim da ne bi bilo nerazumno da se jedan takav ugovor potpiše“, naveo je Janković.
Direktor CAA ukazao je da Rimski statut, temeljni dokument Međunarodnog krivičnog suda, pored SAD, nisu ratifikovale ni Rusija, ni Kina, koja ga čak nije ni potpisala, ali je izrazio očekivanje i da će one to učiniti „vremenom, pogotovo usled pritiska ostatka međunarodne zajednice“.
On je ocenio da će SAD „jednog dana“ taj sud prihvatiti, između ostalog, i zbog pozitivnih promena u međunarodnom krivičnom pravu u poslednjih deset godina koje su nastale, pre svega, formiranjem privremenih krivičnih sudova za Ruandu i bivšu Jugoslaviju.
Janković je rekao da na bilateralne ugovore sa SAD kojima bi se „faktički dao imunitet američkim državljanima u odnosu na krivično gonjenje“, treba gledati kao na „međumeru kojom bi se odložilo važenje Rimskog statuta“ u odnosu na tu državu.
Na pitanje da li su Ujedinjene nacije time što je Savet bezbednosti na godinu dana izuzeo američke mirovnjake od gonjenja pred tim sudom, zapravo, ohrabrile SAD da postavljaju uslove drugim zemljama, Janković je kazao da one to jesu učinile, ali da su UN i ranije „bile u prilici da ustupaju pred američkim zahtevima“, kao u slučaju bombardovanja Iraka i SRJ.

http://www.dnevnik.co.yu/Strane/vesti.htm

Одговори путем е-поште