Ser i stort okej ut, ser att Zvenzzon fixat de flesta missarna. Vägarna behöver bara servicetaggar. I de här fallen kan det vara bra att bara skicka ett uppmuntrande meddelande och en länk till map features-sidan. Man behöver inte påtala felen. Det riskerar bara att skrämma. För övrigt kan väl vem som helst skicka det meddelandet via meddelandefunktionen på sidan?
/Andreas 2010/9/17 Peter Svensson <svensson3...@gmail.com>: > Hej, kan någon kontakta denne och erbjuda sig att hjälpa till samt ev. > påtala hans misstag? Gärna en mappare från trakten. > > > > http://www.openstreetmap.org/user/Lars%20H/edits > > > > Jag har fixat några misstag (Statoilmack mappat som place=city och > place=suburb). Det finns även ways utan taggar. > > > > Mvh > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se