21.03.2006.

INTERVJU SLOBODANA SAMARDžIĆA U EMISIJI «POLIGRAF»

POVEZIVANjE SRPSKIH OPŠTINA

 

Potrebna je povezanost opština s Beogradom, jer obrazovanje na KiM za Srbe ne može biti različito od obrazovanja u Srbiji, kao ni zdravstvena politika, rekao je Samardžić


Savetnik srpskog premijera Slobodan Samardžić izjavio je 20. marta da je pregovarački tim Srbije napravio veliki korak napred u poslednjim razgovorima o budućnosti Kosova i Metohije, jer su Albanci pristali da pregovaraju o pitanjima koja za njih do pre neki dan nisu bila "legitimna".

"To su pitanja horizontalnog povezivanja srpskih opština u okviru Kosova i Metohije i povezivanje srpskih većinskih opština sa institucijama u Beogradu, kao i finansiranje nekih funkcija koje obavljaju te opštine direktno iz Beograda", precizirao je Samardžić u emisiji "Poligraf" televizije B92.

On je objasnio da je sistemsko rešenje da se srpske opštine institucionalno povežu, da imaju zajedničke organe preko kojih će sprovoditi svoje nadležnosti u oblasti obrazovanja, kulture, medija, zaštite spomenika kulture i zdravstva.

"U određenim segmentima potrebna je i povezanost tih opština s Beogradom, jer obrazovanje na Kosovu i Metohiji za Srbe ne može biti različito od obrazovanja u Srbiji, kao ni zdravstvena politika", rekao je Samardžić.

On je istakao da je neophodno da
Beograd direktno, barem u prvo vreme, finansira te funkcije, jer se ne može ocekivati da srpske opštine budu sposobne da to čine same.

Ukazavši da je dosta vremena potrošeno kako bi se međunarodna zajednica ubedila da se na Kosovu i Metohiji radi o specifičnom vidu borbe za opstanak, on je rekao da je cilj pregovora opstanak Srba u južnoj pokrajni, obezbeđenje elementarne sigurnosti i povratak.

Samardžić je ocenio da pomenute ciljeve može obezbediti jedino produbljeni koncept decentralizacije, koji će Srbima omogućiti pravu samuopravu na Kosovu i Metohiji u okviru opština kojima će oni raspolagati i vladati.

"To je jedan koncept entiteta u okviru Kosova i Metohije gde će Srbi imati suštinsku autonomiju, kao što će Kosovo i Metohija imati suštinsku autonomiju u okviru Srbije", objasnio je Samardžić.

On je najavio da će se u sledećoj rundi pregovora, zakazanoj za 3. april, razgovarati o horizontalnoj vezi srpskih opština, vezi s Beogradom i finansiranju srpskih opština i dodao da će se o stvaranju i osnivanju novih srpskih opština na Kosovu i Metohiji razgovarati sredinom aprila na posebnom skupu.

Govoreći o pregovorima SCG s Evropskom unijom, Samardžić je ukazao da "ne postoji mogućnost da se general Ratko Mladić izruči do 1. aprila" i dodao da je pitanje da li SCG zbog toga treba da bude drastično kažnjena prekidom razgovora.

"Ukoliko bi naši organi znali gde je, oni bi ga uhvatili i izručili, ali stvar je upravo u tome što se ne zna gde je Mladić", rekao je Samardžić i dodao da se za Mladićem intenzivno traga.

Samardžić je istakao da se u pregovorima o pridruživanju EU Srbija mora osloniti na ozbiljnost učešća i ostvariti sve međunarodne obaveza, među kojima je i saradnja s Tribunalom.

 

21.03.2006.

IZJAVA PORTPAROLA DSS RADIJU «B 92»

DSS SA MILOŠEVIĆEM ZAVRŠILA 5. OKTOBRA

 

Mi nemamo nameru da menjamo koncepciju Vlade, jer mislimo da je Vlada dve godine dobro radila, naglasio je Andreja Mladenović


Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović izjavio je 21. marta da je ta stranka završila sa nasleđem Slobodana Miloševića još 5. oktobra 2000., ali da još postoje Ustav i zakoni iz tog vremena.

Komentarišući izjavu potpredsednika Socijalističke partije Srbije Milorada Vučelića da će ta stranka "posle konsolidovanja rušiti vladu", Mladenović je rekao da to nije najava SPS-a, nego jednog čoveka.

"Nemamo najavu od SPS, a kada dobijemo takvu najavu, onda ćemo reći šta mislimo o tome", kazao je Mladenović Radiju "B92", i dodao da je normalno da u strankama postoje različita mišljenja.

On je ponovio da DSS ne očekuje bilo kakve promene u odnosu na skupštinsku većinu i podršku u parlamentu i Vladi Srbije.

Odgovarajući na pitanje - da li je podrška SPS vladi ostatak Miloševićevog nasleđa, Mladenović je rekao da se Srbija još nije oslobodila Miloševićevog nasleđa do kraja, kao ni komunizma, jer postoji Ustav i zakoni iz tog vremena, ali na njihovim promenama se radi.

Portparol DSS je rekao da je odluka Demokratske stranke da izađe iz Skupštine Srbije bila pogrešna i dodao da bi najbolje biloo da se ona vrati u parlament.

"Sve drugo je u domenu kalkulacija i procena. Mi nemamo nameru da menjamo koncepciju Vlade, jer mislimo da je Vlada dve godine dobro radila", naglasio je on.

Mladenović je dodao da je Vlada učinila sve da sahrana Miloševića prođe bez incidenata, što je bilo važno i za celu državu.

 

21.03.2006.

IZJAVA ČLANA PREGOVARAČKOG TIMA ZA KOSMET

VEZA SA BEOGRADOM ŽILA KUCAVICA ZA SRBE

 


Član beogradskog pregovaračkog tima za određivanje budućeg statusa Kosova i Metohije Marko Jakšić ocenio je, u ponedeljak, 20.marta, drugu rundu razgovora u Beču kao veoma korisnu za srpsku zajednicu i najavio da će sredinom aprila početi utrvrđivnje granica novoformiranih opština.

Na konferenciji za novinare u severnoj Kosovskoj Mitrovici Jakšić je podsetio da je u Beču bilo reči o tri bitne teme - finasiranju lokalne samouprave, horizontalnom povezivanju srpskih opština i njihovom vezivanju sa Beogradom. Srpske opštine na Kosovu i Metohiji finasirale bi se od sopstvenih prihoda, ubiranjem lokalnih poreza, a nedostajuća sredstva bi se popunjavala donacijama iz Beograda, rekao je on.

"U Beču smo ukazali i na činjenicu da veze Beograda predstavljaju žilu kucavicu za Srbe na Kosovu", rekao je Jakšić i izrazio mišljenje da su stavovi srpske delegacije naišle na pozitivan prijem kod predstavnika međunarodne zajednice.

 

21.03.2006.

SUSRET KOŠTUNICE I PREDSTAVNIKA SVETSKE BANKE

U SRBIJI UČINjEN VELIKI NAPREDAK

 


Predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica istakao je danas u razgovoru sa regionalnim koordinatorom Svetske banke za jugoistočnu Evropu i centralnu Aziju Orsalijom Kalancopulos da je Vlada usmerila značajnu pažnju ka stvaranju povoljnijeg privrednog ambijenta u zemlji, pri čemu je usvojen veliki broj zakona kojima se uređuje ta oblast.

Koštunica je u razgovoru u kome je učestvovao i ministar za privredu u Vladi Republike Srbije Predrag Bubalo ukazao na to da jedan broj donetih zakona po prvi put jasno uređuje oblast poslovanja, što će značajno doprineti većem prilivu stranih investicija.

Kalancopulos je ocenila da je u Srbiji učinjen veliki napredak u sprovođenju strukturnih reformi i naglasila da je privredni ambijent značajno poboljšan.

Ona je posebno istakla da Svetska banka ima veoma dobru saradnju sa Vladom Srbije i podsetila na to da je u okviru Strategije podrške Srbiji i Crnoj Gori predviđena dalja finansijska podrška Svetske banke reformama u našoj zemlji.

Informativna služba DSS

 

Одговори путем е-поште