Jag tror att detta är data från en GPS där användaren har skapet en massa POI i sin GPS och sedan exporterat och konverterat sin GPX-fils taggar direkt till taggar i OSM. Om jag tittar på en fil med waypoints från min Garmin GPS så finns taggarna ele, name, cmt, des och sym för varje waypoint, förutom varje waypoints koordinater förstås.
vänligen Bengt B Den 6 augusti 2011 07:51 skrev Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: > Jag har märkt att det har börjat dyka upp en massa märkliga poi:s i > Lund (vet inte om det förekommit på andra ställen) såsom > http://www.openstreetmap.org/browse/node/1240921627 . Är det någon som > vet om det är något externt verktyg som importerar in dessa taggar? > Runt just den poi som jag länkar till finns en hel hop med poi:s som > allihopa verkar ha obegripliga taggar som inte följer OSM-standard och > som i många fall bara syftar på kontor som ligger på platsen (poi:erna > följer förstås inte heller någon sorts konsekvens vad gäller > placering, utan är bara ihopbuntade runt samma plats), och sådant > brukar vi väl inte ens märka ut? Den roligaste hittills var nog en > korvkiosk som fått taggen "cmt=KORV", vilket fick mig att skratta rakt > ut... Självklart användes inte amenity=fast_food nånstans. > > /Andreas > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se