Ole Laursen skrev:
Ved at registrere det direkte på adresseknuderne med et tag så AutoAWS fatter hvad der er sket. Der er lige pt. et ignore-tag man kan putte på. Jeg tænker, optimistisk, at det må kunne lade sig gøre at løse det her på en nogenlunde elegant måde hvis bare AutoAWS kan bringes til at forstå det.
Man kunne godt lave et værktøj á la OISfixes, hvor man kan logge ind med sin OSM-bruger og melde en rettelse: Indtast det fejlbehæftede vejnavn og postnummer, samt det korrekte vejnavn. Så kan værktøjet finde alle de matchende adressenoder og opmærke dem passende i OSM.
AutoAWS kunne så fjerne markeringen, når adresserne var blevet rettet i DAR. Det ville have den fordel ift. OISfixes, at der blev ryddet automatisk op.
Hvis AutoAWS lægger kommunekode og vejkode på adressenoderne, kan vi dels rapportere problemer på kommuneniveau, dels sikre entydighed mellem veje.
Der burde ganske vist ikke være flere veje med samme navn i samme postnummer - men det ved jeg af erfaring, at der er.
- Jørgen _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk