Jeg er nu mest tilbøjelig til at give Jakob ret, men det kan også være udtryk for tidens dansk, hvor overflødige mellemrum sniger sig ind alle vegne. Jeg har for nylig set et trist eksempel i Egernsund, hvor kommunen har opsat et officielt vejskilt med denne tekst: "Dampskibs Pladsen" - Jeg har overvejet at tilbyde kommunen lidt hjælp til korrekturlæsning.
/sba-dk -----Oprindelig meddelelse----- Fra: Niels Elgaard Larsen [mailto:elga...@agol.dk] Sendt: 6. marts 2015 15:25 Til: talk-dk@openstreetmap.org Emne: Re: [Talk-dk] Haldager Mark Vej? On Thu, 5 Mar 2015 18:25:48 +0100 Jakob Riis Josephsen <ja...@josephsen.com> wrote: > Det kommer vel an på om det er en "markvej" eller om stedet hedder > "Haldager Mark".... Ja, men så burde vejen vel bare hedde "Haldager Mark". Det hedder jo heller ikke Grønningen Vej eller Esplanaden Vej. Men hvis den nu hedder sådan, kan vi ikke gøre noget ved det. > Den 05/03/2015 18.08 skrev "Uffe Kousgaard" <uffe.kousga...@routeware.dk>: > > > Ifølge Google og deres Streetview (inkl. synlige vejskilte): Ja. > > > > Men det burde være Haldager Markvej. > > > > mvh > > Uffe > > > > Niels Elgaard Larsen wrote: > > > >> Hej, hedder Haldager Mark Vej virkelig sådan? > >> http://www.openstreetmap.org/way/112999234 > >> > >> > >> > > > > _______________________________________________ > > Talk-dk mailing list > > Talk-dk@openstreetmap.org > > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > > -- Niels Elgaard Larsen _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk ----- Ingen virus fundet i denne meddelelse. Kontrolleret af AVG - www.avg.com Version: 2015.0.5751 / Virusdatabase: 4299/9243 - Udgivelsesdato: 07-03-2015 _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk