Ministers List of the General Synod of Ulster 1799 Presbyterian

Antrim

Belfast 1st - Dr BRUCE
Ditto 2nd -  Patrick VANCE
Ditto 3rd - Sinclare KELBURN
Ditto 4th - Vacant
Carnmoney - John THOMPSON
Ballyclare - Foote MARSHALL
Antrim 1st - William BRISON
Ditto 2nd - Alex MONTGOMERY
Aghohill - James CUMING
Broughshane - Charles BROWN
Ballymena - William HAMILSON
Buckna - David PARK
Connor - Henry HENRY
Cullybaoky - Robert CHRISTY
Clough - Vacant
Duncan United with Grange-  Robert SCOTT
Portglenone - Alexander SPEERS
Randalstown - Thomas HENRY
Ballywollan - Robert THOMSON
Dervock - Alexander MARTIN
Billy - Daniel M'KEE
Dunluce - John CAMERON
Romoan - William LYND
Ardmoy - Hugh M'CLELLAND
Ballymoeny -  Alex MARSHALL
Finvoy - James ELDER
Kilratts -  Matthew ELDER
Donegor - John WRIGHT
Ballyeaston - William MONTGOMERY
 Ballycarry - John BANKHEAD
Carrickfergus John SAVAGE
Ballynure - Adam HILL
Killead - Robert ORR
Larne 1st - James WORRAL
Ditto 2nd - Robert THOMSON
Island Magee - John MURPHY
Glenarm - Robert ACHESON
Carncastle - Thomas ALEXANDER
Crumlin - Vacant
Templepatrick- Robert CAMPBELL
Ballinderry - William WHITLAW
Lisburn - Andrew CRAIG


Armagh

Creggan and Newtown Hamilton united - Joseph JACKSON
Drumbanagher - Alex PATTERSON
Mountnorris - Francis TURENTINE
Lurgan - William MAGEE
Clare - Samuel LIVINGSTON
Markethill - William CHARLTON
Loughgall - Moses HOGG
Ready - Vacant
Richhill & Vincash United - Thomas REID
Lisluney - Vacant


Derry
Derry - David YOUNG,  Robert BLACK
Glendermot 1st - Henry MILLER
Ditto 2nd - Vacant
Cumber - Samuel PATTEN
Banagher - John LAW
Bovevagh - Francis GRAY
Screegan - Joseph OSBORNE
Coleraine 1st - John CULBERT
Ditto 2nd - John GLASCO
Faughan Vale - Henry ELDER
NT Lamavady - Joseph OSBORNE
Tubbermore - ___ CARSON
Moneymore - William MOORE
Castle Dawson - Robert HENRY
Drumbo -  William KNOX
Belbraghane -  John LOGGAN
Ballykelly - Robert RENTOUL
Drumachose - Daniel BLAIR
Aghadowey - Archibald FULLARTON
Kilrea - Vacant
Garvagh - James BROWN
Maghera - Vacant
Macosquin - James M"FARLAND

Donegal
Moville - Robert CALDWELL
Donagh - Robert SCOTT
Malin John CANNING
Fahan and Brumcranna United - William HAMILTON
Burt - Hugh BROOKE
Taugh Coyne - Vacant
St Johnston-  Wm CUNNINGHAM
Knowhead - Richard DILL
Stranorlar - Joseph LOVE
Convoy - James TAYLOR
Donaghmore - Samuel DILL
Lifford - Charles HEWSTON
Raphoe - William RAMSEY
Ray - Francis DILL
Letterkenny - Joseph LYTTLE
Ramelton - William BURKE
Fanet - James DELAP
Dumfanaghey and Kilmacrannan united - David ALLEN
Donegal  and Ballyshannon united  - William HUSTON

Tyrone
Douglas and Clady united, Tyrone, -Thomas LEITCH

Down
Downpatrick - James NEILSON
Moneyrea - Samuel PATTEN
Castlereagh -  Alexander HENRY
Millisle - Andrew GREER
Kirkcubbin- George BRYDONE
Holywood 1st- Williarn CRAWFORD
Ditto 2nd -Joseph HARRISON
Drumbo -Samuel HANNA
Newtownards 1st -John M'ILWAINE
Ditto 2nd -Vacant
 Killinchy -Samuel WATSON
Saintfield- Vacant
Dramara -James BIRCH
Dromore 1st -James BANKHEAD
Ditto 2nd -James WADDEL

Annhilt - Robert McCLURE
Killyleagh - Joseph LITTLE
Donaghmore - Joseph HAY
Magherewly - Isaac PATRICK
Rathfryland - Samuel BARGER
Ballynahinch - John M'CLELLAND
Cumber - John M'CANSE
Ballyroney - William FLETCHER
Mourne - Moses THOMPSON
Loughbrickland - John SMITH
Tullilish - John SHERRARD
Dundonald - James CALDWELL
Glastry - James SINCLAIR
Ballywalter - James COCHRAN
Bangor - David TAGGART
Grayahbey - Vacant
Donaghadee-  Vacant
Ballee-  ___ KERR
Moira - John WIGHTMAN
Portaferry-  Vacant
Clough-   Robert PORTER
Kilmore - Moses NEILSON
Banbridge - Nathaniel SHAW
Newry - Vacant

Narrowater united with Carlingford - Robert DICKSON

Dunmurry - William TAGGART
Usher's Quay Dublin - William WILSON and Hugh MOORE
Mary's Abbey - Hugh Ben. M'DOWEL and James HORNER


Bally James Duff Cavan - James KENNEDY
Killishandra Cavan - Vacant
Cootehill Cavan - Thomas STEWART
Balieborough Cavan - Robert MONTGOMERY
Enniskillen Fermanagh - Joseph DENHAM

Monaghan
Monaghan  - Matthew TRIMBLE
Ballybay - Vacant
Castleblayney - John DAVIES
Stonebridge - James WHITESIDE
Glennan - James M'CURDY
Glentubrit - James GOUDY
Drum - James WALKER


Tyrone
Omagh 1st - Robert NELSON
Omagh 2nd - Hugh DELAP
Donaghedy 1st - Hugh HAMILL
Ardstraw - Robert CLARK
Drumquin united with Pettigo - Thomas ANDERSON

Badony - Charles HEMPHILL
Derg - James HENDERSON
Strabane - William DUNLOP
Carlan - William KENNEDY
Benburb - James WHITESIDE
Dungannon - William SLITT
Munterburn - Charles BOYLAN
Magherafelt - George DUGALL
Brigh - Thomas M'KAY
Stewartstown - James ADAMS
Cookstown - ___ DAVISON
Coagh - Vacant
Fintona united with Dunmore - Willlam MOORHEAD
Aughnacloy wrth Ballygawly - James DAVISON
Clogherney - James KERR
Carntall - Andrew MILLAR
Cavanaleck - William JOHNSTON
Donaghedy 2nd - John HOLMES
Umey - Andrew ALEXANDER
Crossroads - James M"CLINTOCK

extracted & transcribed by Teena from
Memoirs and Correspondence of Viscount Castlereagh 2nd Marquess of
Londonderry Vol. 3

goo.gl/LbdC7u

Cheers~ Teena

http://www.cotyrone.com/
te...@cotyrone.com
_______________________________________________
UlsterAncestry@cotyrone.com
UlsterAncestry Mailing List Searchable Archives:
https://www.mail-archive.com/ulsterancestry@cotyrone.com/
http://lists.cotyrone.com/mailman/listinfo/ulsterancestry
Website: https://cotyrone.com
Facebook: https://www.facebook.com/groups/CoTyroneIrelandGenealogy/

Reply via email to