Hej. Ja det vi kommer att få ut i projektet är höjd i centroid eller
medelhöjd skulle jag tro. Jag får undersöka ifall vi kan beräkna maxhöjd
samtidigt utan att det blir för mycket merarbete, för då blir det svårt
för mig att motivera på jobbet.
Mvh Christian
Den 2022-03-18 kl. 10:18, skrev Johan:
Stora differanser på byggnadshöjd borde flaggas där height redan
finns. Små differanser är väl lättast att ignorera. Det hade ju ändå
blivit en omöjlig uppgift att ta reda på om "8 eller 9 meter" är det
rätta värdet på tusentals byggnader runt om.
För stora differanser kan man väl göra en "fixme:height=" tag eller
nåt sånt.
Skulle också tro att det blir väldigt fel för OSM om det skulle läggas
in genomsnittshöjd. Alla hus där översta våningen är "i taket" skulle
ju bli helt fel. Jag gissar att alla här är eniga i att det MÅSTE vara
högsta punkten (exl. antenner etc).
Johan / https://www.openstreetmap.org/user/Wulfmorn
Den 18. mars 2022 kl. 07.27.17 +01.00 skrev Christian Asker
<christian.as...@gmail.com>:
Jo, jag antog att det var det du menade...
Byggnader som redan har höjd angiven vill jag inte pilla på, men man
kan ju lägga dit någon extratagg så det går att titta på dem manuellt
efteråt.
Sen är ju byggnadshöjd kanske inte helt entydigt; när vi modellerar
luftmiljö är det snarast genomsnittshöjd som är intressant medan man
väl oftast annars tänker sig höjden för högsta punkten.
Mvh Christian
Micke <mia...@hotmail.com> skrev: (18 mars 2022 07:19:15 CET)
Förutsatt att _inte_ befintliga height-taggar skrivs över. Skulle
det så klart stå.
/Anders Andersson
------------------------------------------------------------------------
*Från:* Micke <mia...@hotmail.com>
*Skickat:* den 16 mars 2022 22:07
*Till:* Christian Asker <christian.as...@gmail.com>;
OpenStreetMap Sverige mailinglista <talk-se@openstreetmap.org>
*Ämne:* Re: [Talk-se] Importera byggnadshöjder där dessa saknas?
Hej!
Det låter som en bra idé. Förutsatt att befintliga height-taggar
skrivs över. Dessa vore kanske bra att gå igenom manuellt. Det är
ju ett jobb som går att dela upp på flera, att avgöra om den
importerade eller den befintliga är mest trolig.
/Anders Andersson
------------------------------------------------------------------------
*Från:* Christian Asker <christian.as...@gmail.com>
*Skickat:* den 15 mars 2022 10:23
*Till:* OpenStreetMap Sverige mailinglista
<talk-se@openstreetmap.org>
*Ämne:* [Talk-se] Importera byggnadshöjder där dessa saknas?
Hej kära karterare. Jag vet inte ifall jag ska fråga här eller i
facebook-gruppen för OSM-Sverige, men jag börjar här i alla fall.
Jag heter Christian Asker och karterar en del för OSM på fritiden. I
mitt arbete som forskare i luftmiljö på SMHI använder vi OSM-data
både
här och där. Bland annat använder vi byggnader för att modellera
luftmiljön i gaturum i städer. En osäkerhet här är att många
byggnader i
OSM saknar byggnadshöjd.
Som ett led i ett projekt kikar vi nu på att plocka
byggnadshöjder från
Lantmäteriets Laserdata skog. Än så länge täcks bara delar av
Sverige av
denna laserdata, men det är åtminstone bättre än det vi har nu.
Frågan är nu: när vi ändå beräknar byggnadshöjder, ska vi kanske
importera dessa till OSM, för de byggnader som saknar höjd-info
idag?
Licensen på datat från LM är CC0, så den ska vara kompatibel med
OSM.
Troligen kommer det handla om att plocka höjden i
centroid-punkten för
varje byggnad. Troligen får man även filtrera bort små byggnader.
Importen innebär alltså inte att man lägger till byggnader som inte
redan finns i OSM, utan endast "height"-taggen där denna saknas.
Så; är
detta intressant för OSM?
Mvh Christian Asker (OSM: ChristianA)
--
Skickat från min Android-enhet med K-9 Mail. Ursäkta min fåordighet.
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se
_______________________________________________
Talk-se mailing list
Talk-se@openstreetmap.org
https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se