2021.06.02. 11:08 keltezéssel, Veres Sándor írta:
Kedves László!

Nem vagyok a saját magam ellensége, a jótanácsokat megfogadom ;-)
Le is töltöttem a Win 10 Business ISO-t, és Enterprise verziót fogok telepíteni. Ez az ISO kb 1.2 GB-tal kisebb, mint a másik hivatalos Win10 ISO. Ez azt is eredményezi majd a telepítés után, hogy a havi frissítések letöltésekor kevesebb frissítést fog lehúzni az MS oldaláról?

Az alábbi oldalon írnak arról, hogy a Win 10 Enterprise ISO-ban nincs install.wim, és hogyan lehet az install.esd-ből előállítani a kívánt install.wim fájlt.
https://kevinstreet.co.uk/tag/media-creation-tool/
Az oldalon "részletezett"
dism.exe /Export-Image /SourceImageFile:C:\Temp\Windows10_20H2\sources\install.esd /SourceIndex:3 /DestinationImageFile:C:\Temp\Windows10_20H2\sources\install.wim /Compress:max /CheckIntegrity paranccsal el lehetne azt érni, hogy a letöltött Win 10 Business ISO-t kicsomagolom, az install.esd fájlból kinyerem csak az Enterprise-t egy install.wim-be, majd törlöm az install.esd fájlt, és újra készítek egy ISO-t, de már csak az Enterprise verziót tartalmazó  install.win fájllal? Ezzel tovább csökkenthetném a Win10 Business ISO méretét?

További kérdések alább.
Lényegesen nem fog csökkenni, sőt gyanítom hogy inkább növekedni fog.
Ennek az az oka, hogy az esd az jobb tömörítést alkalmaz. Ezért ha átcsomagolom egy alacsonyabb tömörítésű formátumba akkor inkább növekedni fog a mérete. Az, hogy ebben 6 index van 6 windows-al, az ne tévesszen meg senkit. Nincs benne hatszor a telepítő, ezek a változatok (de a többi is) csak pár konfig fájlban térnek el, és szerintem az első teljes image-hez képest a többi indexben csak az a pár kilobyte-nyi eltérés van tárolva az eredetihez képest.


2021. 06. 01. 15:42 keltezéssel, Gyulai László írta:
Mint írtam, a Home-ra nincs szükségem. A többi meg ebben benne van.
Másik előnye is van, mégpdig hogy ebben az install.wim/install.esd még mindig bőven 4GB alatt van. A konzumer iso-ban már a 1809 vagy 1903 óta több mint 4 giga, ezért azt natív FAT32 usb-re nem lehet felmásolni. Az pedig nem árt, mert FAT32-vel gyakorlatilag bármi kavarás nélkül az összes UEFI boot-os gépre lehet UEFI telepítést csinálni. Az UEFI-NTFS vagy hasonló több partíciós kavarásokkal azért előfordul elég gyakran probléma, és én inkább a biztosra megyek.

Ezzel van összefüggésben az alábbi jelenség?

1. A "normál" Win 10 telepítő estén a rufus-szal készített telepítő pendrive alapértelmezett beállításai az alábbiak:

  * Partíciós séma: GPT - (kiválasztható az MBR érték)
  * Cél: UEFI (nem CSM)
  * Fájlrendszer: NTFS - (más érték nem is választható)
  * Klaszter méret: 4096 bájt (Alapértelmezett)

2. Viszont a Win 10 Business telepítő estén a rufus-szal készített telepítő pendrive alapértelmezett beállításai az alábbiak:

  * Partíciós séma: GPT - (kiválasztható az MBR érték)
  * Cél: UEFI (nem CSM)
  * Fájlrendszer: FAT32 (Alapértelmezett) - (kiválasztható az NTFS
    érték is)
  * Klaszter méret: 16 kilobájt (Alapértelmezett)

3. Érdekes módon, ha a Win 10 Business telepítő pendrive készítésekor a rufus-ban a GPT helyett MBR-t választok ki, akkor a következők lesznek az alapértelmezett értékek:

  * Partíciós séma: MBR
  * Cél: BIOS (vagy UEFI-CSM)
  * Fájlrendszer: NTFS - (más érték nem is választható)
  * Klaszter méret: 4096 bájt (Alapértelmezett)

Rendben van ez így, hogy a különböző Win10 ISO-k esetén a rufus alapértelmezett beállításai eltérnek a Fájlrendszer és a Klaszter méret tekintetében? A Win 10 Business ISO esetén milyen beállításokat ajánlott választani a rufus-ban?

A gépeink legalább 95%-a támogatja az UEFI-t (reményeim szerint szeptembertől már 100%-a), ezért az elmúlt három évben GPT-s telepítő pendrive-ot csináltam a rufus-szal. De most elbizonytalanodtam, hogy melyik lenne nekem jó Win 10 Business, Enterprise esetén.

Veres Sándor


Nálunk azért van bőven uefi nélküli gép, így én nem használok gpt sémát, mert azok a gépek nem látják. Nálam MBR és FAT32 a megoldás. Ezen így van boot szektor, amivel a régi gépek bootolnak, az uefi gépek pedig a fat32 miatt szintén megtalálják az uefi boot fájlokat (laptopokat mind UEFI-vel telepítem). A klaszter mérettel nem variálok, nincs semmi gond a felajánlottal. De a FAT32 és az NTFS alapértelmezett klasztermérete nem egyforma, és a kötet méretétől is függ.
https://support.microsoft.com/en-us/topic/default-cluster-size-for-ntfs-fat-and-exfat-9772e6f1-e31a-00d7-e18f-73169155af95

_______________________________________________
Techinfo mailing list
Techinfo@lista.sulinet.hu
Fel- és leiratkozás: http://lista.sulinet.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/techinfo
Illemtan: http://www.szag.hu/illemtan.html
Ügyfélszolgálat FAQ: http://sulinet.niif.hu/

válasz