Cuveni rudnik iz Arandelovca, sa velikim zalihama i ugledom u svetu, prodat u bescenje, sada traži novog kupca, a radnici podsecaju za "Svedok":
I BELA KUCA OBLOŽENA MERMEROM SA VENCACA
@ Milorad ĐOKOVIC

       Zahvaljujuci velikoj upornosti i borbi, na celu sa rukovodstvom i sindikatom, oko 600 radnika "Vencaca", iz Arandelovca, posle 14 meseci štrajka, primoralo je državu da poništi nepravednu i štetnu privatizaciju. Nezadovoljni rezultatima privatizacije i gazdovanjem novog vlasnika koji je pod krajnje sumnjivim okolnostima kupio "Vencac" krajem septembra 2003, umesto na tenderu, aukcijom za samo milion evra (od cega oko 400.000 evra obveznicama stare devizne štednje), radnici su posle gotovo godinu dana od privatizacije stupili u štrajk. Uprkos cinejnici da je proizvodnja "Vencaca" povecana za tri puta, plate zaposlenih su smanjene za 30 odsto, nije bilo investiranja novog vlasnika, falsifikovan je završni racun i uradene brojne zloupotrebe.
       Poznati rudnik je prestao da radi, a vlasnik nije ispunio vecinu preuzetih obaveza.
       U odmeravnaju snaga izmedu vlasnika ove firme Milovana Vulicevica i zaposlenih, od polovine prošle godine, pa sve do nedavno, bilo je više sukoba, uzajamnih optužbi, intervencija policije - i na kraju su radnici izašli kao pobednici. Viši trgovinski sud u Beogradu doneo je presudu kojom se potvrduje presuda Trgovinskog suda o raskidu Ugovora o kupoprodaji "Vencaca", cime su stvoreni uslovi za novu privatizaciju. Za privremenog zastupnika kapitala "Vencaca", akcijski fond Republike Srbije imenovao je Branka Trifunovica, ranijeg rukovodioca, coveka koji je danonocno bdeo nad fabrikom, bojeci se njenog nasilnog preuzimanja od bivšeg vlasnika. Rukovodstvo "Vencaca" je za kratko vreme zapocelo proizvodnju i plate su pocele redovno da isplacuju.
       Prvih zimskih dana reporter "Svedoka" je, posle godinu dana, ponovo medu radnicima "Vencaca" i na podrucju gde se eksploatišu mermer, granit i druge vrste kamena.
       Kao u naucno-fantasticnim filnovima, u nestvarnom ambijentu planine, dobijaju se granit i mermer u useku visokom izmedu 30-40 metara. Ispod rudnika nalaze se postrojenja za preradu arhitektonskog kamena i kalcijum-karbonata, razlicitih dimenzija i frakcija. U jednom od velikih pogona gde se sece mermer susrecemo grupu radnika. Mijomir Blagojevic (49), s ponosom veli da je Rudnik mermera i grnaita "Vencac" ponovo poceo da radi, ali se nada da ce dobiti mnogo ozbiljnijeg vlasnika koji ce znati da ceni ovo prirodno blago, ali i da plati rad i zalaganje radnika. Govoreci o porodici koju izdržava, Mijomir, koga svi poznaju po nadimku Limun, istice:
       - Ovog meseca sam zaradio 25.000 dinara, koliko sam imao pre privatizacije. Živim u selu Brezovac, kod Arandelovca, sa suprugom, troje dece, ocem i majkom... Verujem da ovog puta, kada nas budu kupovali, necemo biti prevareni.
       Na celu "Vencaca" su mladi ljudi: Zoran Ilic, tehnicki direktor i Bojan Martinvoic, upravnik mašinskog održavanja. Iako ima samo tri godine radnog iskustva, Bojan, mašinski inženjer, vec je ovladao mnogim tajnama eksploatacije i obrade arhitektonskog i tehnickog kamena, mermera i granita. Zoran Ilic radi u ovom preduzecu cetiri godine, a na pitanje da li je fabrika interesantna za potencijalne kupce, konstatuje:
       - Radi se o izuzetno kvalitetnim vrstama arhitektonskog kamena, mermera, granita... Po svom kvalitetu, beli vencac je u rangu belog mermera "bjanko karara" iz okoline Verone. Izuzetnog kvaliteta je i plavi mermer iz rudnika "Trešnjica" kod Požarevca.
       Gotovo da nema dana da "Vencac" ne poseti neka od stranih delegacija kompanija, s obzirom na to da je evropsko i svetsko tržište veoma probirljivo kad treba izabrati najboljeg ponudaca mermera, granita, arhitektonskog kamena. Direktor i zastupnik Rudnika i industrije mermera i granita "Vencac", Branko Trifunovic, govoreci o mogucnostima da u ponovljenoj privatizaciji bude ostvarena maksimalna cena i najpovoljniji uslovi za zaposlene, naglašava:
       - Najveci smo potencijal na Balkanu, jer posedujemo površine od 152 hektara za eksploataciju, od cega je 56 hektara u vlasništvu. Rezerve za eksploataciju tehnickog i arhitektonskog kamena procenjuju se na više stotina godina. Do sada je interesovanje za privatizaciju pokazalo desetak kompanija iz Austrije, Francuske, Španije, SAD, Izraela, Slovenije... Da bi spremno docekali novu prodaju na tenderu, pri cemu ocekujem da je moguce da dostignemo cenu i do 20 miliona evra, trebalo bi rešiti odredene probleme. Obratili smo se Ministarstvu finansija da nam omoguci otpis dugova, a vezano za nalaz i zapisnik finansijske policije. Zatim, tražimo otpis placanja poreza i doprinosa iz tekuceg poslovanja, jer se preduzece nalazi u veoma teškoj materijalnoj stiuaciji posle enormno dugog trajanja opravdanog štrajka i svih obaveza koje su usledile posle neuspele privatizacije, u situaciji kad treba da se vratimo na tržište i konsolidujemo preduzece. Nedavno je zapoceta isporuka robe za italijanskog kupca. Firma iz Majamija zainteresovana je a posao vredan od jedan do dva miliona dolara, i za izvoz kompletne proizvodnje arhitektonskog kamena za 2006.godinu. Navodeci da postoji veliko interesovanje za proizvodima njihove firme, referent prodaje Miroslav Stojanovic, ipak, primecuje da su se desile promene na domacem i svetskom tržištu.
       - Nije lako vratiti se ponovo na tržište, jer je konkurencija iskoristila naš štrajk da bi preuzela poslove. U ovakvoj situaciji, kad se ponovo borimo za tržište, nama su svi poslovi zanimljivi, ali moramo uložtii veliki napor da bi obnovili pokidane veze sa našim kupcima Cilj nam je i da se vratimo na prostore bivše SFRJ - kaže Stojanovic.
       Dok sedimo u kancelariji direktora Branka Trifunovica, telefoni neprestano zvone jer se mnogi interesuju za sudbinu fabrike, traže se novi poslovi, pitaju za nacin sprovodenja tendera, zovu novi kupci. Prvi covek firme sa optimizmom, ali i zebnjom objašnjava:
       - U ljude je ušao novi elan i svi verujemo da ce nam i država pomoci u ovoj velikoj borbi. Ova mocna fabrika sa cetiri rudnika je pravo zlato sa poznatim brendom, tradicijom i tržištem. Eksploatacija mermera na planini Vencac datira još od 1881. i to dovoljno govori ko smo i šta smo.
       Rukovodilac prodaje Milenko Ivanovic istice, da su u vezi sa velikim kupcima iz inostranstva, koji zahtevaju brzo reagovnaje i kvalitetan posao:
      
       - Veliko je interesovanje za plavi mermer iz Požege. Isporucili smo u roku specijalnu obradu plavog mermera za Italiju, u vrednosti od 60.000 evra. To je samo za jedan mesec, a dogovorena je isporuka i za više meseci.
       U "Vencacu" susrecemo i predstavnika italijanske kompanije "Itam" Dragoslava Miloradovica, koji naglašava da je prezadovoljan saradnjom sa "Vencacom". Govoreci o buducoj saradnji, Miloradovic je rekao:
       - Izuzetno je kvalitetan plavi mermer koga nema na tržištu. Ovom vrstom mermera oblaže se jedna banka u Gracu. Imali smo kontrolu rada i obrade mermera, i svinaši zahtevi su ispoštovani. U planu je da se mermerom obloži lanac poznatih banaka u Austriji.
       Mnogi u zemlji kao da su zaboravili da su vencackim mermerom izgradene mnoge poznate ustanove i saobracajnice, kao što su Bela kuca u Vašingtonu, brojne ambasade u svetu, aerodromi i železnicke stanice, Muzej savremene umetnosti u Beogradu, hoteli u Iraku, mauzolej na Oplencu kod Topole, grobnica Josipa Broza Tita, hoteli na Jalti, u Kairu...

ZAINTERESOVANI STRANCI
      Agencija za privatizaciju donela je odluku o prenosu kapitala preduzeca "Vencac" iz Arandelovca Akcijskom fondu. Kapital iznosi 70 odsto ukupno registrovanog društvenog kapitala preduzeca. Agencija je za ponovnu prodaju izabrala tender, jer je preduzece veliko i poseduje ogroman potencijal u rudnom bogatstvu.
      Do sada su interesovanje za preduzece pokazali "Omya" iz Austrije, "Imeris" iz Francuske", Konzorcijum "Asamer" i "Baumit" iz Austrije, "Riverte" iz Španije, "Šafir" iz Izraela, Investicioni fond iz Švajcarske, "Kalcit" iz Slovenije, "Nemetali" iz Tople i mnogi drugi.
PRVA PRODAJA - KRIMINALNA
      Po oceni direktora Instituta za sociološka i kriminološka istraživanja, dr Dobrivoja Radovanovica, prva privatizacija "Vencaca" je bila kriminalna, sa ciljem da se obezvredi vrednost fabrike. Prema objašnjenju Branka Trifunovica, direktora fabrike, procenom agencije "CES Mekon" preduzece je procenjeno na šest miliona evra. Ali, umesto da se prodaja izvrši metodom tendera, na volšeban nacin Agencija za privatizaciju odlucuje se na privatizaciju aukcijom. Preduzece kupuje za samo milion evra (polovina obveznicima devizne štednje) konzorcijum fizickih lica na celu sa Milovanom Vulicem, preduzetnikom iz Arandelovca.
      - Od tadašnjeg direktora Agencije za privatizaciju g. Cupica, dobili smo objašnjenje da ne spadamo u kategoriju preduzeca za koja se primejuje prodaja javnim tenderom - naglašava Trifunovic. - Uugovoru je naknadno promenjen i deo o socijalnom programu, na štetu zaposlenih. O svim ovim nezakonitostima upoznat je Savet za borbu protiv korupcije, ali niko od nadležnih nije reagovao.



Одговори путем е-поште