On søndag den 12. november 2017 22.32.50 CET Niels Elgaard Larsen wrote: > Jeg har på det sidste lavet en del billeder til Mapillary på cykel. > > En ting jeg har bemærket er, at mange af de stier som er tagget > highway=cycleway slet ikke er cykelstier. > > Nogle af dem er gangstier, fx skiltet som > https://www.retsinformation.dk/image.aspx?id=180061&img=CH219_15_131.png > og med cykelbarrierer. > > Jeg mener at det så må være highway=path, eller highway=footway > med bicycle=no. > > Dog har jeg brugt bicycle=dismount, der hvor fx en cykelrute passerer > under togspor, hvor det ikke er tilladt at cykle (fx Parkruten) > > Men så er der fællestier: > > https://www.retsinformation.dk/image.aspx?id=180061&img=CH219_15_134.png > > Jeg mener ikke at highway=cycleway er korrekt for fællesstier. > > Det må være highway=path > > Og kan man så have: > bycycle=designated,foot=designated,motor_vehicle=no,horse=no > ? > Altså have to gange designated? > Eller er det bedre med bycycle=yes,foot=yes, motor_vehicle=no,horse=no ? > > Endelig er der stier, der ikke er mærket med skilte, bemaling på > asfalten osv. Hvis det ikke er tydeligt, at det er cykelstier, mener > jeg, at de bare skal tagges som highway=path og ikke highway=cycleway.
Efter oprindeligt at have brugt highway=path;bicycle=designated etc til alle "cykelstier" (jeg brugte JOSM fra starten) har jeg nu i mange år brugt highway=cycleway også for fællesstier. (Det der endeligt fik mig til at skifte var https://www.openstreetmap.org/user/Richard/diary/20333) Bemærk at man (i DK) må gå på cykelstier, medmindre der er en særskilt gangsti ved siden af. Derfor må highway=cycleway i praksis betragtes som værende kun "primært" cykelsti og ikke udelukkende cykelsti og derfra er der ikke langt til at kunne bruge tagget også selvom der er skilte med både cykel og fodgængere. Bemærk også at highway=path;... versionen kræver mindst 3 tags og at highway=cycleway kun kræver et tag (og derfor er langt mere overskueligt) Bemærk også at mange bruger highway=path udelukkende til trampestier og lignende "mindre formelle stier" Bemærk også at hvor man med highway=cycleway (i praksis) har et implicit foot=yes, har man med highway=footway ikke et implicit bicycle=yes. _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk