2020.03.20. 16:41 keltezéssel, Kiss Zsolt írta:
Írtam hogy programozás. Pl. egy php script egy weboldalon ahol bekattint,
megkapja a kódját. A program ezt a kódot már többet nem adja ki.
Ha valaki többször kér kódot, akkor valakinek már nem jut, azaz a második
menetben a van kódom/nincs kódom menetnél valaki jelezni fog hogy neki
nincs. Akkor elölről az egész új kódokkal.
Diákokkal nyilván nem lehet megcsinálni, de értelmes, felelősségtudó
emberekkel működhet.
Én ehhez nem értek, de egyébként ott is ott a machináció lehetősége. A
megbízóhoz hű programozó bármit megold a megrendelő kérésére.

Zsolt

Ja, azt hittem hogy értelmes, pozitív hozzáállású embereknek kell egy szavazást csinálni, ehelyett jön a kötekedés. Egyébként milyen machinációs lehetőség van a rendszerben ebben a felállásban?
Mondjuk van 40 ember.
Generálunk 40 véletlen kódot, eltároljuk. Szétküldjük a weboldal linkjét, ahol van egy gomb, azt megnyomva kiírja a megnyomónak a véletlenszerűen kiválasztott kódot, és megjegyzi hogy az már foglalt, azaz másnak nem kiadható. Ha elfogyott az összes, akkor vége a körnek, lezárult az első fázis. Nem tudjuk, hogy mikor ki csatlakozott, azaz hogy melyik kód kihez került. Azt se, hogy mindenkinek jutott-e kód, vagy valakinél 2 vagy több kód is van. Második kör a szavazás indítása előtt. Itt mindenkinek jelen kell lennie. Group chat vagy weboldal igen/nem gombokkal. A lényeg, hogy mindenki jelezzen vissza, hogy sikerült kódot szereznie vagy nem. Ha mindenki igennel felel, nincs egy nem se, akkor a dolog természeténél fogva mindenkinek egy kódja van. Most már tudjuk, hogy mindenkinél egy kód van, és még mindig nem tudjuk hogy kinél melyik. Ha jön nem jelzés, akkor elölről kezdeni új kódokkal, de értelmes pozitív hozzáállásnál ez maximum akaratlan hiba lehet, hogy pl. véletlen 2x nyomta meg a gombot. Ekkor lehet indítani az anonim szavazást, kód és szavazat párosításban. A kód alapján kizárható a többszörös szavazat, azaz egy kóddal egy szavazat adható le. Ha beérkezett a 40 szavazat, akkor kész vagyunk. Nem tudjuk, hogy ki mit szavazott mert nem tudjuk hogy melyik kód kihez tartozik, de tudjuk hogy egy fő csak egy szavazatot adott le.
Elvileg kész vagyunk, elértük a célt közjegyző és egyéb külsős nélkül.
Mond kérlek ötletet, hogy a rendszer melyik pontján tud egy megbízóhoz hű programozó beavatkozni? Mondjuk 1 megoldást tudok, de az sem a programozó. De egy iskolai szavazásnál nem mondanám életszerűnek. Ehhez az kell, hogy a web szerveren legyen részletes logolás, ip cím és pontos idő ezred másodpercre vagy pontosabban, valamint annak ismerete, hogy a szerver órája mennyivel tér el a valós időtől. Ezután hozzá is kell férni ezekhez az adatokhoz. Utána a felcsatlakozók ip címei alapján az érintett net szolgáltatóktól az idő alapján le kell kérni, hogy az adott időpillanatban az adott ip cím melyik előfizetőhöz tartozott. Ekkor össze lehet párosítani hogy mikor ki csatlakozott hogy kódot kérjen. Mondjuk a véletlen kód választás miatt akkor se tudjuk hogy az a személy melyik kódot kapta. És ehhez valami nagyon titkosszolgálati jogosultság vagy hatósági megkeresés kell, anélkül az információ nem megszerezhető. Úgyhogy akkor még titkosszolgálati eszközökkel se lehet a kódot a személyhez kötni.
De ha valakinek van rá ötlete hogy hol a rés a módszerben, akkor jelezze.
Persze ha nem együttműködők a résztvevők, és már csak azért is megpróbálják ellehetetleníteni, akkor nem jó a módszer, mert soha nem lesz egy kód egy szavazónál. De az eredeti írásból azt vettem ki, hogy felnőtt emberekről van szó, és szeretnék a dolgot megvalósítani.
_______________________________________________
Techinfo mailing list
[email protected]
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.szag.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://sulinet.niif.hu/

válasz