VAART-bericht van: "Coby" <[email protected]>

Ook wel eens problemen met afgesproken arbeidstijden?

Gelezen:

Een ondernemer kan in bepaalde situaties de afgesproken werktijden zonder toestemming van zijn personeel veranderen, zelfs als niet in het arbeidscontract is opgenomen, dat de werktijden eenzijdig gewijzigd kunnen worden. Dat blijkt uit een recente uitspraak van de rechtbank Utrecht.

In deze zaak gaat het om een werknemer die vanaf het jaar 2000 werkzaam is gedurende drie dagen per week van 18:00 uur tot 23:00 uur.

De werkgever wil dat de avonddiensten worden vervroegd naar 15.45 uur. De werknemer wil dat niet en eist dat de werktijden in stand blijven. De tijden zijn echter niet vastgelegd in een arbeidscontract.

Werkrooster
Toch vindt de rechter dat het werkrooster door het lange tijdsverloop deel is uit gaan maken van de arbeidsvoorwaarden.

De rechter komt uiteindelijk tot het oordeel dat de belangen van de werkgever zwaarder wegen dan die van de werknemer: de werktijden mogen worden gewijzigd.

Wijzigingsbeding
Een slimme ondernemer neemt een zogenoemd wijzigingsbeding op in het arbeidscontract met zijn personeel. Daarmee behoudt hij zich het recht voor om afspraken te wijzigen. Zo kan een hoop discussie worden voorkomen. En het kan erg handig zijn om snel en adequaat op veranderende omstandigheden in te kunnen spelen.

Zo’n wijzigingsrecht moet wel schriftelijk zijn afgesproken, anders is het niet geldig. Een werkgever kan er bovendien alleen gebruik van maken als hij daarvoor een “zwaarwichtig belang” heeft. Dat moet steeds per geval worden beoordeeld.

Plicht werknemer
De Utrechtse uitspraak maakt echter duidelijk dat ook als er geen wijzigingsbeding is opgenomen in de arbeidsovereenkomst, een werknemer toch verplicht kan zijn om mee te werken. In de wet staat namelijk dat een werknemer verplicht is zich als “een goed werknemer” te gedragen. De Hoge Raad heeft op grond van die verplichting de volgende ‘checklist’ opgesteld:

1)Is er sprake van gewijzigde omstandigheden die dwingen tot een wijziging van de arbeidsovereenkomst?
2)Is het voorstel tot wijziging van de arbeidsovereenkomst redelijk?
3)Kan acceptatie van het voorstel in redelijkheid van de werknemer worden verlangd?

Het is op basis hiervan dat de Utrechtse rechter tot het oordeel is gekomen dat het belang van de werkgever bij wijziging van het werkrooster zwaarder weegt dan het belang van de werknemer bij instandhouding.

Coby




* Stem nu meteen: http://markt.vaart.nl/sitevanhetjaar/nominatie.htm
* Het adres voor reacties en nieuwe berichten: [email protected]
* Afmelden op: [email protected] met tekst: unsubscribe VAART-L


Antwoord per e-mail aan