zne skupstine usvojilo zakon o Hagu
[ http://www.dss.org.yu/aktuelno.asp ] VECE REPUBLIKA SAVEZNE SKUPSTINE USVOJILO ZAKON O HAGU ZA SPROVO�ENJE ZADUZENI SAVEZNO MINISTARSTVO PRAVDE I MUP SRBIJE Zoran Sami: DSS se od pocetka zalaze da se zakonski regulise neophodna saradnja Vece republika savezne skupstine usvojilo je Zakon o saradnji SRJ sa Haskim tribunalom. Zakon je predlozila Vlada SRJ, i on podrazumeva izrucenje jugoslovenskih drzavljana optuzenih za ratne zlocine ovom sudu. Za zakon u Vecu republika, koje ima 40 poslanika, glasalo je 25 poslanika, a sedam ih je bilo protiv. Zakon ce stupiti na snagu ako ga usvoji i Vece grad/ana. Zakon se odnosi na jugoslovenske drzavljane protiv koji je do dana stupanja zakona na snagu podignuta i potvrd/ena optuznica Haskog tribunala, dok ce se onima protiv kojih je optuznica podignuta posle stupanja zakona na snagu suditi u Srbiji i Crnoj Gori. Resenje o predaji okrivljenog Haskom tribunalu, prema usvojenom zakonu, donosi Savezno ministarstvo pravde, a izvrsava ga republicko ministarstvo unutrasnjih poslova. Vlade SRJ i Srbije, kao predvid/a zakonu, pruzaju garancije onima koji se dobrovoljno predaju da ce do pocetka postupka biti na slobodi. Zakonom je predvid/eno i osnivanje Nacionalnog saveta za saradnju sa Haskim tribunalom, koji bi odrzavao stalne kontakte sa sudom, vodio racuna o optuzenima i o arhivskoj grad/i. Sef poslanicke grupe Demokratske stranke Srbije Zoran Sami rekao je da DSS podrzava zakon, jer se od pocetka zalaze da se zakonski regulise neophodna saradnja sa tribunalom u Hagu.

