Sedam godina od početka NATO bombardovanja
BEOGRAD, 23. marta 2006. (Beta) - U petak, 24. marta, navršava se sedam godina od kada su armije 19 članica NATO-a počele vazdušne napade na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ).

Napadi su trajali 11 nedelja i u njima je, prema raznim procenama, poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

U bombardovanjima, koja su bez prekida trajala 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture...

Bombardovanje ciljeva u Jugoslaviji počelo je 24. marta 1999. nešto pre 20 sati na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane, a jugoslovenska vlada iste noći proglasila je ratno stanje.

U većini gradova u SRJ tada su se po prvi put nakon Drugog svetskog rata oglasile sirene za vazdušnu opasnost, a građani su odlazili u skloništa.

Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ, ali i brojni pravni stručnjaci nazvali agresijom, usledila je nakon neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, u februaru i martu 1999. godine.

O materijalnoj šteti koja je naneta Jugoslaviji tokom bombardovanja izneti su različiti podaci. Tadašnje vlasti u Beogradu procenile su štetu na oko stotinu milijardi dolara i zatražile od članica NATO-a da je nadoknade.

Grupa ekonomista G17 štetu je procenila na 29,6 milijardi dolara.

Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, donošenjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti. Dan ranije, predstavnici VJ i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak u pokrajinu međunarodnih vojnih trupa.
 

Одговори путем е-поште